Горещи новиниОбщество

27 фирми от региона си търсиха служители на кариерен форум, стотици проявиха интерес

Младите хора в страната, които нито учат, нито работят, са близо 145 000

При изключителен интерес от страна на млади и на средна възраст хора, във Велико Търново се проведе кариерният форум „Да работиш (е) яко!“, организиран от Агенцията по заетостта.

За откриването му дойдоха изпълнителният директор на Агенцията Смилен Вълов и министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова.

Кариерният форум в старата столица е един от четирите големи подобни събития, които Агенцията по заетостта организира в страната през октомври. Неговата цел е да срещне лице в лице работодатели и търсещи работа – безработни или такива, които искат да постигнат по-добра професионална реализация, да реализират своя потенциал.

„Досега от тази кампания „Да работиш (е) яко!“ са проведени 84 събития в страната и определено има ефект.

Това е един от начините да помогнем на бизнеса да намери своите работници. Велико Търново наистина е град с малка безработица, но градовете около него не са. Работодателите вече предлагат достатъчно пакети за мобилност, от своя страна Агенцията по заетостта има активна схема за квалификация на безработни и търсещи работа за дигитални компетенции, схема за младежи до 29 години за субсидирана заетост, която, надявам се, че до един месец ще бъде одобрена и ще стартира. И всичко това е безплатно.

Опитваме се да привлечем хората, които са неактивни, т. е. не са регистрирани в бюрата по труда. През последната година са активирани над 40 000 души – това са хора, които нито са учили, нито са работили.

От тях половината, или над 20 000, са започнали работа с наше посредничество.

Ние трябва да заложим на този резерв на пазара на труда. Призовавам и учителите да канят специалисти от бюрата по труда в извънкласните форми, които да разкажат и да мотивират учениците за по-нататъшно кариерно развитие“, заяви изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Смилен Вълов.

„Решаваща роля за преодоляването на недостига от кадри има именно включването на пазара на труда на повече млади хора и на икономически неактивните лица. Целта на държавата е неактивните лица да не разчитат на помощи и да  излязат от тази пасивна роля“, коментира министърът на труда и социална политика Иванка  Шалапатова.

Данните на НСИ за миналата година сочат, че неактивните лица на възраст между 15 и 64 години в България са  1 050 000.

По време на форума студенти от Стопанския факултет на ВТУ се срещнаха с министъра на труда и социалната политика д-р Иванка Шалапатова, със Смилен Вълов, директор на Агенцията по заетостта, и с Ралица Анастасова, която е директор на Регионалната служба по заетостта в Ловеч. Студентите, съвместно със студентския клуб „Идеи 3.7“, се включиха в работилницата за подготовка за успешно кандидатстване за работа.

Близо  145 400 са младежите между 15-29  години, които нито учат, нито работят.

„Това не е проблем само за нашата страна. Кризата с липсата на кадри във всички сфери на икономиката се задълбочава. Държавата предприема мерки за квалификация и преквалификация на кадри и това е приоритет на МТСП, като инвестициите ще са за добиване  на  дигитални компетенции.

Страната ни е на опашката в Европа в тази насока“,

каза министърката. Друга мярка е „внос” на кадри от други страни. Затова активно се работи в координация с МВР и Министерството на външните работи, като е създадена работна група с представители на институциите.

„Още преди години е трябвало да стартират реални действия в тази насока, но това не е направено. По данни на НСИ само за миналата година броят на неактивните лица в трудоспособна възраст, които желаят да работят, е 153 400 души.

По тази причина за 2024 г. ние ще работим активно за създаването на повече възможности за хората, които нито учат, нито работят и за трудова интеграция на неравнопоставените групи на пазара на труда“, каза още Иванка Шалапатова.

Мотивацията на всеки, дошъл на форума, беше различна. 52-годишна жена с основно образование си търси работа, без да има особени претенции. От няколко месеца е на социални помощи от 150 лв., които не й стигат за нищо.

Драгомира Ангелова е на 36 години, от Елена. „Работила съм какво ли не, но нищо по специалността ми – икономика. Всъщност, само 9 месеца и то програма. При мен проблемът е, че съм с три деца, като най-малкото е на 3 години. Като чуят работодателите, че имам малко дете, дават на задна. Бих работила и във Велико Търново, стига работното време да ми позволява да си гледам децата. Пътуването не ме плаши, стига стартовата ми заплатата да е поне 1200 лв., защото ще имам разходи и за гориво“ споделя жената.

Бързо-бързо от залите обаче си тръгнаха две жени, които си говореха, че няма работа за тях, защото фирмите предлагали все работа на смени, а те са с малки деца. Би ги устройвало само работно време от 8 до 17 часа.

Най-много бяха младите хора, и то ученици.

Едни, защото им е интересно да видят какво се предлага на пазара на труда, други да разберат например какво е това интервю с истински работодател.

На място в кариерните работилници заинтересованите се учиха как напишат мотивационно писмо и автобиография, които да ги представят във възможно най-добра светлина, как да се държат на интервю за работа, получаваха и други подобни практични съвети.

Представители на 27 различни фирми от региона, които си търсят служители, отговаряха на въпроси и от своя страна се опитваха да привлекат хората да изберат тяхната фирма.

 

Ана Райковска

Сн. авторката

 

One thought on “27 фирми от региона си търсиха служители на кариерен форум, стотици проявиха интерес

  • Геноцидът продължава. Успех на всички работещи самотни майки. Амин!

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *