Зам.-министърът на земеделието Валентин Чамбов: „Българската гора е в чудесно здравословно състояние“
Във В. Търново наградиха най-изявените горски служители по повод Седмица на гората – 2023 г., посмъртно за образцова служба бе отличен инж. Николай Николов
ОПАЗВАНЕТО НА ГОРСКИЯ ФОНД ОТ ПОСЕГАТЕЛСТВА, ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВРЕДНИ ВЪЗДЕЙСТВИЯ И ЗДРАВЕТО НА ГОРАТА ОФОРМЯТ КЛЮЧОВИТЕ ПРИОРИТЕТИ ЗА СЛУЖИТЕЛИТЕ НА ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ, приели за кауза стопанисването на горите у нас. Това заяви зам.-министърът на земеделието Валентин Чамбов по време на откриването на националната инициатива „Седмица на гората – 2023 г.“. Събитието бе открито тържествено във Велико Търново и събра в МДТ „К. Кисимов“ стотици лесовъди и работещи в горския сектор. Официални гости бяха вторият зам.-министър на земеделието Крум Неделков, Стоян Тошев – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите, областният управител на Велико Търново инж. Георги Гугучов, проф. Георги Камарашев – зам.-градоначалник на старата столица, комисар Красимир Кръстев – директор на РД ПБЗН Велико Търново, проф. Иван Илиев – ректор на Лесотехническия университет, и др.

„Българската гора е в чудесно здравословно състояние. С добри темпове се увеличава ежегодно и по площ, и по запас. Около 60 процента сечем от годишния прираст, докато тази стойност при развитите западни държави като Германия и Франция е 80 – 90 процента. Тоест 13,5 млн. куб. м е нашият прираст, а сечем около 7 млн. куб. м от всички видове гори – държавни, общински и частни. Нашата цел е естествено възобновяване на горите, а не чрез залесяване“, увери Чамбов.
По думите му посегателствата от бракониери годишно се равняват на около 20 000 куб. м дървесина. Горските служители влагат огромни усилия, за да се преустановят тези порочни практики и не липсват съдебни дела срещу извършителите на неправомерни сечи.
Допълни, че очаква новото Народно събрание да направи промени на последните корекции в Закона за горите, касаещи снабдяването с дървесина на социално слаби.

„За съжаление, опитът, който липсваше на депутатите от последния парламент, оказа ефект върху редактираните текстове на закона. Народните представители не се съобразиха с предложенията на земеделското министерство и се стигна до това от общините да ни питат как да тълкуват сроковете“, посочи той.
Той сподели, че държавната администрация изпитва постоянен дефицит на кадри в бранша заради неатрактивно заплащане на труда.
По време на церемонията бяха наградени най-заслужилите горски служители в страната. Призът за лесовъд на годината отиде при инж. Петко Ангелов, експерт от ЮЗДП. Негови подгласници в категорията са инж. Кирил Иванов, директор на ДГС Невестино, и инж. Асен Касабов, зам.-директор на Южноцентрално предприятие – Смолян. Трета в това направление стана инж. Елена Крижан-Величкова, началник на отдел в дирекцията „Търговски дружества и държавни предприятия“ в агроминистерството.
За цялостен принос бе отличен инж. Петър Заяков, който е директор на Регионална дирекция по горите в Стара Загора.

Награда за значителен принос в популяризирането и повишаването на имиджа на лесовъдската колегия получиха инж. Елена Кайкова, лесовъд на частна практика в Смолян, и инж. Александър Попов – зам.-директор на Държавното горско стопанство в Белица.
Посмъртно за дългогодишна и образцова служба в системата на горите отличиха инж. Николай Николов, който бе дългогодишен директор на Регионалната дирекция по горите във Велико Търново. Наградата прие неговият син инж. Лъчезар Николов, който също е лесовъд.
Инициативата „Седмица на гората“ се провежда за 98-а година.
Галина ГЕОРГИЕВА
Снимки: авторката
Само дето я изсичат поголовно. Скоро няма да бъде така. Отбийте се в Село Къпиново и ще се хванете за главата. Денонощно се сече и изнася.
Сигурно са липсвали само секачите и отговорните за тяхната дейност.