Гробищният парк буренясва, паметниците не се виждат от трева
Гробището във Велико Търново е цялото в трева и не се поддържа добре, както заслужава паметта на покойниците, погребани там, алармираха множество търновци.
Трева около метър е плъзнала навсякъде, видя наш екип на място. В тази част няма дори асфалтирани алеи, пътят някога е бил покрит с трошляк, който се е загубил и сега до гробовете там се стига по макадам. От основен ремонт се нуждаят и съществуващите асфалтирани алеи, но при условие, че много от улиците в града са в ужасно състояние, едва ли тези ще видят скоро нов асфалт. Пък и великотърновци едва ли биха одобрили такава инвестиция да е с предимство за сметка на инфраструктурата в градската част.
Добрата новина е, че видяхме и момчета с косачки, които работят първо покрай централните алеи. А управителят на „Обредни дейности“ ЕООД Евгени Стоев обеща до средата на септември всичко да е окосено. За тази дейност общинското дружество ползва услугите на външна фирма – „РС Топтрейд“ ООД, с регистрация в с. Керека, договорът с която е отскоро.
„Аз съм от четири месеца начело на дружеството, но имам амбицията да се справя с проблема. През май за Черешова задушница приведохме района в ред, но през юни и юли постоянно валеше. Пръскаме, дъждът го измива, сега минахме на косене. Момчета косят всеки ден, вече съм ги изпратил в новите квартали, където балурът е избуял, това е плевел с дълбока коренова система и не се поддава на химическа обработка“, обяснява Евгени Стоев. Гробищният парк във Велико Търново е 203,7 декара. Докато се окоси в единия край, на другия тревата е тръгнала да расте наново, вметва той.
Алеите и тревните площи извън гробните места, чиято поддръжка е ангажимент на дружеството, наистина не са за гледане, но истината е, че и повечето от гробовете са обрасли с висока трева.
И когато те не са почистени, общият фон е като на занемарено гробище. Трябва дебело да се подчертае, че ангажимент за привеждане в приличен вид на гробните места е на близките и наследниците на починалите. Живите ходят, когато могат, за някои мъртви вече няма кой да се погрижи. За да не бъдат запуснати, единият начин е целогодишен абонамент за поддръжка на цена 180 лв. за гроб, но такива абонаменти са само 34. Явно на никого не му се дават пари. „Обредни дейности“ предлагат и друга услуга – еднократно почистване, което струва 50 лв. и от него хората се възползват най-вече покрай помени.
Обикновено, когато недоволстваме от вида на великотърновското гробище, сравняваме с благоустроени и почистени по други места. Скорошен пример за това е павликенското, в което Общината вложи преди месеци 200 000 лв. за нови асфалтирани алеи. „Има значение първо колко е площта на гробището. Двете просто не могат да се сравняват по този показател. А и нашето се стопанисва от общинско дружество, средствата ни са ограничени“, коментира управителят.
Предстои поставянето на нови шест лампи, тип глобус, пред Обредния дом. Ново осветление ще има и покрай ВИП алеята. По разстояние от 100 метра вече са прекарани кабелите, следва поставянето на стълбовете и самите лампи. Всичко това се прави за пръв път след 20 години съществуване на дружеството.

РАЗШИРЕНИЕТО НА ГРОБИЩЕТО Е НАПЪТ ДА СЕ СЛУЧИ
За увеличаване на гробищния парк с още 20 декара в посока полигона на Беляковец се говори от две години. Толкова се точи и процедурата, но през следващата година проектът най-вероятно ще бъде осъществен. „Имаше проблем с част от земята, която е точно по средата на парцела. Тя принадлежи на зърнопроизводителя Милков и върху нея имаше запор от банка. Сега Общината води преговори да закупи тази част, а банката да си вдигне възбраната, като вземе за залог друга земя, притежание на фирмата. Това ни беше спънката, но като я няма, ще може да се работи.
ГРОБИЩЕТО ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО Е ПЪЛНО
Местата за погребване са изчерпани в Гробищния парк и мъртъвци вече се полагат в стари гробове. Но това се прави, уточни Евгени Стоев, когато на гробовете няма паметници и просто изглеждат като ливада. „Има гробове, които 50 години не са посещавани, а наследниците нито са ги потърсили през това време, нито са платили „за вечни времена“. Преди да тръгнем да се разширяваме, трябва максимално да уплътним съществуващата територия. Сега вдясно имаме нов ВИП, който е устроен и в него се правят погребения, и до полигона е най-новият парцел – 94, който пазим резерва за зимата, когато техниката няма да може да влиза между гробовете и да се копае там. Така че този парцел тепърва ще се използва. Препогребването не е незаконно, правим го по наредба на Министерството на здравеопазването. Отнасяме се с нужното уважение, костите се вадят, прибират и надписват. В цял свят земята е много скъпа.“
Ана РАЙКОВСКА
Сн. авторката
Таксите, които са събират, къде отиват? На село поне пръскат с хербицид или косят, тук какво се прави ? То, човек да го е яд да умре в Търново…
Вместо да асфалтирате алеи, да не трошим коли и газим кал – слагате лампи…
Г-н Стоев, кой ходи нощем в гробищен парк?????
Ходят, ходят ! Но не това е най- големия проблем както се вижда ! За камери да питаме ли ? Или как така никой не се сети като тръгне тревата, докато е още ниска да се напръска с препарат ! Ами да се научат от селата как се прави ! То за управата на един град се съди по състоянието на гробищния парк !!!