Водещи новиниОбщество

Килифарево е единственият град, който остана с имена на улици от соца

Имало е вариант площад да бъде кръстен на Тодор Живков

 

КИЛИФАРЕВО Е ЕДИН ОТ МАЛКОТО ГРАДОВЕ В СТРАНАТА, КОЙТО В НАЧАЛОТО НА ДЕМОКРАЦИЯТА ОСТАНА СЪС СТАРИТЕ ИМЕНА НА УЛИЦИТЕ СИ. Един от площадите все още носи гордото название „9 септември”, а главната улица и днес е „Георги Димитров”. Тя прелива в улица „Трифон Саралиев”, който е един от героите на социалистическото движение в Килифарево и участник в Септемврийското въстание през 1923 г. Името на партизанина Димитър Бълхов пък е увековечено на една от пресечките в града. Пл. „Георги Саралиев”, улиците „Петко Ахчиев”, „Марин Яламов”, „Денчо Палазов” и много други все още носят имената на партизаните от Килифарево. Немалко са и паметниците на видни комунисти и борци за народна свобода, които и до днес се намират в централните части на града.

Ул. „Трифон Саралиев“ и до днес посреща всички коли от Велико Търново.

ЧЕРВЕН КМЕТ НАСТОЯВАЛ ЗА СМЯНАТА НА ИМЕНАТА

 

През 90-те години обаче килифаревци забравят славното си социалистическо минало и пренебрегват факта, че през 1903 г. в Килифарево е създадена първата социалистическа структура с ръководител Стоян Сивчев. Притиснат от „модата”, която се вихри в цялата страна, кметът на Килифарево Димитър Яламов започва да води преговори за смяна на имената на килифаревските улици. Градоначалникът е от БСП, произлиза от партизански род, но въпреки това държи на промяната.

 

КИЛИФАРЕВО СЕ РАЗМИНАЛО С ПЛОЩАД „ТОДОР ЖИВКОВ”

 

По това време археологът Мирко Робов е заместник-председател на Постоянната комисия по култура в местния парламент, а БСП има пълно мнозинство във Великотърновския общински съвет. Същата комисия се занимава и с преименуването на улици в различните населени места. При него пристигнал Димитър Яламов и заявил, че всички политически сили в града са се споразумели за смяна на имената на площади и улици. Оставил и папка на бюрото.

Робов обаче решил да му припомни, че най-важният акт за Килифарево е указът на Тодор Живков, който превръща населеното място от село в град. След което взел предадената му папка и попитал кой от площадите ще бъде кръстен на името на Първия. Кметът го погледнал с недоумение и буквално му казал, че ще бъде линчуван, ако кръстят площад на Живков. Робов обаче бил непоколебим и още веднъж попитал кой голям площад ще носи името на Тато. Кметът направил последен опит, но до разбирателство не се стигнало. Все пак централният площад в града е преименуван от „Георги Димитров” на „България”. На него се извисява и паметникът „Краят на битката”, който не е социалистически, а символизира приключването на Втората световна война. Негов автор е скулпторът В. Вълев, на когото също е кръстена улица в Килифарево.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *