Водещи новиниСъдби

Стефан Манев ръководи строителството на търновската община, с кмета Иван Гинджов договарят врачански камък от Мездра

За градежа не са пестени бетон и арматура, а горнооряховско предприятие прави дограмите от дъб

СТЕФАН МАНЕВ Е НА 73 ГОДИНИ, А В БОГАТИЯ МУ ТРУДОВ СТАЖ ВЛИЗА СТРОИТЕЛСТВОТО НА ЕДНИ ОТ НАЙ-ЗНАЧИМИТЕ СЪВРЕМЕННИ СГРАДИ В СТАРАТА СТОЛИЦА.

Той пази интересни спомени за градежа на общината във Велико Търново, който продължава от 1972 до 1977 г.

Манев служи в секретно поделение в Карлово, където е топограф. Веднага след уволнението си става помощник технически ръководител за изграждането на залите за високо спортно майсторство в стадион „Ивайло“, както и на козирките над трибуните. По-късно, вече като технически ръководител, се включва и в градежа на Изложбените зали.

От там започнал работа и по сградата на общината, която по онова време е Градски съвет. Дейността му била от първа копка до ключ, но тогава нямало днешното пищно рязане на ленти. Всички гледали да си свършат работата. Дейността по строителството продължава пет години, а през 1977 г. кмет е Иван Гинджов.

НАЙ-СЕРИОЗНАТА ТРУДНОСТ ПО ВРЕМЕ НА СТРОЕЖА ИДВА ПРИ ЗАВЪРШВАНЕТО НА ФАСАДАТА, СПОМНЯ СИ СТЕФАН МАНЕВ.

Сградата на Общината малко след приключването на обекта

Изключително трудно било снабдяването с облицовъчните плочи от врачански камък. Наложило се двамата с кмета Гинджов да заминат за Мездра, където водили преговори за доставката. По-късно е наета специализирана бригада за лепенето, която пристига също в врачанския край.

По строежа работят стотици работници. Стефан Манев ставал рано, за да пише наряди. Отчетността била изключително прецизна и му отнемала много време. Нямало компютри, затова в началото умножавал със сметачна линийка, а по-късно и с първите елки.

Имало две бригади зидаро-кофражисти, всички момчета по строежа били българи. Стефан Манев твърди, че конструкцията е изключително здрава. По думите му там е налят толкова много бетон и е сложена толкова арматура, че едва ли някой би трябвало да се притеснява за целостта на зданието след 50 години. Освен това на сградата е изграден и най-дългият еркер във Велико Търново, който е с размери 5 метра, разказва Стефан Манев.

ЗА ЗАВЪРШВАНЕТО НА СГРАДАТА РАБОТЕЛИ МНОГО ДЪРЖАВНИ ПРЕДПРИЯТИЯ. ОБЗАВЕЖДАНЕТО БИЛО ОТ „ПОБЕДА“, А ДОГРАМАТА БИЛА НАПРАВЕНА ОТ ГОРНООРЯХОВСКО ПРЕДПРИЯТИЕ, КОЕТО ИЗПОЛЗВАЛО СПЕЦИАЛЕН ДЪБ.

От Сливен пък били доставени внушителните полилеи за заседателната зала.

Архитект на сградата е Данаил Кънев от „Главпроект“ – София, а конструктор е Петър Вълчев, припомня Стефан Манев. Същият архитект проектира и пантеона в Русе.

Едновременно с общината Стефан Манев работи и по градежа на сградата за Дирекция „Мерки и измервателни уреди“ в кв. „Акация“. А след приключването на Градския съвет участва в довършването на Интерхотела. След това участва в строителството на градската поликлиника и Областната дирекция на МВР. По време на земетресението в Стражица става групов технически ръководител, а по-късно работи по направата на църковни покриви в Дряново, площада в града и други сгради. Сред последните му обекти са „Метро“ във Велико Търново, съдебната палата в Павликени.

За съвременното строителство Стефан Манев казва, че в момента кофражите се правят много по-лесно. Твърди, че няма особена разлика в качеството на бетона. Навремето вземали пробни кубчета и ги изследвали в лаборатории, а сега имало много улеснения.

В тази връзка Стефан Манев си спомня интересен факт от градежа на стадиона през 1971 година. Тогава председател на БСФС бил Христо Камбуров.

Стефан Манев с легендарните италианските футболисти Факети и Мацола

ЗА ДА УЛЕСНИ РАБОТАТА ПО СТРОЕЖА, ДОКАРАЛ ОТБОРА ПО ВДИГАНЕ НА ЩАНГИ. МОМЧЕТАТА ЗАПОЧНАЛИ ДА ТИКАТ КОЛИЧКИТЕ С БЕТОН.

Но щангистите се уморили, затова работа продължили само основните работници. Наложило се да докарат бетонпомпа, която била първата в старата столица по онова време.

Стефан Манев е роден във Велико Търново. Учи в ОУ „П. Р. Славейков“, а след това и в Строителния техникум. Като малък му се отдавала музиката, започнал да бие барабани, минал през басфлигорна, но най-много му подхождал тромпетът. Станал част от ансамбъла на Строителния техникум, а сутрин имал честта да показва упражненията за физзарядката, когато учител бил известния футболист на „Етър“ Кольо Кръстев. Интересен факт е, че по-късно Манев се среща с великите италиански футболисти Факети и Мацола, които през 1974 г. идват в старата столица като част от тима на „Интер“.

Михаил МИХАЛЕВ

2 thoughts on “Стефан Манев ръководи строителството на търновската община, с кмета Иван Гинджов договарят врачански камък от Мездра

  • Стефчо, поздравления. Колега, всичко което се вижда наоколо е построено с всеотдайния и професионален труд на такива като нас. Поздравявам всички колеги и строители. Носете с гордост и уважение името СТРОЙТЕЛ.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *