Какви измамни схеми се използват за източване на средства от НОИ
Повишаването на изискванията за осигурителен стаж и възраст за пенсиониране, водят до проблеми
От 2019 до 2021 г. разходите за временна неработоспособност поради общо заболяване са се увеличили с близо 35 процента. Вследствие от пандемията броят на изплатените от държавното обществено осигуряване работни дни на лица заради гледане на болен и карантина е нараснал повече от 4 пъти.
Според Георги Терзийски, началник отдел „Връзки с обществеността“ в НОИ, има ескалация на опитите за злоупотреби като бройка.
„Има основания за хипотеза за скрити злоупотреби. Купуването на трудов стаж е рекламентирано, струва около 140 лева на месец. До 5 години стаж може да се закупи. При паричните обезщетения за безработица има система за автоматизиран контрол с 2000 компонента. Въпреки това има случаи на преправени данни за стаж, които при проверка, биват разкрити. Има случай, при който стажът е бил 5 месеца, но е преправен на 2 години и 5 месеца“.
Любомира Язаджиева, директор Дирекция „Пенсии“ в НОИ, споделя, че повишаването на изискванията за осигурителен стаж и възраст за пенсиониране, водят до проблеми.
„Лицата търсят начин да си набавят недостигащия им стаж. Наблюдават се различни схеми – от самосиндикални опити някой да си изработи документ или да се преправи такъв от 5 на 15 години стаж. Има и цели манифактури – хора, които съставят неистински документи. Преди измамите бяха насочени към правилото за най-добрите три години за пенсия, но след навлизането на електронните регистри документите вече трудно се фалшифицират“, обясни тя.
По думите ѝ когато лице опита да преправи документ, издаден от името на осигурителя, се квалифицира като фалшифициране, което се предава към прокуратурата за разкриване на документно престъпление.