Безценни ръкописи на Йордан Йовков показаха във Велико Търново
БЕЗЦЕННИ РЪКОПИСИ НА КЛАСИКА В БЪЛГАРСКАТА ЛИТЕРАТУРА ЙОРДАН ЙОВКОВ БЯХА ПОКАЗАНИ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО. До тях успяха да се докоснат учениците от СУ „Емилиян Станев“, които видяха на живо страници от знаменитите произведения „Албена“, „Боряна“ и „Обикновен човек“.
Оригиналните страници пристигнаха в старата столица благодарение на актрисата Горица Радева, по чиято идея е създадена постоянна театрална изложба при Шуменския драматично-куклен театър „Васил Друмев“. Именно част от нея успяха да видят и учениците във Велико Търново. Освен до ръкописите на Йордан Йовков учениците се докоснаха и до други реликви, свързани с театралното изкуство.
Децата разгледаха различни театрални програми през годините. Сред експонатите е и договор за филм от 1962 година на артиста Милен Колев, както и първото издание на книгата „В полите на Витоша“ от 1911 г.
„Искам да събудя в децата интерес към историята на театъра. За мен е много важно да им представя нещата по интересен за тяхната възраст начин. Театърът е живо изкуство и единственото, което остава като спомен, са снимки, програми и ръкописи. Затова е хубаво да ги докоснат, да ги видят и да си представят как е било преди“, сподели за „Борба“ Горица Радева.
Младата театралка е внучка на прочутия академик Иван Радев и е учила именно в СУ „Емилиян Станев“. Тя отговаря на въпросите на учениците и разкри пред всички, че винаги е искала да се занимава с актьорско майсторство, каквото е и нейното образование. Още в осми клас уведомила родителите си, че мисли да се качи на сцената. В крайна сметка записва да учи в Театралния колеж „Любен Гройс“ в класа на проф. Надежда Сейкова и магистратура в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Към момента е докторант по маркетинг в УНСС.
„В театъра човек има възможност да си изключи телефона, да изключи външния свят, да види история, която може да е близка до него, може да симпатизира на някой герой, да види житейска ситуация отстрани и да направи изводи за себе си“, разказа пред децата Горица Радева.
ОСОБЕН ИНТЕРЕС ПРЕДИЗВИКАХА И ПИСМА НА ПОЧИТАТЕЛКИ КЪМ АКТЬОРА МИЛЕН КОЛЕВ, В КОИТО ГО МОЛЯТ ЗА СНИМКА С АВТОГРАФ. Учениците бяха впечатлени от начина, по който преди години е ставала комуникацията между феновете и техните любимци. В постоянната изложба в Шумен се пазят над 500 такива писма, чийто получател е именно Милен Колев. Известният артист е и почетен гражданин на Велико Търново.
Сред експонатите във Велико Търново пристигна и програма на Народния театър, но от времето, когато още е носил името „Кръстьо Сарафов“. Пътуващата изложба е част от проекта „Пътуващо време/пространство за ученици“ и е финансиран по програма „Творчески стипендии“ на Национален фонд „Култура“.
Михаил МИХАЛЕВ