Водещи новиниОбщество

Адрес: на село! Блъсковци е само с 20 жители, но си има Празник на мекицата

Вкусни, пухкави и горещи мекици очакват всички, които на 13 май отидат в еленското село Блъсковци.

Тогава ще е Празникът на мекицата, организиран за четвърти път от кметското наместничество и НЧ „Съгласие – 2014”. Конкурс, за разлика от други кулинарни празници, няма да има, затова пък местни жени и мераклийки от Елена ще показват майсторлък, ще месят и пържат мекиците на място на мегдана пред кметството и ще ги раздават на гостите. Предвижда се най-малко по два килограма на месачка да бъде количеството, за да почерпят повече хора. А докато втасва тестото, танцови състави и певчески групи ще поддържат веселото настроение на всички. Потвърдили са участието си група „Романтика” – с. Палици, и от Блъсковци – група „Гласовете на Зинзара” и танцов състав „Страмена”. Вече като атракция, една от най-оправните – Йорданка Пенева, ще показва на децата как да месят и ще им позволява и на тях да се пробват.

Поводи за празници в Блъсковци жителите му лесно си намират, а и да покажат на летовниците, които постоянно се увеличават, че може да се живее задружно и този край не замира. През ноември миналата година блъсковчани спретнаха и Празник на плодородието за здраве и берекет. Ежегодно се провежда и Празник на шарената черга, старите занаяти и народния бит. А за децата има Лятна академия.

Център на всички хубави инициативи в селото, които внасят живец и обединяват общността, е местното читалище.

Него жителите с дарения, финансова помощ от Общината и изцяло доброволен труд сами си го ремонтирали преди години. „Представляваше един гълъбарник, а таванът беше паднал. Изкърпихме дюшемето, измазахме стените, възстановихме осветлението, подменихме дограмата. Нямаше библиотека, но и това направихме, както и детски кът. И външни тоалетни. Регистрирахме го, възобновихме дейността му, а самодейците ни вече се изявяват и извън общината”, разказва секретарката на читалището Катя Цветкова. То е основано през 1905 г. и всъщност се помещава в сградата на кметството, строена през 1948 – 1950 г. На гърба й с вътрешен подход било училището, закрито още през 1967/68 г. Затова пък църквата „Св. Димитър” в селото е действаща и събира миряни и вярващи на големите празници.

Едва двайсетина души живеят в китното балканско село Блъсковци, което е само на 5 км от Елена. Заедно с жителите на деветте махали, съставна част на кметството, стават общо 41 по постоянен адрес. В две от тях – Недялковци и Дърлевци, има само виладжии. Другите махали, вече със статут на села и със звучни имена, са Търкашени, Марафелци, Пипевци, Червенковци, Големани, Николовци и Велевци. Някои от старите къщи още стоят и придават чудната възрожденска атмосфера, която привлича с романтиката си все повече хора.

 

МНОГО ОБАЧЕ Е И НОВОТО СТРОИТЕЛСТВО В КМЕТСТВОТО

 

В Търкашени за последните години са построени над 10 къщи, а на повечето архитектурният стил наподобява старите селски домове отпреди столетия. Строи се и в Блъсковци, и по другите махали, най-вече къщи за гости, като в кметския център и Търкашени те са цели 7 на брой, има по две и в Червенковци и в Мараселци. Една от къщите за гости предлага руска баня и тя е единствена в региона. В този край на Еленския Балкан туризмът е основен поминък, с него се хващат по-младите, но е и изведен на висота. Притокът на хора, които избират да си почиват тук, не спира целогодишно заради красивата природа, спокойствието и съвременните удобства, които предлагат базите за настаняване.

Инфраструктурата също спомага за това, почти навсякъде има асфалт, и то скорошен. С изключение на Велевци, защото според изискванията в него трябва да има минимум десет души с постоянно жителство, а те са само двама. Още 5-6 са с временно, но пак не достигат. В Дърлевци пък улицата е засипана с фракция, но поне не се гази кал. Проблем за пътищата в цялото кметство са големите камиони на дърводобивните фирми, но се стига от време на време до споразумение да не бъдат товарени прекалено. Централният път обаче е нов, с нужните пътни знаци, маркировка и мантинели. Снегопочистването е редовно, най-вече заради 10-те дечица от Блъсковци, Търкашени, Пипевци и Големани, които учат в Елена и пътуват. Докато дойде училищният автобус, пътят е разчистен и опесъчен.

В Блъсковци няма кръчма, както и магазин.

Хората там и от съставните махали се снабдяват с най-необходимото чрез разносна търговия два пъти в седмицата. Но не се оплакват. „Почти във всяка къща има кола и като тръгне някой за града, взема поръчките на другите. Пък и от всичките махали е близко до Елена и често вървим пеша, стига се за час време и там си пием кафето например. Не са големи и разстоянията между махалите. А самото Блъсковци е дълго километър и широко 500 метра. Редовно се организираме и ходим на градските мероприятия – на театър, концерти”, разказва 69-годишната Катя Цветкова, която, освен че е секретар на читалището и библиотекарка, е и кметски наместник от 2013 г. С отговорната задача се нагърбила на прага на пенсионирането, но пък в активните си години се занимавала все с организационна работа, затова тази не й тежи и си я обича. „Удовлетворена съм от това, което успях да постигна за тези години, най-вече във възстановяването на традициите, и дано това да продължи. Имам предвид и мнението на хората, надявам се да са били искрени. Майка ми беше от Търкашени, баща ми – от Неделковци, израснала съм по тези места и познавам всички от околните махали, което много ми помага. Отскоро живея със семейството си в Търкашени, вървя си пеш до Блъсковци и ми е много приятно, понякога мъжът ми ме кара. А и движението е голямо, в селото ми има 10 коли и все някой ме взема. Все още усещам сърдечността на балканджиите, запазената традиция на гостоприемство. Няма го фалшът в нашите хора или поне аз не го виждам. Дори не си заключват къщите, защото няма от кого да се пазят”, споделя Катя Цветкова.

Нови млади семейства продължават да се заселват в кметството, други се завръщат в родния край. Освен че строят къщи за гости, стягат и бащините домове. Та нали това е начинът да се спасят селата, пък и винаги надеждата е била в младите.

Ана РАЙКОВСКА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *