Общество

Църкви – национални паметници на културата, в Дебелец и Михалци се нуждаят от ремонт и богослужебна литература

Отец Георги Тасев, предстоятел на храмовете, отправя зов за помощ за съхраняване на двете светини

 

Две църкви в Дебелец и Михалци, които са със статут на национални паметници на културата, се нуждаят от ремонт и богослужебна литература.

Отец Георги Тасев, който е предстоятел на храмовете, апелира за помощ за съхраняване на двете светини.

Духовникът, който милее за молитвените домове, е роден през 1986 г. в Средногорие, а в момента живее във Велико Търново. Завършил е Православния богословски факултет при ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” през 2012 г. Женен е, с 3 деца. Свещеник е от 20 декември 2020 г., а в храма в Дебелец служи от 18 февруари 2021 г.

„Първата църква, построена в Дебелец, е „Св. Марина“, която се намира на гробищния парк. Храмът тогава бил малък и трудно побирал всички християни, ходещи на богослуженията. За да не им се налага да стоят отвън, жителите на селището се обърнали с молба към султана за разрешение да бъде построен по-голям молитвен дом. Чрез султански ферман, изпратен до тогавашния управител Хасан Таксим паша, търновския мюфтия и Окръжния съвет, било съобщено, че се разрешава на хората да си построят храм и дори било заповядано никой да не им пречи. Така през 1862 г. църквата е била изградена от ученик на майстор Колю Фичето, а именно майстор Стефан Рабатиля от Велико Търново. До храма било построено и първото светско училище“, разказва историята на християнския дом отец Георги.

Свещеникът допълва, че църквата „Св. Богородица – живоприемний източник“ е паметник на културата от национално значение, намира се в близост до центъра на Дебелец, но се руши.

„В момента храмът не е в добро състояние и се нуждае от цялостен ремонт. Най-наложително е да се направи реконструкция на централния купол. Проблемите, които трябва да бъдат решени, са доста“, казва духовникът.

Отец Георги уточнява, че подът е прогнил, иконостасът има нужда да се обработи със специални препарати, за да бъдат съхранени дървото и резбите. Стенописите също са за реставрация. Предприети са първи стъпки за извършване на ремонт, като инициативата включва изготвяне на проект. В момента се чака оферта за изготвянето му, както и да се изчисли каква сума ще бъде необходима, за да може да се премине към следващ етап.

Духовникът не крие, че го боли и за църквата „Успение Богородично“ в павликенското село Михалци.

„Построена е преди Освобождението, през 1836 г. с разрешение на султан Махмуд хан Втори. Тя е една от първите и най-стари църкви във Великотърновска епархия. Храмът е изографисан от майстор зограф Венко от Велико Търново. Градежът е от камък и хоросан във форма тип кръстообразна базилика. В двора на църквата е издигната 14-метрова каменна камбанария. В храма има скривалище, служило за укритие на дякон Васил Левски при посещенията му в селото. Храмът също е със статут на национална културна ценност. В момента той не е действащ и се нуждае от средства за закупуване на богослужебни съсъди и литература, необходими за извършване на редовни богослужения“, разкрива отец Георги Тасев.

Веселина АНГЕЛОВА

снимки-личен архив

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *