Собственици се чудят как да възстановят уникалната сграда, строена с пари от откраднато съкровище на Филип Тотю
УНИКАЛНА КЪЩА В ЦЕНТЪРА НА КИЛИФАРЕВО ИЗГОРЯ НЕОТДАВНА, А СОБСТВЕНИЦИТЕ ТЪРСЯТ НАЧИНИ ДА Я ВЪЗСТАНОВЯТ
Красивото здание във виенски стил е строено с пари от заровено съкровище на Филип Тотю, а интересната история на сградата разказа пред „Борба“ Марияна Ангелова. Доскоро тук е живяла нейната баба, която се спасява от пламъците, но и до днес не може да преживее загубата на своя дом.
Навярно всеки, който е минавал през града, е виждал красивата аристократична сграда в следосвобожденски стил, с много орнаменти, арки и огромни прозорци, която се намира точно в центъра на Килифарево. В нея Марияна Ангелова прекарала цялото си детство и съзнателен живот заедно с баба си и дядо си. Преди няколко години заминала да живея в Англия, от където научила и лошата новина за пожара.
КЪЩАТА Е ПОСТРОЕНА ПРЕЗ 1912 ГОДИНА
и притежава уникални архитектурни елементи, които по онова време са били новост у нас. Прилича повече на виенска къща, а градежът й е свързан с известния български революционер Филип Тотю. Разказите за това Марияна Ангелова запомнила от своя дядо.
Филип Тотю, който е родом от близката махала Гърците, често устройвал капани за преминаващите османски кервани. Укривал се в горичките около Килифарево и Плаково. При един от щурмовете, които устройват на османците, войводата и съратниците му заравят в покрайнините на Килифарево цялото взето съкровище, след което, вече преследвани от турските власти, продължават пътя си на север и минават Дунава, за да се скрият в Румъния. За нещастие Филип Тотю попада в румънски затвор, остава там няколко години и се завръща едва след Освобождението. Двама братя от неговата свита се връщат и изравят скритото съкровище, а с него издигат голямата къща в центъра на града.

ОТВЪТРЕ СГРАДАТА Е РАЗДЕЛЕНА НА ДВЕ ОГЛЕДАЛНИ И НАПЪЛНО ЕДНАКВИ КЪЩИ. ТЕ СА НА ТРИ НИВА, С ДЪРВЕНИ ВИТИ СТЪЛБИ И РЕЗБОВАНИ ПАРАПЕТИ.
Когато Марияна Ангелова била малка, често чувала от приятелите си, които идвали на гости, че къщата прилича на средновековен.
Южната половина на къщата става собственост на Невянка Тотева и Иванка Клочкова, а северната – на семейство Кайтазови.
ПРЕЗ ВРЕМЕТО НА СОЦИАЛИЗМА ИМОТЪТ Е НАЦИОНАЛИЗИРАН И ЗАПОЧВА ДА ФУНКЦИОНИРА КАТО ДЕТСКА ГРАДИНА.
Големите търговски помещения на първия етаж са били използвани за столова и кухни, а високите големи стаи на третия етаж са нямали вътрешни прегради и са се използвали като помещения за игра и за сън на децата. По късно построяват новата детска градина в Килифарево, която по странно съвпадение също е унищожена от пожар.
Бабата и дядото на Марияна Ангелова – Радка и Денчо, купуват северната половина на сградата през 1972 г., а единствената им дъщеря Веселина, която по това време е тийнейджърка, заживява в къщата, в която допреди няколко години е ходила на детска градина. През 1989 г. на семейството са върнати и търговските помещения, които до тогава са се ползвали от държавата за магазин за платове, градска столова и художествена галерия.
Дядо Денчо починал през миналата година. В нощта на пожара баба Радка чула шум на тавана. Когато излязла да провери какво се случва, видяла пламъците. За щастие успяла да се измъкне невредима. Имотът има застраховка, но парите все още не са преведени на семейството. Очаква се те да получат не повече от 25 000 лв., което е крайно недостатъчно за целия ремонт.
В ЗЛОПОЛУЧНАТА НОЩ ПОЖАРНИКАРИТЕ СЕ БОРЯТ С ПЛАМЪЦИТЕ ДО СУТРИНТА.
Въпреки усилията им напълно изгорял е покривът, както и горните два етажа, включително и вътрешното стълбище. В пламъците изгарят всички вещи на семейството, документи, снимки и спомени. Марияна Ангелова все още не може да се примири с факта, че няма да има какво да покаже на детето си, дори и една снимка от своето детство. Най-трудно понася загубата на дома си баба Радка, която сега живее при дъщеря си. Радва се на внуци, но тъгата по нейната къща я събаря духом. Постоянно плаче и казва, че я е срам от това, че хората от града идват да й донесат дрехи, да я прегърнат и да поплачат с нея. В града всички я познават, преди да се пенсионира баба Радка е работила в тогавашната Спестовна каса в Килифарево, а в последните години е директор на клона.
Марияна Ангелова пише и писмо до Община В. Търново, където моли за съдействие за разчистването след пожара и за осигуряване на специализирана техника, с която да се достигне до втория и третия етаж. От администрацията обаче отказали, защото къщата има застраховка. Семейството се консултирало и архитект, който потвърдил, че конструктивно сградата не е увредена и подлежи на възстановяване. От няколко седмици къщата е обявена за продажба, тъй като собствениците нямат финансовата възможност да я възстановят.
Михаил МИХАЛЕВ
Уникална зграда, възстановете я.
„зграда“??!! Сграда!
Прекрасна къща, но вероятно ще бъде до тук! Щом е частна собственост и собствениците нямат средства, спасение не се вижда! Не ми е известен реда, но съдя от множество архитектурни бижута, оставени да се рушат!
Държавата би трябвало да се намеси или общината! Трябва да има бюджет за спасяване на такива сгради, независимо чия собственост са. Или с такъв бюджет да бъдат изкупувани и възстановявани, а после продавани или ползвани за различни обществени нужди!
Ама доде се натутаме!