Георги Чакъров спечели своя шести мандат с рекордното доверие на 4293 избиратели
В четири села ще има балотаж, в новия Общински съвет влизат пет партии
ОБЩИНА ПОЛСКИ ТРЪМБЕШ ИЗБРА СВОЯ КМЕТ ЗА СЛЕДВАЩИТЕ ЧЕТИРИ ГОДИНИ с рекорден резултат.
За Георги Чакъров са гласували 4293 души, или 74,57% от избирателите. Той бе издигнат от инициативен комитет. Независимият кандидат за кмет Георги Чакъров получи силна подкрепа по време на кампанията от председатели на общински организации и структури на БСП, от ДПС, от ПП „Има такъв народ“ и от местната коалиция „ВМРО -РЗС“. През всичките 20 г. управление на общината и вече шест мандата Георги Чакъров е ходил само веднъж на балотаж, и то в първия си мандат през 2003 г. Без шумна кампания, обещания и без нападки премина изборната кампания на рекордьора. На събрание в салона на читалището в Полски Тръмбеш той покани жителите на общината, а залата се оказа тясна. Най-голямата изненада поднесе Веселин Маринов, който се появи да аплодира Георги Чакъров, без хората да го очакват, и изпя три песни с бурни аплодисменти, които просълзиха всички.
За кметския пост в община Полски Тръмбеш се състезаваха още трима кандидати. За Снежана Стефанова от „Възраждане” вот са дали 324 избиратели, или 5,63%, Йордан Петров от Социалистическа партия „Български път” – 168 души, или 2,92%. Стефан Спасов от местна коалиция ПП-ДП е взел 11,86% и за него са гласували 683 жители на общината. В изборите за кмет 289 души не са подкрепили никого, а те са 5,02% от имащите право на глас на тези местни избори.
5 ПАРТИИ И КОАЛИЦИИ ВЛИЗАТ В МЕСТНИЯ ПАРЛАМЕНТ
5 ПАРТИИ И КОАЛИЦИИ ВЛИЗАТ В ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ – „БСП ЗА БЪЛГАРИЯ“, ВМРО-БНД/РЗС/, ПП ГЕРБ, ПП-ДБ И ДПС. БСП ще има петима съветници, ВМРО-БНД/РЗС/ четирима, ГЕРБ трима, ПП-ДБ двама и ДПС трима.
Новите общински съветници: БСП – Валентина Димова, Васил Василев, Иван Петров, Георги Семов, Силвия Йорданова. ВМРО-БНД/РЗС/ – Васка Крумова, Маринета Йорданова, Светлин Гърбузанов, Снежана Стефанова. ГЕРБ – Емил Енчев, Лъчезар Иванов, Милен Михов. ДПС – Мастън Мастънов, Махмуд Юмеров, Назиф Кадир, ПП-ДБ – Стефан Спасов и Красимир Кирилов. Битката за Общинския съвет от 17 души се водеше между 82-ма кандидати от 9 листи – ПП-ДБ, ВМРО-БНД (РЗС), „БСП за България“, ПП ГЕРБ, ПП „Има такъв народ“, КОД (Консервативно обединение на десницата), „Възраждане“, Социалистическа партия „Български път“, ДПС. Местните коалиции са две –ВМРО-БНД/РЗС/ и ПП-ДБ.
„БСП за България“ е получила 1239 гласа или 25%. ПП ГЕРБ влиза в местния парламент с 901 гласа или 18,18%. Успешната местна коалиция „ВМРО-БНД/РЗС/ е спечелила 1121 гласа, или 22,62%. ПП „Има такъв народ” печели доверието на 4,17% от избиратели или 217 души, за КОД са гласували 77, или 1,77%, за „Възраждане” 157, или 3,17%, за листата на Социалистическа партия „Български път” 70 души, или1,41%, за Движение за права и свободи (ДПС) 743 жители, или 14,99%, ПП-ДБ има 8,70%, или 431 гласа от местния вот. 107 избиратели не са подкрепили нито една от листите за новия Общински съвет.
В ПОВЕЧЕТО СЕЛА ОСТАВАТ СЪЩИТЕ КМЕТОВЕ, В ПЕТКО КАРАВЕЛОВО И КАРАНЦИ СИ ИЗБРАХА НОВИ ЛИЦА
ПОВЕЧЕТО СЕЛА ОТ ОБЩИНАТА СИ ИЗБРАХА СТАРИТЕ КМЕТОВЕ.
