Общество

Деца между 7 и 9 години в игрови платформи са най-честите жертви на киберпрестъпници

Явор Колев: „Обект на сексуално насилие са даже пеленачета“

 

С 300% за двете години на пандемия са се увеличили престъпленията в интернет, включително и срещу деца, заяви във Велико Търново специалистът по киберсигурност с 25-годишен стаж в ГДБОП Явор Колев. Сега той е директор „Информационни технологии и киберсигурност“ в най-голямата застрахователна компания „Лев инс“.

„За съжаление, в това време, когато животът на децата минаваше в интернет, не само те бяха там, но и насилниците, особено сексуалните, които са особено опасни. Основните им места са вече и игровите платформи, насочени към най-малките – деца на възраст между 7 и 9 години. Там те ловуват жертвите си. 95% от престъпниците са мъже, масово на възраст между 20 и 50 години, със среден до висок социален статус. Повечето са самотно живеещи, но има и семейни с деца. Родителите трябва да са наясно, че не трябва да се налагат груби забрани, а да се говори с детето, да се изгражда доверие, така че във всеки един момент да знаят какво прави то в интернет, а не само на улицата и в училище. И да не се успокояват, че е вкъщи, защото в същото време то може да прави снимки, чрез които да бъде обект на изнудване и дори на извеждане на улицата, където върху него да се упражни насилие. Киберпрестъпниците, чийто обект са децата, са много умели психолози, за съжаление, цялото свободно време на света е тяхно и те ежедневно само това правят. Има организирани престъпни групи извън страната, които принуждават детето да се съблече пред камерата и после го изнудват да изпраща пари, за да не публикуват неприличните или разголени снимки и клипове. Обществото подценява, когато децата не са българчета, но не трябва. Търсенето на подобни материали и притежанието им стимулира световния бизнес, свързан с производството на т.нар. детска порнография, генериращ милиони долари печалба годишно. Става дума за реално сексуално насилие над деца. В много случаи това са пеленачета, на които след такива актове им се обърква целият живот. Само на 14 март т. г. българската полиция е задържала 21 сексуални насилници, а в края на месеца ГДБОП задържа един, който е общувал с 20 малолетни и непълнолетни момичета“, заяви пред журналисти специалистът. Той е в старата столица, за да разясни на учениците опасностите в интернет пространството като част от националната кампания „Пази детето в интернет“.

В рамките на два дни (23 и 24 ноември) под формата на открит урок за 1 учебен час над 1100 деца от региона ще чуят за най-опасните престъпления – сексуалното изнудване за пари и набавяне на материали за насилие. Ще гледат 10-минутен клип, изготвен от Европол и ГДБОП, ще бъде представен профилът на сексуалния насилник и на детето жертва, как трябва да реагира то, когато стане обект на нездрав интерес.

Кампанията стартира в началото на годината и целта й според Явор Колев е тя до достигне до всички деца и родители в страната, за да се обърне внимание на сериозния проблем. От март до края на юли са посетени над 100 хиляди деца в България. „Интернет е навсякъде и всяко дете е потенциална жертва на киберпрестъпление. В голямата си част децата, които са били обект, са знаели как да реагират – като блокират насилника. Но има и такива, които не знаят, и заради тях си струва да се провеждат подобни мероприятия и да се коментира. Обикновено престъпниците ловуват в социалните мрежи. Започва първо един невинен разговор, но за него децата трябва да споделят с родителите си и заедно да запазят водената комуникация на скрийншотове. Ако тези родители преценят, че е сериозно, да се обърнат към полицията и да подадат сигнал. Родителите са първата преграда, затова разговаряме и с тях“, коментира специалистът по киберсигурност.

Регионален организатор на националната кампания „Пази детето в интернет“ е общинският съветник Димитър Чолаков, а национален – Зоя Василев, които също присъстваха на брифинга.

Ана РАЙКОВСКА

Сн. авторката

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *