Форсират изграждането на тренировъчния терен на Спортен комплекс „Ивайло“
Софийската „Динамик ресурс“ трябва да завърши до края на октомври съоръжението за близо 500 хил. лв.
РАЗЧИСТИХА ВСИЧКИ ПРЕПЯТСТВИЯ НА БИВШАТА ЛЕДЕНА ПЪРЗАЛКА ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО, ЗА ДА СЕ ОСВОБОДИ ПРОСТРАНСТВО ЗА СТРОИТЕЛСТВОТО НА НОВ ТРЕНИРОВЪЧЕН ТЕРЕН КЪМ СПОРТЕН КОМПЛЕКС „ИВАЙЛО“.
Изпълнител на обекта е софийската фирма „Динамик ресурс“. Теренът трябва да е готов и засят най-късно до средата на октомври 2023 г. Нейни представители вече са в контакт с кметството за съгласуване на изпълнението. Инвестицията е за близо 500 хил. лв. Стартът на същинското изграждане се забави заради преместването на съществуващия трафопост и кабелите, които преминаваха под бъдещия терен. Наложи се провеждане и на процедура по размяна на парцели между Общината и енергийното дружество. В крайна сметка новият трафопост вече работи, а през отминалата седмица старият отиде в историята, като всички монтажни и демонтажни дейности бяха финансирани от Община В. Търново.
По информация на „Борба“ строителството на последния модул от подпорната стена от страна на ул. „Йоновка“ трябва да започне до края на месеца. През август изпълнителят на БФС трябва да стартира изграждането и на терена, като Разрешението за строеж бе издадено от Община В. Търново още преди две седмици. Поливната система вече е закупена, предвижда се помпеното помещение да е разположено от южната страна на терена. Ако всичко върви нормално, тревата трябва да се засее до началото на октомври и в зависимост от атмосферните условия теренът трябва да посрещне футболистите в края на тази година, коментират запознати.
ТЕМАТА ЗА СПОРТНОТО СЪОРЪЖЕНИЕ НА МЯСТОТО НА БИВШАТА ЛЕДЕНА ПЪРЗАЛКА ВЪВ В. ТЪРНОВО Е АКТУАЛНА ВЕЧЕ ПОВЕЧЕ ОТ 10 ГОДИНИ.
Още през 2009 г. върху терена бе учредено право на строеж, а конкурсът бе спечелен от плевенската фирма „Хоризонт“. Проектът предвиждаше подземен паркинг с търговски площи, чийто покрив трябваше да е игрище за футбол. Частният инвеститор обаче не се възползва от 5-годишния срок за реализация на намерението, започнал да тече от февруари 2010 г.
Кметът Даниел Панов стартира процедура и Община Велико Търново си върна стопанисването на имота с площ от 10,3 декара през пролетта на 2015 г. Междувременно бе изготвен нов проект, който включваше терен с изкуствено покритие, малък затревен терен, сектори за хвърляния и лекоатлетическа писта. По онова време цената му надхвърляше 2 900 000 лева, като съоръжението се оскъпяваше от пресечения терен и необходимостта от дългите подпорни стени от южната и западната му страна. Докато търсенето на средства за реализация на проекта продължаваше, бяха премахнати остатъците от оградата, теренът бе подравнен и цялостно почистен от земна маса, строителни отпадъци, храсти и др. Пред спортните зали бе оформен паркинг и подход от страна на ул. „Йоновка“.
В края на 2017 година стартираха разговори между кмета Даниел Панов и БФС за осигуряване на средства за възстановяване на футболния терен.
За да се изпълнят изискванията на ФИФА, Великотърновският общински съвет учреди право на строеж на БФС за срок от 30 години.
Новият проект включва игралното поле с размер 100/64 метра, ориентирано изток – запад, с естествено тревно покритие и обща затревена площ 105/70 м, като ще бъдат изградени и необходимите съоръжения на техническата инфраструктура – дренажна и поливна система, ограда с височина от 6 до 8 метра, паркоместа и др.
През април 2021 година бе премахнато коритото на старата ледена пързалка и започна изграждането на подпорни стени от страната на ул. „Йоновка“. Междувременно стана факт договорът между БФС и Община В. Търново, а ФИФА осигури необходимите 290 хиляди долара за изграждане на терена. Българският футболен съюз пък проведе процедурата за избор на изпълнител, който да построи футболния терен.
Екип „Борба“