НАСА не вижда причина да се откаже от изпращането на астронавти на МКС с руските космически кораби “Союз”
НАСА не вижда причина да се отказва от полети на астронавти с руските космически кораби “Союз”, каза на Международен конгрес по астронавтика в Баку представителят на американската космическа агенция Шон Фулър, цитиран от ТАСС.
“За нас е много важно да разполагаме с тази възможност и не виждам причина да променяме това”, каза той.
Шон Фулър, който преди това е бил директор на програмите на НАСА за пилотирани космически полети в Русия, допълни, че използването на “Союз” за полети на астронавти е много важно за САЩ. “Това беше успех и ние с нетърпение очакваме да продължим да го правим и в бъдеще”, каза той.
Представителят на НАСА отбеляза още, че руски космонавти също пътуват до Международната космическа станция (МКС) с американски космически кораби. По думите му подобно сътрудничество е особено важно, когато има нужда от спешна евакуация на целия екипаж на станцията.
“Един примерен случай – член на екипажа на МКС е болен и трябва да се върне. Независимо дали става въпрос за американски космически кораб или за руски “Союз”, целият екипаж се връща на Земята”, обясни той.
Като пример за успешно осъществяване на сътрудничество с Руската федерация в областта на полетите до МКС Шон Фулър посочи експедицията с участието на космонавтите Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин и на астронавта на НАСА Франк Рубио. Тримата се завърнаха на Земята на 27 септември с космическия кораб “Союз МС-23” след най-дългата мисия в историята на Международната космическа станция.
През юли 2022 г. Роскосмос и НАСА подписаха споразумение за кръстосани полети до МКС – на руски космонавти с американския космически кораб “Дракон” и на американски астронавти с руския “Союз МС”. Преговорите, които се водеха от 2021 г., не бяха възпрепятствани от затягането на санкциите срещу Русия след началото на специалната военна операция в Украйна през февруари 2022 г.
Споразумението предвиждаше шест полета между 2022 и 2024 г. с участието на трима руснаци и трима американци. През 2023 г. програмата беше разширена с една мисия: през първата половина на 2024 г. се очаква руският космонавт Александър Гребьонкин да лети до МКС като част от екипажа на кораба “Дракон” заедно с астронавтите на НАСА Матю Доминик, Майкъл Барат и Джанет Епс.
БТА