При залавянето му Левски е казал, че е от Търново
В старата столица дискутираха защо няма втори като Апостола на света
ВАСИЛ ЛЕВСКИ Е КАЗАЛ ПРИ ЗАЛАВЯНЕТО МУ, ЧЕ Е ОТ ТЪРНОВО, ЗАТОВА НЕ СЛУЧАЙНО ГО ВОДЯТ В СТАРАТА СТОЛИЦА, това сподели историкът проф. Пламен Павлов по време на дискусия в пресцентъра на БТА, посветена на темата защо няма втори като Апостола на света. По думите му старата столица заема важно място в живота и делото на Левски, а първоначалната идея е била Търново да бъде център на революционната мрежа в страната, а по-късно се спира на Ловеч.
„Самият той в тефтерчето си има две записани стихотворения, едното е „На прощаване“ на Ботев, а другото е „Възпоменание“ на Добри Чинтулов, което е свързано с Търново“, поясни проф. Пламен Павлов.
В дискусията се включиха още историкът проф. Петко Петков, уредникът в Регионалния исторически музей доц. Светла Атанасова, о.з. полковник Евгени Пенчев, курсанти от НВУ и студенти от Великотърновския университет. Те изразиха своята гледна точка за мястото на Левски в сърцата на българския народ. Дискутирани бяха нови данни и факти, свързани с делото и живота на Левски, със залавянето му, с идеология му и връзките с неговите съратници.
„Дали ще се роди втори Левски, не е научен въпрос, а въпрос на гледище и верую. Всеки си върви с времето и народа, този Левски го роди тогавашният народ и тогавашната ситуация. Дано не се налага чак толкова да сме зле, че Господ да реши да ни прати нов Левски. Защото той беше пратеник на бога и беше българският Христос, това го казва Тончо Жечев. Може да звучи богохулно, но в много смисли той е като богочовек“, изрази своята гледна точка проф. Петко Петков, който определи Дякона и като ръкоположен за светец от народната любов. Затова според историка е много трудно да се търсят опити за очерняне на името му, за което няма и документални основания.
„Вероятно някаква фигура, аналогична в съвременните условия, ще се роди. И може дори да се е родила, но по-добре да не се налага да се правят комитети, макар и сега да има национални предатели. Хора, на които мястото им е в затвора и които ги виждаме по телевизията“, каза още проф. Пламен Павлов.
О.з. полковник Пенчев, който е обучил 17 випуска офицери във военно дело и почит към българската история, беше категоричен, че хората в различните периоди търсят пример за подражание. По думите му една част от българите намират упование в Левски, защото той е духовно чист и е разбирал от работата си. Според него има и желание Апостолът да бъде показан като обикновен човек.
„Лично аз смятам, че той не е човек като нас. Защото ако той е като нас, и ние трябваше да сме като него, а ако ние бяхме като него – днес нямаше да сме на това положение. Ще дойде времето, когато ще се роди Левски на нашето време. Всяко време си има своя Левски“, каза о.з. полковник Евгений Пенчев.
Според доц. Атанасова причината за засиления интерес към Левски днес е, че през последните 10 години в османския архив работят редица специалисти.
„Разкриха се доста документи, които дават нова светлина за проучванията на Левски, и редица спорни моменти и изграждането на комитетските организации в страната добиха нова светлина“, обясни доц. Атанасова. По думите й един от сравнително новите факти, които вече са доказани, е свързан именно с годината на раждане. Последните проучвания са категорични, че Дяконът е проплакал именно през 1840 г.
Кръглата маса на тема „…Защото нямаме втори Левски на света!“ е част от поредицата национални събития по случай 150 години от безсмъртието на Апостола на свободата, а негов организатор е Националният пресклуб на БТА във Велико Търново.
Михаил МИХАЛЕВ