Водещи новиниОбщество

Как да реагираме, ако намерим ранено или бедстващо животно

От незнание или прибързаност може да нанесем повече вреда, отколкото полза

 

ВСЕ ПО-ЧЕСТО ГРАЖДАНИ ИЗПОЛЗВАТ ЗЕЛЕНИЯ ТЕЛЕФОН НА РИОСВ, ЗА ДА СЪОБЩЯТ ЗА ОТКРИТО РАНЕНО ИЛИ БЕДСТВАЩО ЖИВОТНО.

Невинаги обаче екоинспекцията е институцията, която следва да се притече на помощ. Най-големият спасителен център за диви животни у нас – „Зелени Балкани“, публикува инструкции, с които да информира обществото за правилната реакция при среща с животно, изпаднало в безпомощно състояние.

От доброволческото звено за защита на животните уточняват, че е важно дали сте попаднали на защитен вид, ловен обект, селскостопански животни, кучета или котки.

Когато става дума за животно, вписано в Червената книга на България, трябва да се свържете със съответната РИОСВ.

Екоинспекторите преценяват състоянието на животното и в случай че може да оцелее без намеса, то се оставя на място. В противен се насочва за лечение и отглеждане към спасителен център.

Ако се касае за ловни обекти, компетентните органи са Регионалната дирекция по горите и Държавното горско стопанство на територията, на която се намирате.

В случай че откриете бедстващи селскостопански животни, трябва да алармирате Областната дирекция по безопасност на храните.

Когато от помощ се нуждае куче или котка, следва да потърсите най-близкия общински приют за четириноги, общината или неправителствени организации в региона, чиято дейност е насочена към тези животни.

Координатите на тези институции бихте могли да получите от операторите на телефон 112.

От „Зелени Балкани“ уточняват, че има случаи, при които намесата на човек е опасна за животните.

„Преди да предприемете действие, моля да се уверите дали животното, което сте намерили, действително е бедстващо, има видими физически увреждания или се намира в условия, застрашаващи живота му. При много от случаите на намерени животни в градска среда, за които се търси съдействие от съответната компетентна институция, можете сами да се погрижите, без да е нужно да търсите друга помощ. Разбира се, е добре да потърсите второ мнение в лицето на РИОСВ или Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“. Грижата за пострадали животни е въпрос и на етично отношение към животните не само от хората в сферата на природозащитата“, гласят част от инструкциите на организацията.

Експертите уточняват, че не винаги, когато намерите млада птица извън гнездото й, означава, че тя е бедстваща.

Преди да пристъпите към действие, първо е редно да позвънете на съответния компетентен орган за съвет, освен ако не се изисква спешна реакция.

Ако се натъкнете на бебе на бозайник, правилната реакция е да се отгледате за хралупата или гнездото, откъдето вероятно то е изчезнало, и да го върнете там.

„Ако намерите малко диво зайче, сърне или лисиче в полето или гората, не го взимайте, то не е изоставено. Това е обичайно поведение за тези видове животни. Малките стоят спотаени, докато родителите търсят храна“, обясняват природозащитниците.

В случаите, когато се налага да помогнете на ранено диво животно, на първо място трябва да гарантирате собствената си безопасност.

Винаги носете ръкавици или подръчни материали, с които да се предпазите. След това приберете животното на тихо и спокойно място в картонена кутия, предварително постлана с вестници, стари парцали или трева и с достатъчно възможност за достъп на въздух.

Ако животното е още голо – без козина или пух, поставете в кутията малка бутилка с гореща вода, но увита в парче плат.

Прилагането на тази практика пресъздава топлината на майчиното тяло.

Галина ГЕОРГИЕВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *