В МОБАЛ В. Търново работят с единствения в България американски доплер за диагностика на артериални запушвания
Отделението по съдова хирургия е с университетско ниво на компетентност и привлича пациенти от цялата страна
СЪДОВИТЕ ХИРУРЗИ В МОБАЛ „Д-Р СТЕФАН ЧЕРКЕЗОВ“ РАЗПОЛАГАТ С ЕДИНСТВЕНИЯ У НАС МОДЕРЕН АПАРАТ BLUEDOP, който се използва за изследване на периферната артериална система. Уредът е произведен в САЩ и се очаква в близко бъдеще да навлезе и в останалите клиники в страната. Внесен е по инициатива на началника на отделението д-р Любослав Шкварла. Иновативният доплер прави диагностика на кръвотока дори в най-крайните съдове и елиминира възможните грешки при конвенционалното изследване.

„Боравим с BlueDop от около година и половина. Той ни дава по-различни показатели при пациенти с артериални запушвания. Предоставя ни по-пълна картина. Имаме идеи за развитие и се надявам, че ще пожънем успех“, коментира д-р Шкварла.
Медикът увери, че Отделението по съдова хирургия е отлично технологично въоръжено и разлика от много други звена в България, не страда от липса на кадри. Голямата гордост на специалистите е модерната хибридна операционна зала, в която могат да се съчетават минимално инвазивни методи с класически хирургични техники.
„Нашата главна мисия е да прилагаме иновативни процедури, които са максимално щадящи пациентите и дават по-бърз възстановителен процес. Става дума за т.нар. ендоваскуларни интервенции. Следва обаче да се придържаме към правилото, че медицината не е с безкрайни възможности, и да спрем, когато трябва, за да не навредим“, категоричен е той.
Д-р Шкварла обясни, че съдовата хирургия се занимава с болести на периферната съдова система
– на артериите и вените на крайниците, корема и шията. Специалността е дефицитна на кадри за страната и специалистите са концентрирани само в университетските болници. По думите му съдовите хирурзи в България са не повече от 200.
В търновското отделение работят петима лекари и има едно свободно място за специализант. Звеното разполага с 6 стаи и един интензивен сектор. Общо леглата са 14, а всяко помещение има собствен санитарен възел. Битовите условия са като в частна болница.
„Имаме достатъчна обезпеченост от медицински сестри и санитари. Стараем се да има по 2 медицински сестри и един санитар на дежурство. Лекуваме между 50 и 60 пациенти на месец, но съдовата патология има сезонност. Обикновено пролет и есен е налице по-голям поток от болни, тъй като тогава има температурни амплитуди, които се отразяват на здравето на кръвоносните съдове“, заяви началникът на структурата.
Контингентът от пациенти включва хора със сърдечна недостатъчност, аритмии, инсулти, емболии, диабет и т.н.
„Сред последните интересни случаи бе пациент със запушване на артерия на крака, който е имал предхождаща операция заради карцином, което значително затруднява класическа хирургична интервенция. Успяхме да го реканализираме и стентираме. Лечението бе успешно. Тези случаи са доста предизвикателни, защото ограничават възможностите за лечение“, обясни д-р Шкварла.
Медикът посочи, че най-често лекуват хора с атеросклероза.
„Атеросклерозата е сложен процес и който измисли лекарство за нея, трябва да вземе Нобелова награда, защото ще излекува и инсулти, инфаркти и т.н. Причините за разболяване са много – повишен холестерол, високо кръвно налягане, тютюнопушене и наследствена обремененост. Задължително трябва да се прави профилактика. Диагностицираните трябва да променят начина си на живот, за да се забавят проявите на болестта“, категоричен е началникът на отделението.
Галина ГЕОРГИЕВА
Снимки: авторката