Младен Димитров, председател на Районен съд – Велико Търново, и член на ВСС: „Задължителната медиация ще облекчи съдилищата, за да се концентрират върху по-сложните спорове“
Медиацията да е задължителна за разводи, спорове за родителски права, определяне на мерките за лични отношения в семейството, разпределяне на ползване на собствена вещ и парични вземания, делба. Това решиха на първо четене депутатите в Народното събрание.
„Целта е чрез метода на медиацията страните по казуса да стигнат до споразумение. Идеята е, че и най-доброто съдебно решение е по-лошо от постигнатото споразумение. Ако тази норма бъде приета, ще се постигне разтоварване на съдилищата“, коментира Младен Димитров, председател на Районен съд – Велико Търново, и член на Висшия съдебен съвет.
Той е категоричен, че така съдиите ще могат да се концентрират върху по-сложните спорове, при които не може да бъде постигнато споразумение.
„Ще се водят дела, които са свързани с упражняване на съдебни права за последици от развода. В тази норма са включени и делбите“, подчертава съдия Димитров.
По думите му съдиите в страната се обединяват около предложението медиацията е стане задължителна.
„Във Великотърновския регион тази практика се прилага и тя се оказа успешна. Досега задължението на съда беше да напъти страните към медиация, но тя беше пожелателна. Ако обаче стане задължителна, ще е предпоставка за упражняване после правото на иск пред съда“, уточнява Младен Димитров.
Магистратът допълва, че в търговското право е предвидено изплащането на дружествен дял при прекратяване на дружество с ограничена отговорност също задължително да минава през медиация. Съдът ще има възможност страните да участват в такава процедура, когато е предявен иск за парично или непарично вземане, произтичащо от договор, едностранна сделка и др. Според текста обаче страните не са длъжни да излязат с общо решение на проблема.
Законопроектът е изготвен от работна група към Висшия съдебен съвет. Освен че е едно от условията по Плана за възстановяване и устойчивост, той е важен и за облекчаване на работата на съдилищата в страната, която е и неравномерно разпределена. Със 154 гласа „за“ и 25 „против“, всички от които на „Възраждане“, законопроектът бе приет. А заради бързо постигнатото съгласие председателят на правната комисия Радомир Чолаков предложи да се скъси срокът за предложение между първо и второ четене на три дни. Това също бе прието със 113 гласа „за“. Несъгласни бяха от „Възраждане“ и „Продължаваме промяната“.
Веселина АНГЕЛОВА
Снимка личен архив