Горещи новиниОбщество

Вторият протест: „Убитите жени за 2023 г. станаха 14. Искаме законодателни промени”

На 7 август, във Велико Търново, подобно на много други градове в България, се състоя втората част на протеста в защита на 18-годишната Дебора от Стара Загора, нарязана с макетен нож от приятеля си насилник. Този път организаторите, подкрепени от феминистки организации, поставиха акцента върху искането за законодателни промени в Закона за защита от домашното насилие и Наказателния кодекс. Дали поради тази причина, но протестното поведение на великотърновци бе коренно различно от това преди седмица, когато излязоха стотици. Заедно с организаторите, около стълбите пред Съдебната палата в старата столица се събраха не повече от 30 души.

Протестът този път не бе мълчалив, като освен издигнатите плакати с красноречиви текстове, говориха и двете организаторки – Виктория и Кристина. Те подчертаха, че освен законодателните промени протестиращите настояват във всяка област да бъдат изградени в най-кратки срокове Кризисни центрове за пострадали от насилие.

Виктория Велчева е само на 18 г., ученичка е в 12-ти клас в Американския колеж „Аркус” и смята след завършването си да остане в България и да следва кинорежисура. „От няколко години във Велико Търново се провеждат протести специално за тези законодателни промени, за които настояваме. Видях предната седмица колко голям беше протеста и реших да помогна в организацията, защото търсим истински промени, за адекватни присъди и за превенция на домашното насилие. В България има много будно общество, може би е повече концентрирано в София, но видяхме и колко много градове се вдигнаха и казаха „Не на насилието!”. Тези хора ми дават надежда, че нещо може да се промени”, заяви крехкото момиче за в. „Борба” преди началото на протеста.

Другата съорганизаторка – Кристина, е на 24 години, от Добрич, но живее във Велико Търново. „Решихме, че вече е добре да не си мълчим, а да вземем нещата в свои ръце, вместо просто да гледаме по новините и да броим жертвите на насилието. Те днес станаха вече 14 от началото на годината, защото има ново убийство. Едва ли някоя майка, като на Дебора с 400 шева, е родила, за да вижда това да се случва с рожбата й. Помагам в организацията на протеста, защото си дадох сметка, че това можеше да се случи и на нас или на наши близки”, каза Кристина.

Част от малцината протестиращи бе и Мария Кьосева, която е психолог в Центъра за обществена подкрепа към SOS Детски селища във Велико Търново. Тя работи в социалната система от три години и сподели, че случаи на домашно насилие се доказват изключително трудно и сложно. „Има много видове насилие, не е само физическото, така че определено има какво да се желае в законодателството. И затова съм тук”, заяви Мария Кьосева.

Протестът бе насрочен за 7 август, заради гласуването в този ден в парламента на исканите законодателни промени от протестиращите.

 

Ана Райковска

Сн. авторката

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *