Руши се оградата в Старото военно училище, проектирана от Леон Филипов
Единствената по рода си у нас ограда с корони и петолъчки, която се намира в Старото военно училище във Велико Търново, се руши, сигнализираха читатели на „Борба“. Голяма част от нея е сериозно пострадала, наклонена или с деформирани орнаменти, показа и наша проверка на място.
Оградата и Арката на генералите са създадени по идеен проект на Леон Филипов, който е автор и на разрушените вече сгради в Старото военно училище. Някогашните казарми са правени през 1888 г., за което свидетелстват и надписи върху тухлите.
През 2011 г. започна така нареченият „воден проект“ в старата столица, а като част от заложените дейности теренът в Старото военно училище беше разкопан с огромни траншеи. Вековни сгради бяха сринати със земята, а други – оставени на произвола на съдбата.
Заради внушителните изкопи беше затворен достъпът до Областна администрация, ТД на НАП и Пети корпус на Великотърновския университет. Тогава беше решено да се прокара подход от ул. „Христо Ботев“. За целта беше разрушена близо 10 метра от уникалната ограда на Леон Филипов, а частите от нея се съхраняват във вътрешен двор на Пети корпус.
Оградата и до днес буди възхищението със своята детайлност и прецизност. Бетонните отливки представляват образ на ревящ лъв с корона, символизиращ държавността и силата на българския народ, както и фигури на войници.
Интересното е, че през 60-те години върху оградата са направени корекции. На една част от короните, считани тогава за монархическа отживелица, са сложени петолъчки, а други са запазени в автентичния им вид. В общи линии оградата се е поддържала и е запазила своя облик през десетилетията дори и след преместването на Военното училище в съвременната му сграда.
Днес бетонните орнаменти са в критично състояние и никой към този момент не е поставил въпроса за съхранението им. 12 години след началото на водния цикъл терените в Старото военно училище още са неизползваеми. Към този момент не е построена нито една сграда, а след провала за изграждането на конферентна зала и експоцентър въпросът не е повдиган на общинско ниво.
А Леон Филипов ще бъде запомнен и с градежа на първата туристическа хижа на Царевец, Общинската палата на площад „Цар Асен I“, както и мавзолея костница на отец Матей Преображенски. Освен това той закупува с лични средства Констанцалиевата къща в Арбанаси, реставрира я и заедно с родния си дом и целия си изключително богат архив ги дарява на Велико Търново. По-познати са неговите макети на стари сгради от края на 19-и и началото на 20-и век, които са част от постоянната експозиция на музея „Възраждане и Учредително събрание“.
Михаил МИХАЛЕВ
То там нищо не е както преди. От ръцете на любящите народни представители , вместо да се подобряваме, сме на последно място.
Кое ли е наред в този град, че камо ли оградата на едни руини в момента, които може би някога, след мноооого години ( ако изберем кадърен управник ) ще бъде новия ни градски център … Но дотогава да завъртим едно за момента абсолютно ненужно кръгово отпред ….