Горещи новиниЛясковецОбщество

Вицепрезидентът откри Петропавловския събор, връчи плакет на акад. Крум Георгиев

1500 изпълнители се качват на сцената

 

ВИЦЕПРЕЗИДЕНТЪТ ИЛИЯНА ЙОТОВА ОТКРИ 17-ТО ИЗДАНИЕ НА ПЕТРОПАВЛОВСКИЯ СЪБОР НА НАРОДНОТО ТВОРЧЕСТВО, КОЙТО СЕ ПРОВЕЖДА В МЕСТНОСТТА КРАЙ ЛЯСКОВСКИЯ МАНАСТИР. От сцената тя връчи на председателя на журито академик Крум Георгиев плакет за съхраняването и разпространението на българското фолклорно богатство.

„Академик Георгиев, нека да има повече хора като вас. Нека да има повече млади хора, които да ви следват. Ние можем само да бъдем горди, че Вие сте българин“, каза Илияна Йотова. Известният фолклорист беше развълнуван да получи плакета на вицепрезидента, а старопрестолна грамота му беше връчена от зам.-кметът на Велико Търново Нейко Генчев.

„Посвещавам наградата на целия български народ, който е сътворил това богатство, на което ще продължаваме да се радваме во век и веков“, бяха думите на академик Георгиев, който само преди няколко дни стана на 91 години. Той е част от журито на събота още от самото му създаване през 1993г.

На сцената в горещия юнски ден се качиха още народният представител Валентина Димова, областният управител инж. Георги Гугучков, кметът на Лясковец д-р Ивелина Гецова, зам.-кметът на Велико Търново Нейко Генчев, зам.-кметът на Горна Оряховица Григор Минков, кметът на Стражица Йордан Цонев, както и председателят на Общинския съвет в Павликени Христо Кавалски.

Те аплодираха участниците в Петропавловския събор, а Илияна Йотова се обърна към организаторите и представителите от различните фолклорни области.

„Тук се събират хиляди хора с прекрасните си таланти. Не случайно е избрана тази поляна. Свети са тези места за българската история. Манастирът „Св. Петър и Павел“ е възвестил раждането на новата българска държава след византийското робство. Сигурно тези смели мъже са вървели по тази поляна. Този манастир помни и българското възраждане, тук няколко пъти е бил Васил Левски. Толкова много история на толкова малко място и ние днес имаме привилегията да бъдем тук и да покажем красотата на толкова много фолклорни състави от цялата страна“, обърна се към всички Илияна Йотова.

Петропавловският събор  се осъществява под егидата на кметовете в триградието, а символичен домакин тази година е Велико Търново. Затова с поздрав към всички се обърна и Нейко Генчев.

„Нашата страна е с хилядолетна култура и именно тя ни е помогнала да оцелеем през вековете. Изобщо културата е нещо много важно за всяко общество, тя е негово ДНК. Културата е тази мрежа, която ни позволява да се свържем в общество, макар да сме толкова различни като индивиди и тя е средството, с което информацията се предава през епохите. Точно в този процес е огромна ролята на фолклора“, каза в приветствието си Нейко Генчев.

По време на всяко издание се връчва специален плакет на градоначалниците от Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец.  Тази година към отличието ще бъде прибавена и парична сума в размер на 200 лв. По 150 лв. ще получат и носителите на лауреатните награди, а за останалите отличени са предвидени грамоти и плакети. Очаква се 1500 изпълнители да минат тази година през сцената. Най-малкият участник е на 5 години, а най-възрастният скоро ще стане на 90.

И тази година журито е съставено от професионалисти в сферата на фолклора. Помощници на председателя академик Крум Георгиев са  проф. д-р Елена Кутева, проф. д-р Мария Иванова, проф. д-р Даниела Дженева и Мария Градешлиева, която е директор на НУФИ „Филип Кутев“ в Котел. Именно възпитаниците на Националното училище за фолклор и изкуства са специални гости на събора и ще зарадват посетителите край Петропавловския манастир.

Тази година на събора има и международно участие с изпълнители от Грузия, Полша и Турция.

А по традиция началото на събора беше дадено с песента „Хоро се вие край манастира“. Тъй като откриването съвпадна с Еньовден, участниците преминаваха през венец от билки.

Михаил МИХАЛЕВ

Снимки: авторът

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *