С протекъл покрив, но с най-много състави в областта, НЧ „Иван Вазов” в Първомайци отбелязва своята 130-годишнина
2023 г. е юбилейна за НЧ „Иван Вазов” – с. Първомайци, но покрай празничните прояви и богатия културен календар то има да решава един нелек проблем. От години покривът на библиотеката, която се помещава в читалището, буквално тече, мазилката на тавана в приемната е напукана като юфка и става все по-зле. Картината никак не е приятна, бюрото и компютърът са изтикани до стената и покрити с найлон, за да не се повредят. Многократно сме писали писма до Община Горна Оряховица, защото сградата е общинска собственост, казва секретарката на читалището Теодора Миновска, но пари за ремонт все още няма. Иначе през изминалата година за отдела за възрастни са купени нов балатум и етажерки, изглежда много приветливо, но като погледне човек към тавана, добрите впечатления от интериора се изпаряват.

Библиотекарка от година и няколко месеца е Детелина Ненова. Пръв неин помощник е кученцето от порода „Чихуахуа“ Никълъс. Всъщност кучетата са две, едното идва за първа смяна, после го замества другото и са голяма атракция за децата. Дори питат за тях, ако случайно Детелина не ги е взела със себе си на работа. Библиотеката притежава над 16 000 книги, периодични издания, плочи и дискове и всяка година фондът се обогатява. И тъй като първомайчани са четящи хора, редовните читатели са между 250 и 300 средно на година.
Читалището в Първомайци винаги се е славело с бурна дейност, заслуга на много дейци през годините, и традиции, които продължават. От 2013 г. секретар е Теодора Миновска, а вече 20 години председател е Мария Велева Ангелова, благодарение на която се случват всички добри неща и инициативи. „Много е лесно да се работи така, защото посоките са вече зададени. Певчевските традиции и в двете съставни села са били силни, особено в Темниско. Театрални състави също е имало и в Сергювец, и в Темниско, затова сега в Първомайци се радваме на завиден театрален живот. До пандемията много изяви имаше и женският народен хор, основан от Ганчо Михов, но ръководителят Никола Събев още не смее да възобнови репетициите. Когато той е бил корепетитор на хора, заедно с тогавашния председател на читалището Петър Байчев създават празника на народните хорове, който има над 30-годишна история. Започнал като общински, той вече се води Национален преглед на любителските народни хорове и групите за обработен фолклор „Ганчо Михов” и на 8 април тази година ще бъдем домакини на седмото му издание. Жените от хора обаче не могат да стоят мирно и точно в пандемията, което е необичайно, през 2021 г. създадохме една много успешна вокална група, за която от години си мечтая – „Севдана”. Тя е със 7 участници, ръководител е Вяра Денчева, а корепетитор – Стефан Бочуков.

Не мога да отлича нито един състав, които са общо 10, но има голямо желание сред младите да се занимават с театър, и то в нашето читалище. Направих си труда да проследя театралните колективи в България и се оказа, че сега във Великотърновска област има най-много. Не мога да си обясня защо. А театралната традиция води началото си още със създаването на читалището и вече 130 години не е прекъсвала. Тук заварих като театрален ръководител Петър Петров, невероятен артист и режисьор. След това беше Слави Монев, а после дълги години – Милен Иванов. Като спряхме по време на пандемията, намерихме нов режисьор – Милен Димитров, и сега работим с него. Той е щатен артист на Русенския театър, отскоро има постановки и в София”, разказва Теодора Миновска. Новият режисьор се оказва магнит за младите хора, които обновиха и увеличиха театралната трупа и сега в нея артистите са около 20. През миналата година тя направи постановката „Вампир” от Антон Страшимиров, а сега артистите репетират „Змейова сватба” на Петко Тодоров. Със същата режисьорска трактовка, за да надградят постигнатото. Останалите самодейни състави в читалище „Иван Вазов” също са с много успехи и призови места от най-престижните конкурси, прегледи и фестивали. Една от тях е детската вокална група „Чичопей” с ръководител Веселина Кожухарова, участвала на живо през 2022 г. на годишния концерт на БНР в Борисовата градина. Има и детски танцов състав „Майска китка” с хореограф Михаил Станков, който води и клуба за народни хора „Жарава”.

И още – група за изворен фолклор с ръководител Веселина Кожухарова, една от трите, представили областта на събора в Копривщица, също Школа по народно пеене с ръководител Вяра Денчева и Школа по гъдулка с ръководител Йордан Кирилов. Към читалището има и Артклуб „Гайтани” с уредници Детелина Ненова и Теодора Миновска, както и Клуб на художника, уредник е Веселин Симеонов. Богатата дейност се допълва от Клуба по краезнание и към него се издава краеведската поредица „Моят роден край” с главен редактор Теодора Миновска. От поредицата досега са излезли 6 книги. Не спира и дигитализирането на културното наследство на читалището – архива от снимки и видеокасети.

След обединяването на селата Сергювец и Темниско в Първомайци през 1955 г. се взема решение и за строеж на нова читалищна сграда, която да обедини дейността на съществуващите поотделно читалища – „Иван Вазов” в Сергювец, основано през 1893 г., и „Развитие” в Темниско от 1909 г. Когато се създава читалището в Сергювец, Иван Вазов бил на 43 години, но вече изключително популярен. Жителите на селото му написали писмо, в което го помолили да им разреши то да носи неговото име. В летописната книга на закритото училище „Хаджи Викентий” пише, че писателят не само им разрешава, но им праща и свои книги с автограф и оттогава празникът на читалището бил на Ивановден по стар стил – 20 януари.
Новата сграда е строена от 1960 г. до 1965 г. с доброволния труд на населението, а по Закона за самооблагането от жителите са събирани средства. Разполага с голям театрален салон с балкон и оркестрина с 500 места и малък салон със сцена с около 150 места. Любопитен факт е, че читалищната сграда в с. Сушица е абсолютно копие на тази в Първомайци. За да излезе по-евтино, е използван същият архитектурен проект, има само малки разлики в размерите. За име на обединеното читалище се взема това на по-старото, в Сергювец, а пръв председател през 1965 г. става учителят Симеон Симеонов от Темниско.
Преди дни във връзка със 130-годишнината стартира онлайн конкурс за рисунка и фотография „По стъпките на Иван Вазов”.
Ана РАЙКОВСКА
