Водещи новиниЗдраве

Носенето на памперс след 6-месечна възраст при децата създава риск от инфекции и аномалии

„Час при доктора“ е рубрика на „Борба“, в която ще ви срещаме със специалисти от различни области на медицината. В тематичната страница ще научавате както регионални, така и световни здравни новини, тенденции в здравеопазването и технологиите, съвети за здраве и профилактика и мн. др. Имате възможност да задавате конкретни въпроси, които ще бъдат отправени към медици от съответната област, и техните отговори ще бъдат публикувани. Запитвания, предложения и идеи може да изпращате на имейл georgieva.1991@gmail.com.


„Синът ми е на година и три месеца. Започнах да го отучвам от носенето на памперс. Забелязах обаче, че когато уринира, изпитва дискомфорт и понякога дори плаче. Споделих впечатленията си с личната лекарка и тя ни насочи към консултация с детски нефролог. Във Велико Търново и региона няма такъв специалист. Най-близкото място, където практикува такъв медик, е Плевен. Опасни ли са тези оплаквания и кой специалист бихте ни препоръчали?“, гласи запитване на наша читателка до редакционната ни поща.

 

Проф. д-р Димитричка Близнакова работи в УМБАЛ „Света Марина“ – Варна, от 1986 г. Тя е републикански консултант по педиатрия за Североизточна България. Има специалности „Педиатрия“, „Детска нефрология“ и „Образна диагностика I ниво абдоминална ехография“. Преподавател е в МУ Варна от 1980 г. Проф. д-р Близнакова е утвърден национален специалист в областта на ултразвуковата диагностика на отделителната система, издала е един учебник и 6 монографии. Специализирала е в Чехия.


Проф. д-р Димитричка Близнакова:

„Носенето на памперс след 6-месечна възраст при децата създава риск от инфекции и аномалии“

 

В БЪЛГАРИЯ ПРАКТИКУВАТ НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 15 ДЕТСКИ НЕФРОЛОЗИ.

Проф. д-р Димитричка Близнакова

Дефицитната специалност създава опасност от ненавременно диагностициране на бъбречни заболявания при малчугани и впоследствие търсене на медицинска помощ в чужбина. Отлагането на консултация в някои случаи може да доведе до страдания през целия живот на пациентите и дори до фатални последици. Темата за нефрологичните болести при децата бе дискутирана по време на VIII великотърновска национална педиатрична конференция „От симптома към диагнозата – клинични случаи“ в Арбанаси. Гост-лектор бе проф. д-р Димитричка Близнакова, която изнесе презентация „Как да съхраним бъбреците на децата“ и разговоря с екипа ни.

„Всички органи и системи в човешкия организъм имат своето важно значение. Не можем да кажем кой орган е с по-голям приоритет. Аз, като детски нефролог, твърдя, че бъбреците имат сериозен дял, за да може децата и подрастващите да са в добро здраве. Съхранението на бъбреците започва още със забременяването на жената. Говорим за т.нар. пренатална профилактика и след това постнатална такава, защото в детската възраст са най-честите аномалиите на отделителната система“, обясни проф. д-р Близнакова.

По думите й, когато е установено по време на бременността, че има аномалия, тя се проследява след раждането. В България от 2013 г. има скрининг, който помага да се постави диагноза – аномалия на новородени и кърмачета. Ако има семейства, при които са налице аномалии на отделителната система, те следва да се наблюдават, категорична е тя.

„Бременната жена трябва да следва хранителен и двигателен режим. Не трябва да консумира много солени храни, нужно е да приема достатъчно количество вода и да се пази от инфекциозни фактори. Всичко това ще помогне да съхрани бъбреците на бебето в утробата си. Когато има случаи на по-късно поставена диагноза, тогава нашата задача е да забавим прогресията на хроничното бъбречно заболяване и да предотвратим инвалидизирането. Добрата клинична практика показва, че ако сме грамотни и взимаме всички мерки, ще избегнем хроничното бъбречно заболяване“, твърди специалистката.

Тя уточни, че в зависимост от това дали детето има аномалия, или инфекция на пикочните пътища трябва да се прави профилактика. Скринингът включва наблюдение, периодичен ултразвуков контрол и насоки за поведението на майките. От огромно значение е своевременното отучване на децата от памперси. Наблюденията й обаче показват, че много от хлапетата ползват пелени до 3-годишна възраст.

„Тези памперси дават възможност за поддържане на инфекция. Когато едно дете започне да сяда, обикновено това става след 6-месечна възраст, памперсът трябва да се махне своевременно. Това ще спести инфекциите и няма да допусне аномалии на отделителната система. Много майки не забелязват, особено при момченцата, каква е струята на уриниране. Ако тя е прекъсната, това говори за аномалия на горния уринарен сегмент. Имах пациент на 15 г. , при който е пропусната тази аномалия, случаят, за нещастие, завърши фатално, тъй като момчето даде всички усложнения на отделителната система – хронично бъбречно заболяване“, заяви проф. д-р Близнакова.

Специалистката сподели, че в Турция се произвеждат т.нар. „умни“ памперси, при които има индикатор, оцветяващ се в розово, когато засече нитрити. Тези азотни съединения са сигнал за уринарна инфекция. Иновативните пелени са влезли и в България, но има проблем с логистиката им.

„Момиченцата, заради анатомофизиологичните особености – къса уретра, боледуват по-често от уринарни инфекции“, посочи тя.

През тийнейджърските години също има риск от нефрологични проблеми, алармира проф. д-р Близнакова.

„Много често в пубертета, когато започнат да се оглеждат за телата си, момчетата стартират фитнес. Натоварването там и пиенето на протеини увреждат бъбреците. Момичетата пък с отклоненията в храненето развиват анорексия и булимия, които също вредят на бъбречната функция. Трябва да има доза и мярка“, допълва специалистката.

Галина ГЕОРГИЕВА

Снимки: авторката

One thought on “Носенето на памперс след 6-месечна възраст при децата създава риск от инфекции и аномалии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *