Водещи новиниЗдраве

Д-р Христо Димитров: „Водата и сянката са най-добрата превенция срещу слънчев и топлинен удар“

Д-р Христо Димитров, председател на Районната лекарска колегия:

„Водата и сянката са най-добрата превенция срещу слънчев и топлинен удар“

вода, сянка, топлинен, уд

БОЛШИНСТВОТО ОТ СИГНАЛИТЕ НА ТЕЛ. 112 ПРЕЗ ГОРЕЩИТЕ ЛЕТНИ ДНИ СА СВЪРЗАНИ С ХОРА, КОЛАБИРАЛИ ОТ НЕПОНОСИМАТА ЖЕГА.

Въпреки предупрежденията на медиците пациентите продължават да подценяват опасно високите температури и като възможни последици се стига до сериозно влошаване на здравето. Най-тежките поражения са кома и депресия на всички жизненоважни функции.

„Двете рискови състояния – слънчев и топлинен удар, могат да поразят всеки човек, но най-застрашени са хората над 60 години, страдащите от хронични заболявания, и малките деца. Симптомите много си приличат – главоболие, зачервяване на лицето, обилно изпотяване, ускорено и затруднено дишане, отпадналост, гадене или повръщане, световъртеж и бучене в ушите. При по-тежки форми настъпват загуба на съзнанието, халюцинации и гърчове“, обясни д-р Христо Димитров, председател на Районната лекарска колегия във Велико Търново.

Медикът уточни, че при слънчев удар вредата върху организма настъпва заради продължително стоене на пряка слънчева светлина, докато при топлинен се провокира от дълъг престой в затворено и горещо помещение.

Медикът препоръчва да се избягва излизането навън във времето от 11:00 до 18:00 ч., но ако това се налага, хората да носят задължително шапка и дрехи от леки материи.

Непременно трябва да носят бутилка с вода в себе си, за да не се стига до дехидратиране. Консумацията на алкохол в горещината е изключително вредна, тъй като той сам по себе си води до разширяване на кръвоносните съдове. Концентратът нарушава общата терморегулация на организма, води до бързо спадане на артериалното налягане, може да влоши допълнително оросяването на мозъка и по този начин да ускори настъпването на слънчев или топлинен удар.

„Нека хората пият повече вода и да консумират плодове и зеленчуци. Не е удачно да залагат на мазни, пържени и солени храни“, заяви д-р Димитров.

Ако станем свидетел на човек, припаднал в жегата, непременно трябва да сигнализираме на телефон 112, но и да му помогнем до пристигане на линейката.

„Най-важното е да го сложим на сянка и да му дадем вода. Груба грешка е да се опитваме да го изправим на крака! Трябва да го оставим в легнало положение. В противен случай ще му навредим, защото кръвното му налягане ще падне още повече“, коментира специалистът.

Ако човекът е в безсъзнание, трябва да проверим пулса му и ако няма сърдечна дейност – да предприемем сърдечен масаж и обдишване.

Председателят на Районната лекарска колегия напомни на родителите на малки деца, че горещините не са повод за отлагане на поставянето на ваксините от задължителния имунизационен календар. Съветът му е да водят мъниците в по-ранните часове на деня, а след това да останат вкъщи и да избягват плаж или басейн.

„Нека хората с кардиологични заболявания следят кръвното си налягане и ако засекат смущения или нещо необичайно в стойностите, незабавно да уведомят личния си лекар или специалиста по сърдечносъдови заболявания, който ги наблюдава, за да се направи своевременна корекция на терапията“, допълни д-р Димитров.

Галина ГЕОРГИЕВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *