Художничката Александра Петкова развива умения у деца чрез иновативни методи в арттерапията
Търновката постига забележителни резултати в работата си с малчугани в Центъра за специална образователна подкрепа в Ново село
Художничката Александра Петкова от Велико Търново развива умения у деца чрез иновативни методи в арттерапията. Тя постига забележителни резултати в работата си с малчугани с дефицити в Центъра за специална образователна подкрепа в Ново село.
Вече 4 години работи с деца с дефицити – хиперактивни, шизофреници, със специални образователни потребности. Те са на възраст от 1-ви до 12-и клас.
„Арттерапията може да бъде прилагана успешно не само при подрастващи с дефицити, но и при деца с нормално развитие, като методите са различни. При децата с увреждания обаче арттерапията е необходимост“, категорична е Александра.
Тя пояснява, че в тази дейност се използват различни методи, техники. Сред тях са рисуване с пръсти, плочки на Фрьобел, като се набляга на фината моторика и сензорните усещания. Плочките на Фрьобел са цветни елементи, които обучаемите подреждат, като целта е да създадат изображение.
При хиперактивните малчугани се използват прийоми за успокояване като кинетичен пясък, с който изписват цифри, букви, изработват различни форми.
„Зърнестият пластилин също е много подходящ, защото той не може да се разпилее, изгуби и позволява моделиране. Това е много полезно при такива деца, защото работата с пластилина развива въображението, набляга се отново на фината моторика, а и децата изпитват удоволствие, когато изваят някаква фигура.
В заниманията включваме и различни пособия за нанизване и изнизване. Използваме също карти на емоциите. Чрез този способ се цели възпитаниците да се приучат да комуникират. Тези деца много харесват да подреждат пъзели. Част от заниманията са с разиграване на сцени, например какво правим, когато отидем в магазин? Така ги учим да се социализират“, разкрива талантливата търновка.
Много често момчетата и момичетата влизат и в ролята на актьори чрез куклички за пръсти, с които се разиграват различни етюди.
„Имаме момченце, отгледано от баба си, към която е много привързано, и единствено като си сложи на ръката кукла войник, може да говори за нея, без да плаче“, разкрива Александра Петкова.
Като специалист тя прилага в практиката си разнообразни методи.
Сред тях е музикотерапия, която събужда чувството за ритъм, такт, но и действа успокояващо.
Добри резултати дава и сензорна терапия, която се провежда в специално оборудван кабинет със звездно небе и планети.
„Има разработена и кучешка терапия, която у нас не се практикува масово, но в чужбина се използва в болниците за успокояване на пациентите. Йоркширският териер е много подходяща порода за тази цел. Навремето в Англия тази порода кучета освен за лов на мишки е използвана и за компания на кралицата, която страдала от депресия“, обяснява Александра.
В институцията в Ново село над 80% от децата са от центрове за настаняване от семеен тип. Но има и момчета и момичета, които са приютени заради невъзможност на семействата да се грижат за тях – бедност, занемаряване.
„Имаме две сестрички – във втори и в шести клас, които са без дефицити. Единственият проблем при тях е, че са изостанали в развитието си, защото са от проблемно семейство и никога не им е обяснявано нищо и никой не е работил с тях. Не знаят какво е ден, нощ, седмица, закуска, обяд, вечеря… Двете деца обаче имат потенциал, поддават се на обучение и има шанс да се социализират. Други деца пък дойдоха от семейство, което живее в крайна мизерия, и се оказа, че не умеят дори да се хранят с прибори“, посочва Александра.
Имат момиче с лека форма на шизофрения, което никога не споделя какво го вълнува, но пък много обича да рисува. По картините на детето арттерапевтите разбират за емоциите й. Когато изобразява човечета в червено, означава, че е ядосана, когато са сини, това показва, че е тъжна, и плаче, а когато са жълти – изпитва радост.
Центърът в Ново село разполага и със специализирани стаи. „Меката“ стая е обзаведена с батут, басейн с разноцветни топки, които подпомагат физическата активност. В друга стая пък е инсталиран проектор, чрез който се прожектират занимателни филмчета, образователни клипове и др.
Александра казва, че непрекъснато чете и се интересува от иновативни методи в арттерапията. Контактува и с водещи психолози, както и със специалисти от Института по арттерапия. Наред с тази дейност даровитата търновка рисува картини. Има онлайн галерия, където излага платната си с живопис. Кипи от идеи. Мечтае да отвори ателие, което да е и галерия, в която да твори и да ги представя.
Освен това талантливата дама планира да открие кабинет за арттерапия във Велико Търново предимно за деца без дефицити.
Веселина АНГЕЛОВА
Снимки личен архив