Горещи новиниОбразованиеОбщество

Наградиха осем училища от областта за изработка на презентации и филми за народни будители

Ученици и учители проучваха живота и делото на видни родолюбци от региона

 

Осем училища от областта бяха наградени в Регионалното управление  на образованието за изготвяне на презентации и филми, посветени на бележити народни будители, родени в района.

Тържественото събитие беше посветено на 1-ви ноември и напълни с любознателни ученици голямата зала в РУО. Началото беше дадено от началникът на институцията инж. Розалия Личева. Тя приветства всички учители и ученици, които се включиха в инициативата, обединена под мотото „Горди потомци на святи и достойни деди – будители от родния край“.

„За мен е чест, че имаме възможност заедно да отбележим Празника на народните будители. За нас от РУО е изключително важно, че екипи от ученици и учители заедно направиха тези проучвания. Българският учител е този, който пази и съхранява традицията на 1-ви ноември. Изказвам почит и уважение за вашия възрожденски дух и старание да водите учениците по пътя на българщината. А на всички ученици пожелавам да следват своите учители и някой ден, през следващите години, да станете съвременните будители“, каза инж. Розалия Личева.

Създадените презентации и видеофилми са резултат от съвместните проучвания на ученици, учители, представители на читалища, музеи и библиотеки от област Велико Търново.  По време на тържеството представителите от  ПГАТ „Цанко Церковски“ в Павликени  представиха даскал Васил Неделчев, основател на читалището в Сухиндол и пламенният родолюбец Тодор Лефтеров, който е роден в село Михалци.  Емблематичният писател Алеко Константинов беше представен от възпитаниците на едноименната гимназия в Свищов, а учениците от СУ „Емилиян Станев“ представиха своя патрон. Потомствените будители Христаки Павлович, Цвятко Радославов, Николай Павлович и авторът на българския химн представиха от СУ „Цветан Радославов“, носещо неговото име. Незабравимият Константин Кисимов, наследник на видните търновски дейци Пандели Кисимов и Евгения Кисимова, пресъздал пет пъти образа на Странджата, беше представен от ЧПГ „АК – Аркус“ във Велико Търново. От своя страна учениците от ПГТ „д-р Васил Берон“ запознаха аудиторията с  видните художници Борис Денев и Рафаил Попов.  Основателят на първите художествени провинциални изложби в България Недялко Каранешев беше представен от учениците на ОУ „Иван Вазов“ в Горна Оряховица.

В духа на възрожденските традиции доц. д-р Калина Иванова, директор на Регионална библиотека „П. Р. Славейков“, запозна присъстващите ученици с личността на Моско Москов,  един от първите наши археолози, заслужил учител и читалищен деец, историк, писател, преводач, организатор на туристическото движение.

Училищните екипи отнесоха като подарък за своите училищни библиотеки екземпляр от неговия „Пътеводител на град Велико Търново и околността му”, както и грамота от РУО- Велико Търново.

Сред гостите на събитието бяха още директор на дирекция “Образование, младежки дейности и спорт” в Община Велико Търново  Пенка Игнатова, зам.-директорът на РБ „П. Р. Славейков“ Иван Александров, началник на отдел „Образование“ към община Свищов Румяна Кузева, Ивелина Върбанова, специалист “Образование” в община Горна Оряховица и д-р Деница Александрова, уредник на Художествена галерия “Недялко Каранешев” в железничарския град.

 

Михаил МИХАЛЕВ

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *