Горещи новиниОбщество

Храмът на Колю Фичето „Св. Николай“ получи статут на паметник с национално значение

ХРАМЪТ „СВ. НИКОЛАЙ“ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО ПОЛУЧИ СТАТУТ НА НЕДВИЖИМ ПАМЕТНИК НА КУЛТУРАТА С НАЦИОНАЛНО ЗНАЧЕНИЕ. Трикорабната църква, в чийто градеж участие взема и уста Колю Фичето, беше обследвана от Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности с ръководител проф. Хитко Вачев. Членовете на комисията са били единодушни в решението си, обяви отец Славчо, който от десетилетия се грижи за храма.

„Това решение следва да бъде одобрено от министъра на културата проф. д-р Велислав Минеков. С признателност на проф. арх. Николай Тулешков и проф. Миглена Прашкова, които изготвиха даром цялата документация. С благодарност и на г-н Димитър Цветков, който докладва преписката и на всичките 13 членове на комисията. Слава Богу! Да ни е честито“, изрази радостта си отец Славчо.

РЕШЕНИЕТО ИДВА НА ФОНА НА СЕРИОЗНИ ПРОБЛЕМИ ЗА СГРАДНИЯ ФОНД НА МЕСТНАТА СВЕТИНЯ. На практика храмът е в аварийно състояние, а необходимите средства за ремонт са поне 3 млн. лв.

Преди 3 години арх. Проф. Николай Тулешков и проф. Миглена Прашкова изработиха планове за консервация и реставрация на храма. Те бяха съгласувани с Националния институт за недвижимо културно наследство и има издадено разрешение за строеж от Община Велико Търново. Пари за възстановяване на уникалната трикорабна църква обаче все още липсват.

През 2002 г. пада западният корниз на покрива и състоянието на църквата става още по-тежко. От ремонт имат нужда също църковното училище и камбанарията. Друг проблем може да се окаже и поскъпването на строителните материали. Защото изработеният план за техническа реставрация е от 2019 г. и може да претърпи актуализация.

С НОВИЯ СТАТУТ ХРАМЪТ МОЖЕ ДА ПОЛУЧИ ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ДОПЪЛНИТЕЛНО ДЪРЖАВНО ФИНАНСИРАНЕ ПО РАЗЛИЧНИ ПРОГРАМИ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ. Това са и надеждите на църковното настоятелство.

След получаване на султански ферман будни родолюбиви търновчани започват през 1832 г. подготовка за строителство на храм „Св. Николай“. Предварителните дейности траят две години, а мястото е избрано така, че църквата да доминира над съществуващите сгради в града.

Строителството на черквата е започнато през 1834 г. от майстор Иван Давдата, уста Колю Фичето завършва градежа през 1836 г. и същата година на 6 декември, Никулден, тя е осветена от митрополит Иларион Критски. Градските първенци издействат разрешение богослужението в нея да се отслужва на църковнославянски език. За кратко време храмът се превръща в център и средище на културния и просветен живот в града. За това свидетелства П. Р. Славейков, който изтъква, че в църквата „Св. Николай“ се заражда българщината в Търново.

Михаил МИХАЛЕВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *