В политиката д-р Пейчо Касъров влиза като земеделец, но остава верен и на лекарската професия
Лекар и зърнопроизводител е необичайна комбинация, но д-р Пейчо Касъров,
водач на листата на „Български възход” за Великотърновски избирателен район,
успешно съчетава почти през целия си съзнателен живот грижата за хората и за земята. И няма как да е другояче, щом към медицината го отвежда мечтата, а миризмата на пръст като нещо истинско, българско и родно, продължава да го трогва. А и заради селските му корени от малък е свикнал на земеделски труд и никога не е бил безразличен към земеделието. Признава, че всичко, което върши, му коства много воля и пълна отдаденост, но е уверен, че като се прави с любов, се получава.
Д-р Пейчо Касъров е роден на 1 февруари 1966 г. в Ямбол, зодия Водолей. И основното, и средното си образование завършва в родния си град. Дипломира се от училище като механизатор в селското стопанство. Искал обаче да следва медицина и след казармата е приет във ВМИ – Стара Загора. Промените го заварват студент, затова и дипломирането му като лекар станало през 1996 г. в Тракийския университет. Инициативен предприемач, той основава фирма за земеделие и търговия със земеделска продукция и оттогава практикува едновременно тази си дейност заедно с лекарската професия. Първоначално бил разпределен като
лекар в старозагорско село
„Имах към 1200 пациенти. Участъкът преди мен беше доста занемарен, затова в началото трябваше да положа много усилия, за да може всеки да получи здравните грижи, от които има нужда. Годините бяха трудни – криза, девалвация на лева, режим на тока, недостиг на храни по магазините. Хората бяха обеднели, но благодарни за това, което правех за тях, и ми се отплащаха с каквото имат. Така взаимно оцелявахме”, връща се към ония години д-р Пейчо Касъров.
След това се мести в София и започва работа като общопрактикуващ лекар в друг участък, в с. Долни Богров. Развивал и фирмите, които бил създал, и постепенно навлязъл
по-дълбоко в проблемите на земеделието
Бил активен във всички мероприятия на Асоциацията на зърнопроизводителите. Тогава все още ерген, той се отдал на кариерата и в двете си поприща. През 2005 г. решава да запише втора магистратура – „Финанси”, в Стопанска академия в Свищов и тази нова стъпка го свързва с възрожденската атмосфера на Великотърновския край, защото в академията срещнал и бъдещата си съпруга. До сватба се стигнало през 2010 г., а 3 години по-късно се ражда и синът им Теодор, който осмисля живота им. Стремежът да го възпита възможно най-добре, да му бъде пример, но и да му осигури по-добро бъдеще – за него и за децата на България, да остави след себе си една по-подредена и хубава държава, го тласка към обществената дейност и политиката. „Той е още малък – на 10 години, но искам да учи в България и след образованието, което е пожелал, да се реализира тук”, казва д-р Пейчо Касъров.
В политиката влиза през 2012 г. като зърнопроизводител,
след като колегите му в този бранш са оставени дълго време без субсидии. Считайки, че това е крайно несправедливо, той става един от учредителите на „Българска земеделска партия” и на първия конгрес е избран за председател, какъвто е и днес. Като представител на зърнопроизводителите, е запознат с проблемите им и се бори за правата на всеки български земеделец. С появата на ген. Стефан Янев в политическото пространство в негово лице вижда ерудиран и можещ човек, който добре представя България като служебен премиер и на европейската политическа сцена, защитавайки националните интереси. След създаването на „Български възход” земеделците пожелали да го подкрепят. Така били поканени извънкоалиционно и получили мандати в листата му.
„Това, което най-много ме привлича в „Български възход”, е разбирането, че
най-големият проблем на страната ни е демографската криза
Ако не се предприемат адекватни мерки, не е далеч времето, когато просто ще се стопим като народ. Затова трябва целенасочена държавна политика, силно ангажирана към младите хора, които да останат и се реализират в България със своите семейства. Ако бъда избран за депутат в 49-ото Народно събрание, аз и „Български възход” ще инициираме законодателни промени за стимулиране на раждаемостта в България. Причините да има по-малко деца в последните години са от финансов характер – липсата на стабилна работа и жилища за младите семейства. Бих предложил на хората между 20 и 30 години да им се осигури по-лесен достъп до жилищно кредитиране с държавна помощ. С друг законопроект може да се предприемат мерки за премахване на дискриминацията спрямо младите майки и бременните жени, които често не са наемани на работа, защото имат малки деца или ще раждат. Това може да стане, като бизнесът бъде подпомогнат финансово”, заявява д-р Пейчо Касъров.
Сред основните приоритети
за Великотърновска област са подобряване на инфраструктурата, реализирането на пътната отсечка Русе – Велико Търново и разрешаването на въпроса, свързан с концесията на летище Горна Оряховица.
Сред другите наболели проблеми, които са в полезрението на „Български възход”, той изтъква
битовата престъпност и войната по пътищата,
за които в страната се усеща липса на справедливост и на адекватни законови разпоредби. „Много почернени майки виждат как престъпниците са оправдавани с лека ръка, затова трябва да се премахне със закон споразумението с прокуратурата, особено за тежки престъпления, които намаляват присъдите наполовина. Това според нас не отговаря на европейските директиви за върховенство на закона. Задължително трябва да се пренапише Наказателният кодекс и в България да започне да се цени човешкият живот. Усещането за справедливост ще накара хората да уважават институциите, политиците и съдебната система”, допълва водачът на листата на „Български възход”.
Д-р Пейчо Касъров е уверен, че хората от Великотърновския край ще направят с разум правилния избор с бюлетина N 15.
Ана РАЙКОВСКА