Еньовден събра стотици на Самоводската чаршия, малки и големи преминаха през венец от билки
Раздаваха букети с ароматните растения
Еньовден събра стотици жители и гости на старата столица за поредна година. Малки и големи преминаха през венец от 77 билки и половина. Мероприятието се организира от туристическото дружество „Царевград Търнов“, а водещата разказа за народните вярвания, които водят началото си още от древността. Тя призова всички да се обърнат към безкрайната съкровищница на природата и магията на билките.Вярва се, че на Еньовден слънцето става рано, за да изиграе най-горещото си хоро, а после се обръща и бавно тръгва по дългия път към зимата. Поверията казват, че трябва да бъдат набрани 77 билки за всички познати болести и половин билка за непознатата болест. В миналото млади момичета извършвали гадания с мълчана вода преди Еньовден. Потапяли китки, а на сутринта младо момиче наричало с тях за любов.
И тази година беше извършен древният ритуал по опушване на лечебните треви с жарава. В менчето бяха сложени исоп за защита и изчистване, босилек, за да прогони злите сили, салвия за здраве и дълъг живот, маточина за наслада и успокоение и мента за радост и удоволствие.
Отново бяха раздавани букети с билки, за да бъде цялата година здрава и успешна. Празникът завърши с голямото традиционно хоро, което се изви на Самоводската чаршия.
Еньовден съвпада с лятното слънцестоене, затова и много от поверията и обичаите са свързани с пътя на небесното светило и култа към него.
Според народа, на Еньовден започва далечното начало на зимата — казва се: „Еньо си наметнал кожуха да върви за сняг“. Вярва се, че сутринта на празника, когато изгрява слънцето то „трепти“, „играе“ и всеки, който види това, ще бъде здрав през годината.
Точно по изгрев всеки трябва да се обърне с лице към него и през рамо да наблюдава сянката си. Отразява ли се тя цяла, човекът ще бъде здрав през годината, а очертае ли се наполовина – ще боледува. Смята се още, че на Еньовден различните треви и билки имат най-голяма лечебна сила, особено на изгрев слънце.
От набраните билки, между които на първо място е еньовчето, жените правят еньовски китки и венци, вързани с червен конец.
Михаил МИХАЛЕВ
Да бяхте поставили венеца между двете сгради, че свободно да се минава под него. Ама де акъл. А той беше с размери 1.50 на 0.5 м. И настана велика блъсканица. Сеир за група френски туристи.
Статията е като наръчник по езичество.