Общество

Над 300 млн. евро са инвестициите на „Кроношпан“ за 6 години

„КРОНОШПАН“ Е КОМПАНИЯ С ЯСНА ВИЗИЯ ЗА СЛЕДВАЩИТЕ 20 ГОДИНИ, така я определи управителят Николай Банков в презентацията, която направи в първата част на Дните на отворени врати във фирмата.

Нея уважиха търговският съветник към посолството на Австрия Филипе Купфер, почетният консул на Република Австрия Радостина Иванова, бизнеспартньори, представители на различни организации.

Най-важната стъпка в развитието й е, когато идва във Велико Търново – още през 2006 г., и става партньор на „Дървообработване – ВТ”. После закупува предприятието, а през 2015 г. се взема решение за строеж на изцяло нов завод. В следващата, 2016 г. стартира строителството, а в момента заводът във Велико Търново е от най-модерните на Балканите. И както изтъкна управителят, днес „Кроношпан” – Велико Търново, е бранд, който се промотира навсякъде по света и много партньори научават за града благодарение на фабриката.

„Кроношпан” във Велико Търново е мащабна инвестиция, която надхвърли 300 млн. евро за последните 6 години. В производството се използват възможно най-модерните в бранша технологии и машини от Германия и Австрия. Те дават възможност за максимално използване на суровината и в същото време да се получи висококачествен продукт, който изстрелва компанията на световните пазари. Те са добре приети навсякъде по света. Изключително богато е продуктовото портфолио на „Кроношпан”, като се започне от суровите материали във вид плочи от дървесни частици, MDF плоскости, ПДЧ. Отскоро е пуснат и напълно нов, базиран на MDF продукт – Feelness, който е уникален за групата заводи на компанията и се произвежда само във Велико Търново. В производствените халета има две основни линии – за производство на ПДЧ с капацитет 20 000 плочи на ден и за производство на MDF – плочи от дървесни влакна, която е първата по рода си в България и една от малкото в региона, което дава възможност за превземане на нови пазари. Изградени са и други съпътстващи линии – за производство на ламинирани плоскости с богата цветова гама и повърхности, подходящи за създаване на модерен интериор. Една от последните разработки е продуктът с матови и гланцови покрития, който вече се доставя навсякъде по света. Продуктите са въглеродно неутрални, рециклируеми и добити от възобновяеми източници. При капацитет на година от над 500 000 куб. метра „Кроношпан – България” успява да съхрани над 400 000 тона въглероден диоксид. Инвестициите обаче продължават. В най-скоро време на свободна площадка на територията на завода ще се изградят нови автоматични складове.

„КРОНОШПАН – БЪЛГАРИЯ” – ВЕЛИКО ТЪРНОВО Е ПРИМЕР ЗА КРЪГОВА ИКОНОМИКА В ДЕЙСТВИЕ

 

„Кроношпан” е и пионер в страната в създаването на верига за доставки на рециклирана дървесина, с която се да подсигурява производството. На практика първата рециклираща линия е именно във великотърновския мегазавод. „Извън Велико Търново в момента имаме 4 площадки за рециклиране, в които привличаме всякакъв вид отпаднала от бита и строителството дървесина и после я влагаме в производството на нашите продукти”, похвали се Николай Банков. „За да можем да направим кръговата икономика работеща при нас, бяхме принудени да инвестираме и в самата верига за доставки. В момента оперираме със 130 контейнера в България, 16 транспортни единици, с които ги придвижваме, и оперираме с 4 депа за рециклиране. Продължават инвестициите и в тази посока. През 2021 г. са рециклирани 24 000 тона дървесина, което все пак е далеч по-малко от заводите на компанията в Европа, където законодателството е друго. Тази инициатива „Нов живот за старите мебели” стартира именно от Велико Търново. Благодарение на партньорството с Общината, успяхме да съберем 1800 тона, а през 2022 г. – 1500 ”, каза още Николай Банков. Към момента капацитетът на завода да преработва рециклирана дървесина е 30%, но реално се използват 10%.

Продължават и зелените инвестиции. На покрива на завода е изграден фотоволтаичен парк с мощност 8 мегаватчаса, който дава възможност за частична енергийна независимост. Скоро ще бъде пуснат в експлоатация.

А що се отнася до опазването на околната среда, има инсталирани два модерни и по всички европейски изисквания мокрофилтъра. През последната година те са изцяло ъпгрейдвани, за да се постигне още по-голяма ефективност. Това според управителя е довело до намаляване на емисиите от дървесен прах и въглеводороди спрямо това, което беше при стартиране на компанията във Велико Търново. По-малко на брой според него са и оплакванията на хората. За да се намали шума при производството, са изградени шумозащитни съоръжения. Следващата стъпка е изграждане на затворени халета с контролиран достъп. Има и независим контрол със станцията в кв. „Чолаковци”.

Ана РАЙКОВСКА

Сн. авторката

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *