Само 150 търновци събраха разделно отпадък, за да имат по-ниски данъци
Пропуски в софтуера и хаос с условията са причина за липсата на интерес
Нищожна отстъпка за предадени 150 кг разделно събрани отпадъци, която дори не е отразена отделно в бележката за платени данък сгради и такса смет в община Велико Търново. Такава е ситуацията в началото на данъчната кампания. Обяснението на данъчната администрация е, че тази отстъпка е реална, включена е към една от групите и е достатъчно да се направи справка по ЕГН. Но така черно на бяло никой не може да види реалната стойност в пари на усилията му в опазването на околната среда. И дали те са достатъчен стимул да продължава да го прави.
В неведение за отстъпката, която да припомним е 30%, но само върху един от компонентите, формиращи такса смет, е и пенсионерът и жител на Велико Търново Иван Георгиев. Като съвестен данъкоплатец, решил да си плати данък сгради за 2023 г., за да ползва 5% отстъпка. През лятото си бил почистил мазето и предал на площадката за разделно събиране на отпадъци в кв. „Чолаковци“ малко над 150 кг стари стъклени бутилки и хартия, разказа ни той. След като си платил налозите, но напразно търсил в документа колко му е отстъпката за това. На всичко отгоре заради завишената такса смет за втора поредна година с 30% той дори платил повече в сравнение с предишната година.
Около 150 души от цялата община са изпълнили условието и са предали 150 кг и нагоре разделно събрани отпадъци, уточни началник-отдел „Околна среда“ Зорница Кънчева. Тя също призна за пропуска в софтуера на данъчната администрация, който трябва да бъде отстранен, за да са наясно хората какво плащат и какви отстъпки ползват.
Откритата в началото на 2022 г. в кв. „Чолаковци“ площадка за предаване на разделно събрани отпадъци безспорно е чудесна идея. Там жителите на Великотърновска община могат да оставят, а не да хвърлят по деретата стари мебели, неработещи електроуреди и др. едрогабаритни отпадъци. Но да си мислим, че с предадените хартия, метал и пластмаса ще си намалим кой знае колко местния данък, е почти илюзия. Има и такива, разбира се, но те са единици и са притежатели на големи имоти.
Към промяната в Наредбата за местните данъци и такси е включен и нов момент, който ще важи при плащането през следващата година – връщане на част от такса смет при подаване на декларация, че в имота ще се компостират биоразградими отпадъци. Има приложен образец на декларация, която се попълва и се подава в Общинска администрация. В рамките на 2023 г. нейни служители ще правят проверки дали декларираното отговаря на действителността. Отстъпката за компостиране, която ще бъде начислена за 2024 г., също е 30%, но отново само върху компонента „Сметосъбиране и сметоизвозване“, формиращ такса смет.
Ана РАЙКОВСКА
Поздравявам в. Борба и г-жа Райковска, че извършиха проверка точно за тази т. нар. отстъпка, за да е ясно на гражданите колко ни прецакват, ежедневно, от Общината. За две години – 60% увеличение на такса смет!!!! Не пропускам отговорността на общинските съветници за това положение.
Идея за по-нататъшно проследяване на въпроса с таксата смет – кога Общината ще промени Наредбата, за да е в унисон със ЗМДТ и европейското законодателство относно изчисляването на такса смет.
Щото трябва вече да е на човек, а не на квадратура на жилището.
Общината е длъжна да организира безплатно общинско сметище, което да оборудва с големи контейнери с различно предназначение: строителни отпадъци: тухли, бетон, друг за дървен материал, стари мебели, греди, щайги и прочие. Друг контейнер за зелена маса. Кога българските граждани ще започнат да изискват от избраниците си да мислят и работят за тях? Кога същите тези граждани ще се само организират и почнат да си събират в общите контейнери разделно боклука: картони, строителни материали, битови отпадъци…и кога същата тази община ще направи график на фирмите по сметосъбиране? Как е възможно във Франция всеки един французин да знае и спазва изискването за разделно сметосъбиране. Всичко заминава за рециклаж. Някъде има и автомати, които пускат стотинки за всяка върната бутилка. Така се възпитават децата хем на грижа за чистота, хем на спестовност. Стотинките се внасят в сметката на детето в банката. Няма нужда да стигаме американците. Достатъчно е да изравним начинът си на мислене и навиците си с европейските.