На среща в парка здравни специалисти припомниха ползите от кърменето на бебетата
За 16-а поредна година във Велико Търново беше отбелязана Световната седмица на кърменето
ДЕСЕТКИ БРЕМЕННИ И МЛАДИ МАЙКИ ДОЙДОХА НА СРЕЩА В ЧЕТВЪРТЪК СЪС ЗДРАВНИ СПЕЦИАЛИСТИ В СТАРАТА СТОЛИЦА, ПОСВЕТЕНА НА КЪРМЕНЕТО. Проявата имаше за цел да популяризира естественото хранене на бебетата и да напомни за ползите за пеленачета от приема на майчино мляко. Присъстващите имаха възможността да зададат въпроси за всичко, което ги вълнува по темата, и да получат най-добрите съвети. Гости на инициативата бяха Росица Димитрова, шеф на отдел „Социални дейности и здравеопазване“ в Община Велико Търново, Румен Димитров – директор на Младежкия дом в старата столица, д-р Красимира Петрова, зам.-директор на Регионалната здравна инспекция, и акушерката Тони Калушкова от Училището за родители Happy mums.
„Всеки случай е уникален. Всяка майка има нужда от различен тип подкрепа. Някои успяват да се справят и сами. Основния повод, по които майките търсят съвет от лекарите за кърменето, е притеснението им, че не могат да определят какво количество кърма приема детето. Така, когато плаче, те асоциират това с глад. Бебето може да плаче по много причини – нека майките се осланят на инстинкта си“, заяви д-р Ралица Петрова от Отделението по неонатология на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“.
По думите й няма нужда да се дава вода на бебето, когато то е изключително кърмено. Обясни, че кърмата е с достатъчно богато съдържание на вода и самият организъм на майката при родените през лятото бебета усеща, че те искат да сучат повече
По естествен път се произвежда повече кърма и така се утолява жаждата на пеленачетата в по-топлите месеци. Чрез майчиното мляко децата си набавят съответно и нужните минерали и соли.
„Организацията на кърменето е избор изцяло на майката. Не можем да налагаме дали да жената да кърми на поискване или на строг интервал от време. Важно е детето да е нахранено, спокойно, с редовно изхождане и уриниране, да наддава на тегло“, коментира д-р Петрова.
Лекарката увери, че е напълно възможно и кърмене след цезарово сечение. Препоръча храненето на бебетата с майчино мляко поне до 6-ия месец на детето, когато обичайно започва захранването.
„Едно бебе, което е било изключително кърмено, има много силна емоционална връзка с майката и това трудно може да се изкорени. Виждала съм деца, които са толкова привързани, че ги кърмят до 5-7 години. Това вече е другата крайност“, заяви тя.
Участие в проявата взе и адв. Милка Ламбева, която запозна присъстващите с правата на работещите майки, дадени от закона, свързани с кърменето на децата.
Събитието завърши с томбола с награди.
Галина ГЕОРГИЕВА