Горещи новиниОбщество

Във Велико Търново се лее вино, провежда се първият Градски винен фестивал

Отбрани вина от цяла България могат да опитат любителите на божествената напитка във Велико Търново. В старата столица за пръв път се провежда Градски винен фестивал, като мястото – хан „Хаджи Николи” е избрано неслучайно.

С романтичната си възрожденска атмосфера и прохлада в двора, ханът, строен от Колю Фичето предразполага човек да се отпусне през почивните дни с чаша хубаво вино в ръка.

Градският винен фестивал е посветен на мавруда, чийто Международен ден се отбелязва на 26 октомври.

Организатор е Българската асоциация на винените производители. Селекцията на вината е по строг регламент – една изба, едно вино, за да могат да бъдат представени повече изби.

35 на брой са те в основното ядро, но за фестивала в старата столица участват и още 5-6 от нашия регион. Така че хората ще могат да опитат на място разнообразие от около 40 вина – бели, червени в цялата гама, розе. От по-леки и елегантни до плътни и интензивни, за всеки вкус.

Има пенливи, включително и от една по-непозната категория „петнат”, правено по древна технология.

Интересно за него е, че се затваря с капачка от бира, а вкусът му е по-натурален. Специално от мавруда вината са 8, като преобладават асеновградските и пловдивските изби, чийто регион е царството на този древен български сорт.

Представен е и Южен Сакар, където също има няколко изби за мавруд.

Входът е свободен и всеки може да дойде и да разгледа, но за да опита, си купува талон на цена 15 лв. за 10 дегустации или от 25 лева – за 20 дегустации. Една дегустация е 30 грама. Който пожелае, може да си купи вино на чаша или бутилка, като цените са преференциални.

„Събитието във Велико Търново е иновативно не само за града, а и за България, защото е първото по рода си, което е посветено само на местни сортове.

В центъра е маврудът, но искаме да популяризираме и почетем всички родни сортове – гъмза, червен мискет, рубин, широка мелнишка лоза, димят, който най-добре вирее в Черноморския район и Източния балкан.

Така че има какво да покажем. Нашата цел и кауза на Асоциацията е да популяризираме качественото българско вино и туризъм. От опит мога да ви кажа, че когато дойдат гости у нас от чужбина, предпочитат да опитат местни сортове, местна храна.

С този фестивал във Велико Търново се опитваме да насочим вниманието на жителите и гостите на града към българските вина. И не само да опитат, но и да им разкажем компетентно за тях, за да ти ценят.

Избрали сме по-малки и не дотам известни изби, които обаче са на много високо ниво”, сподели за в. „Борба” Ивайло Катевски, един от организаторите и член на УС на Българската асоциация на винените професионалисти, който освен това се занимава и с винен туризъм.

Велико Търново е вторият град по пътя на фестивала след София, със същия формат ще се проведе и във Варна, и в Пловдив. В събота виненото събитие ще продължи до 21 часа, а в неделя – от 11 до 18 часа.

И екипът на в. „Борба” не устоя на изкушението. Чудесното вино, което опитахме, бе мавруд на винарска изба „Манастира”, реколта 2018 г. Гроздето е отглеждано край селата Лесичево и Карабунар, в западния край на Тракийската низина.

 

Ана Райковска

Сн. авторката

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *