Водещи новиниОбщество

Поклонници от Велико Търново тръгнаха по Светия път, изпратиха ги само чуждестранни туристи

В катедралния храм в старата столица се съхранява най-голямата частица от мощите на св. Иван Рилски

На 1 юли, когато се чества внасянето на мощите на св. Иван Рилски от Търново в Рилския манастир, от старата столица тръгна поклонническия пешеходен поход, следващ пътя на монасите през 1469 г.

15-тина поклонници с икони и хоругви поеха от катедралния храм „Рождество Богородично” към хълма Трапезица, а после към църквите в Асенова махала „Св. Димитър” и „Св. св. Петър и Павел”, каквато е програмата през първия ден. На 2 юли сутринта те ще присъстват на света литургия в храм „Успение Богородично”, където ще бъде осветена иконата на св. Филотея, единствената във Велико Търново, дарена от Евгени Коев.

„Малцина търновци знаят, че в тази църква над 200 години са пребивавали мощите на светицата. Днес те се пазят в едни великолепен храм в румънския град Арджеш. За съжаление, въпреки че в Румъния св. Филотея е от най-почитаните светици, у нас има малко запазени иконописни изображения, затова иконата е авторска. Тя  ще бъде изложена за постоянно в църквата”, каза за в. „Борба” Евгени Коев.

В продължение на 6 седмици поклонниците ще минат през гори и планини, над 700 км, през 19 общини в страната.

„Хубаво е, че има нови лица тази година, не е само едно и също ядро. А хората са на различни възрасти. По списък са 30, някои ще се присъединят на 2 юли, после едни ще идват, други ще напускат. Колко ще стигнем в Рилския манастир, ще се разбере накрая”, коментира организаторът Паскал Пиперков.

За разлика от първия пешеходен поклоннически поход през 2019 г., когато стотици великотърновци се събраха на Царевец да ги изпратят, тази година свидетели на събитието бяха само случайна група чуждестранни туристи, дошли да разгледат крепостта. Преди това, в катедралния храм бе отслужена архиерейска света литургия, водена от Негово Високопреосвещенство Великотърновския митрополит Григорий, с чиято благословия се провежда похода.

„Поклонническият поход започва от Велико Търново,

защото още през 1195 г., 10 години след като утвърждават държавата, Асен и Петър правят-струват, но донасят чудодейните мощи на св. Иван Рилски тук, за да пази светецът пред небесния престол центъра на България и отечеството. Така, чрез мощите си, светецът пребивава в Търново до 1469 г. А аз съм сигурен, че той е бил и бранител на Търново, при тези ужасяващи кръвопролития, които са ставали тука.

През 1469 г., при необясними обстоятелства на пръв поглед,

майката на тогавашния падишах, която била християнка и макар потурчена, запазила вярата в сърцето си, ходатайства пред сина си мощите на св. Иван Рилски да бъдат пренесени от Търново през София в Рилския манастир. Падишахът дори бил учуден, че те са в Търново и са останали невредими. И тъкмо тук е героизмът, и волята, и вярата на нашите предци, които са съумели да опазят мощите векове наред и то при усилена бдителност на отоманците.

А те не са за подценяване, имали са своето разузнаване, но въпреки търсенето, не са ги намерили. Това е пример за липса на предателство, за българщина, за градене на общество. Знаели за тях не малко българи, но никой не е издал местонахождението им. Никой и не знае до ден-днешен къде точно са се пазели и това е първата мистерия. Но има и друга. Братята монаси, които възстановили Рилския манастир след поредното му опустошаване, намират начин да влязат в контакт с пазителите на мощите. Тогава започва и търсенето на връзки за безпроблемно им пренасяне и така стигат до майката на падишаха. С какви майчини думи го е убедила писмени свидетелства няма, но в крайна сметка падишахът на империята разпорежда силна охрана да пази монасите и мощите по целия им път”, разказва увлекателно дядо Григорий.

Всъщност, всенародното поклонение пред мощите на св. Иван Рилски в съвременната ни история, е от 1999 г. и отново тръгва от Велико Търново.

Тогава тук идва целия състав на Светия Синод, поклонническият поход е автомобилен, продължава две седмици и в Рилската света обител е пренесена плащеница. През 2009 г. старата столица се сдобива с най-голямата частица от мощите на светеца. „Св. Синод не искаше да я дава и то е нормално, не може току-така да се раздава. Но аз, с моята пледоария пред патриарх Максим, ги убедих.

Какво щеше да бъде св. Иван Рилски в Рилския манастир, ако не беше Търново,

казах аз”, допълва владиката. Частици от мощите на небесния покровител има още само в Перник, защото св. Иван Рилски е покровител на миньорите, и на п-во Чукотка, където имало Рилски манастир.

И за още чудеса на светеца припомня великотърновският митрополит Григорий. През 50-те години, по времето на истински войнстващ атеизъм, когато монаси не били допускани в Рилския манастир, комунистите решили да махнат и изхвърлят мощите от светата обител. Докарват камион „Молотовка”, той обаче не ще да запали. После и волска кола, но воловете не помръдват. Най-после другарите разбрали, че с бога и светеца не могат да се преборят.

 

Ана Райковска

Сн. авторката

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *