Тумба роми живеят в камбанарията на църквата в кв. „Чолаковци“
Не могат да ги изгонят от търновския храм, осветен лично от Иларион Макариополски
Цяла тумба роми живее в камбанарията на църквата „Св. Архангел Михаил“ в кв. „Чолаковци“ и всички опити да бъдат изгонени остават напразни. След опит за кражба на камбаната преди 5 – 6 години по препоръка на полицията и с разрешението на местния свещеник отец Илия ромско семейство е настанено там уж да пази от нови посегателства. От двама души обитателите се разраснали неимоверно и днес никой не знае точния им брой. „Опитваме се да ги изгоним, но те не се махат. Само ядове имаме с тях“, оплака се пред „Борба“ 47-годишният протойерей Илия.
Иначе църквата „Св. Архангел Михаил” във великотърновския квартал се готви за голям празник. На Архангеловден тя ще отбележи своята 150-а годишнина, което я прави един от най-старите действащи храмове във Велико Търново. През последните двайсетина години много дарители и инициативни хора участват в нейните ремонти и благоустрояване, за да бъде тя в този достолепен вид. Още през 2003-та със съдействието на местния кандидат за кмет от НДСВ Станислав Рашков и участието на местната младежка организация е изграден тротоар до входа на църквата. През 2018 г. сдружение „Фортуна“ – Велико Търново, с председател д-р Петя Илиева организира благотворителна акция за ремонт на покрива. По-късно чрез Общинска и Областна администрация Министерският съвет отпуска средства и дейностите приключват през есента на 2020-а. Година след това с дарения е ремонтиран и пропуканият таван.
Той се нуждае от цялостно пребоядисване, църковното настоятелство с председател протойерей Илия Пенков подема инициативата, но все още не достигат средства за наем на скеле. След реставрация, извършена от д-р Пламен Събев от Регионалния исторически музей, отново в иконостаса е поставена повредената икона „Улавяне Христово”.
В НАЙ-НОВАТА СИ ИСТОРИЯ ЧОЛАКОВСКАТА ЦЪРКВА, ПОДОБНО НА МНОГО ДРУГИ, Е ОГРАБВАНА. През 2001 г., малко преди назначението на отец Илия иконите от целия апостолски ред без средната, на Исус Христос са откраднати. Днес на тяхно място стоят хартиени цветни отпечатъци на оригиналните икони благодарение на заснемането и картотекирането им в Историческия музей. Отец Илия ги преснел и поставил на местата им. В „Св. Архангел Михаил“ се съхранява изключително ценната и стара руска икона „Богородица Всеоплаквачка“. С този сюжет има не повече от 5 – 6 в България.
Интересна е и историята на църквата, осветена лично от Иларион Макариополски. Тя започва преди Освобождението, когато в селцето Чолакова махала имало около 30 християнски къщи и хората искали да имат свой храм. Строежът започва през 1869 – 1870 г., но скоро спрял, защото нямало разрешение. Миряните обаче не се отказали и се обърнали към търновския чорбаджия Стефан Карагьозоолу, който се ползвал с влияние пред пашата. Помолили го да се застъпи пред турската власт да разреши довършването на храма. Не след дълго чорбаджията отишъл в Цариград и донесъл султанския ферман. Запретнали ръкави миряните и завършили църквата през 1871 г.
Ана РАЙКОВСКА
Полиция няма ли? И тоя Илия същия ли е, който е имал гениалната идея да засели цигани в църквата? Ако е той – да изселват и него.
Илия е солташак на владиката, а брат му служи в параклиса на гробищата.
Ето един казус с който може да бъде натоварена търновската агитка на футболен клуб Етър.