Водещи новиниОбщество

Калинбата вече има десетки хиляди последователи в движението си за здраве

Неуморният д-р от „Кеймбридж“ Калин Василев създаде „Търново рънс“ преди 8 г.

 

Групата „Търново рънс” стана на 8 години на 1 ноември. Започнало с безплатни тренировки, днес уникалното движение за здраве е известно в цялата страна, а участниците в многобройните събития са вече десетки хиляди. Зад всички тях с идеи и неизчерпаема енергия стои Калин Василев, който успя да увлече след себе си и малки, и големи. Голямото парти за рождения ден най-вероятно ще е в началото на декември. „Когато имам избор между това да организирам две-три големи събития и да се раздам напълно, или да спретна парти, избирам първото. За да има повече щастливи хора”, е простото обяснение на Калинбата.

Освен търновци през последните три-четири години Калин „зарази” с примера си хора от доста други градове и на мащабните събития вече те представляват около 30% от участниците. Казва, че е оставил известността да се случва по един естествен начин, като показва, което прави, и това за него е вярната посока.

Преди да регистрира „Търново рънс”, д-р Калин Василев правил неформални събития през цялата 2014 г. за опипване на почвата. „1 ноември беше събота, леко дъждовен ден. Направихме първата официална тренировка в парк „Дружба”, дойдоха около 25 души и това повлече крак. Въобще не бях дори се замислил, че е Денят на будителите, толкова бях притеснен как ще протече всичко. Сега вече имам опит със социални събития, но тогава бях новак. След като мина добре, с приятели и доброволци си казахме, че всяка събота ще ги правим. Трябва нонстоп да има позитивни съобщения, за да може хората да свикнат, че ги има тези събития”, разказва за началото той. До него бил Григор Караиванов, който се занимавал с ориентиране, с туристическия клуб „Трапезица 1902”, но също така спортист и бегач на дълги разстояния като Калинбата. Двамата в продължение на 3-4 месеца поработили върху идентичността и визията на „Търново рънс” – запазена марка, лого, Фейсбук страница и т.н., защото е важно хората да го припознават. Към Григор и Калин още първата година се присъединява екип от 4-5 души, който да помага. По-късно той се разпада, идват нови хора и така през цялото време динамиката е пълна. „В началото си мислех, че ще бъдем един-единствен екип. По-късно осъзнах, че в такава структура хората се променят. Едни си тръгват, други порастват. Особено като работиш с младежи, а то много от доброволците ни са такива, те след 5 години завършват и поемат по пътя си. Приех, че това е нормално. Хубаво е да имаш няколко души до себе си, но десетките доброволци се менят постоянно. Както се казва – 2-3 поколения ученици изпратихме”, казва с усмивка Калин Василев. След тренировките се зареждат бягания в парка, през 2015 г. се включват походите, през същата година е йога фестивалът и социални срещи като фреш партита. Тогава организаторът набляга много и на лекциите си пред ученици в цялата страна, затова и много пътувал. Две години по-късно започват велопоходите, после и хоротеките.

СЪЩЕСТВЕНА ЧАСТ ОТ ДЕЙНОСТТА НА „ТЪРНОВО РЪНС” Е И ГРУПОВОТО ПОЧИСТВАНЕ

 

„Виж как интересно се получава. Отначало започваш с едно-две неща, а към днешна дата имаме пълен диапазон от събития. Почистванията ги стартирахме през 2018 г. и правим около 10 на година. Колкото позволява времето. И при тях хората се включват с желание. Пред църквата „Св. св. Петър и Павел” дойдоха 130 души. Първо беше само почистване, а после прерасна в акции за облагородяване. Тези дни имах обаждане от учителки от няколко детски градини, искат да им помогнем в боядисването на оградите, така че съм замислил голяма акция”, разказва Калин.

 

ЦЯЛАТА ОРГАНИЗАЦИЯ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ Е ПОДПОМАГАНА С ДАРЕНИЯ

 

Последното е от българка в Сингапур. В началото опитал да финансира с проекти, но нищо не било одобрено. „Бях свършил и всичките си лични спестявания и тогава, за късмет, се появиха няколко българи от чужбина, които казаха, че ме подкрепят да вържем двата края. Сумите стигаха да се поддържат базови неща. Към 2018 г. реших окончателно да спра с несполучливите проекти и да се фокусирам изцяло върху хората, които трябва да повярват, че са част от движението, от общността. А който може да помага финансово – да го прави. Дигитализацията също позволи хората да изпращат дарения по лесен начин без значение каква е сумата”, обяснява създателят на „Търново рънс”.

ЗА КАЛИНБАТА НАЙ-ПРИЛЯГА ПОГОВОРКАТА „ЛУД УМОРА НЯМА”

 

Дали е вродено, или от млад се е развил, но казва, че винаги е имал желание да се учи, да надгражда и да търси по-различното. Обича нещата да се променят. Динамиката на живота го поддържа жив и енергичен, а монотонността според него спъва човешката изобретателност. Разбира се, води и здравословен начин на живот, без да го натрапва на другите. Само тогава обаче това, което показва, е истинско и хората могат да му повярват.

Калин Василев е завършил докторантура през 2006 г., а през 2014 г. и специализация по генно инженерство в „Кеймбридж”. Води се председател на „Търново рънс”, което не е платена позиция. Не се осигурява, защото приходите от дарения не позволяват това. Намалил е собствената си издръжка до минимум, за да може парите да отиват за организиране на събитията. Откровено той сподели: „Нямам ипотека, собствено жилище, кола, жена и деца, както и осигуровки, но съм поел този риск, за да може „Търново рънс” да оцелее и да си стъпи на краката. Мечтая си един ден да мога да си позволя всичко това. Но пък от 15 години не съм влизал при лекар”.

Ана РАЙКОВСКА

Сн. архив на Калин ВАСИЛЕВ

5 thoughts on “Калинбата вече има десетки хиляди последователи в движението си за здраве

  • Психо. Дали е д-р от Кеймбридж само той знае.

    Отговор
    • Приятелю, какво ти пречи това? Дори само почистванията, които той организира са много повече от нещата, които такива като теб и мен, могат да направят за града ни.
      Респект Калинба! Бъди жив и здрав! И дано има много такива като теб.

      Отговор
    • 2002 – 2006 Бакалавър биология, химия и профил немски в Гетисбърг колидж, САЩ
      2006 – 2012 Доктор на науките по Генетика, Карнеги Мелън Юнивърсити, САЩ
      2012 – 2014 Пост-докторален специализант в университета Кеймбридж, Англия
      Изпращам и цяло CV, но само на хора, които знаят къде се намират и какви са тези университети. А вие, може да пратите дарение към нашата организация или да дойдете и да запретнете ръкави на някое събитие.

      Отговор
      • И накрая – докторат за екскурзовод на бабички по поляните. Сериозно постижение. Има поговорка: Луд умора няма.

  • Браво и честито. Дано се утроят последователите ви. Ако всички разберат и се потрудят за здравето си сега, ще жънат успехите напред в техният живот. Никак не е луд, а щастливо отдаден истински патриот и герой. Повече като Вас.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *