Животът е дошъл от космоса?
Органични съставки, открити в астероид, потвърждават тази теория
Учени съобщиха, че са открити
урацил и ниацин в скални проби,
които японската космическа сонда „Хаябуса 2“ взе от астероида Рюгу през 2019 г. Урацил е една от нуклеотидните бази на РНК, молекула. Ниацинът, форма на витамин В3, е жизненоважен за метаболизма.
Пробите, взети от Рюгу, бяха върнати на Земята от 250 милиона километра в запечатана капсула, която се приземи през 2020 г. в Австралия.
Учените отдавна дискутират кои са нужните условия за възникването на живот на Земята след създаването й преди 4,5 милиарда години. Новото откритие съвпада с хипотезата, че
космически тела като комети, астероиди и метеорити,
са бомбардирали младата планета със съединения, помогнали за възникването на първите микроби.
Преди учените са откривали ключови органични молекули в богати на въглерод метеорити на Земята, но не бе ясно дали са техни съставни елементи или са се наслоили при престоя им на Земята.
„Основното ни откритие е, че урацил и ниацин наистина съществуват на извънземна среда и е възможно да са достигнали младата Земя като съставна част на астероиди и метеорити. Допускаме, че те са изиграли роля в пребиотичната революция на Земята и вероятно за появата на първите форми на живот“, каза астрохимикът Ясухиро Оба от университета Хокайдо, Япония, ръководител на изследването, публикувано в сп. „Нейчър комюникейшънс“.
БТА