Ирена Трендафилова от „БСП за България“ в Павел получи 78,66%, или 199 гласа за втория си мандат. Неин опонент бе Йордан Христов от ПП-ДБ, който взе 50 гласа, или 19,76%. Четирима от селото отидоха да гласуват, за да не подкрепят никого. До урните отидоха 256 души при 498 избиратели в селото.
Христо Ганев от ВМРО-БНД/РЗС/ ще управлява за втори мандат Обединение с подкрепата на 247 души, които са гласували за него, или 75,08%. Неговият опонент Румен Георгиев от „БСП за България“ е получил доверието на 81 души от селото, или 24,62%. 519 са имали право да гласуват в селото, но на избори са отишли 340.
274 души гласуваха в Масларево за досегашния си кмет Виолетка Йорданова от „БСП за България“, което е 74,92%. Другият кандидат за поста бе Жени Зашева-Михалек от ГЕРБ, която спечели 26,74%, или 76 гласа. Само един човек е отишъл зад паравана, за да задраска, че не подкрепя нито една от двете дами за кмет на селото. 395 са били избирателите в селото, от които са гласували 312 души.
Каранци обаче си избра нов кмет в лицето на Тодорка Иванова, издигната от инициативен комитет. За нея са гласували 95 жители, или 59,75%. За Денка Георгиева от „БСП за България“, която до момента беше кметски наместник, но по новите правила селото избира кмет, е получила 50 гласа, или 31,45%. Третият кандидат за кмет е Йордан Павлов от ВМРО-БНД/РЗС/. За него са гласували 14 души, или 8,81%. 212 са избирателите в Каранци, от тях са гласували 163, няма отишъл да гласува с „Не подкрепям никого”.
Зия Алиманов от ДПС е новият кмет на Петко Каравелово, който пребори Светослав Щирков от „БСП за България“, управлявал един мандат. За Зия за гласували 380 души, или 54,76%. За Щирков вот са дали 307, или 44,24%. 1316 души са имали право да гласуват в селото, от тях са отишли до секциите 716, а седем не са подкрепили нито един от двамата.
Орловец избра познатия си кмет в лицето на Виолета Маринова, издигната сега от ИК. За нея са гласували 134, или 58,52%. За поста се е кандидатирал и Николай Иванов от ВМРО-БНД/РЗС/, за когото са гласували 90 души, или 39,30%. Петима са заявили, че не подкрепят нито един от двамата кандидати. 435 са избирателите в селото, от тях са гласували 236. В Страхилово ще управлява следващите четири години отново Николай Димитров от ГЕРБ. За него са гласували 284 души, или 78,24%. Соня Костадинова от „БСП за България“, която преди него бе кмет на селото, на тези избори е заслужила доверието на 51 души, или 14,05%. Третият кандидат за поста в Страхилово е била Йорданка Андреева от ВМРО-БНД/РЗС/, за която са гласували 22-ма души, или 6,06%. Шестима от отишлите да гласуват не са подкрепили никого. 613 са били избирателите, от които са гласували 374 души.
Тихомир Цачев ще кметува за пръв път в Иванча. Той бе издигнат от „БСП за България“ и преди за кратко бе кметски наместник. За него са гласували 151 души, или 66,52%. За Милка Николова от ВМРО-БНД/РЗС/, която се кандидатира за пръв път, са гласували 55 души, или 24,23% от жителите на Иванча. Третият участник в местния вот е бил Милен Йорданов от ПП ГЕРБ, за когото са дали гласа си 19 избиратели, или 8,37%. 325 са имали право на глас в Иванча, от тях са гласували 234. Единствен кандидат за кмет на Стефан Стамболово бе Александър Коев от „БСП за България“, който дълги години преди това бе кметски наместник. За него са излезли да гласуват 135 души, или 98, 54%. Двама са отишли зад паравана да напишат, че не го подкрепят. Броят на избирателите по списъци в селото е 173, а от тях са гласували 139.
В РАДАНОВО, П. СЕНОВЕЦ, КЛИМЕНТОВО И КУЦИНА ЩЕ ИМА БАЛОТАЖ
Климентово ще трябва да избере между досегашния кмет Стоян Ангелов и Пламен Спасов тази неделя. Стоян Ангелов от ПП ГЕРБ има 39,66%, или 161 гласа. Пламен Спасов от ПП-ДБ е получил доверието на 48,77%, или 198 души. Другите двама кандидати за кмет на селото са били Милен Минчев от „Възраждане“ с 9,36% и Милена Маринова от ВМРО-БНД/РЗС/ с 2,22%. Броят на избирателите в селото е 607, на избори засега са отишли 410 души.
Досегашният кмет на Раданово Йордан Йорданов и опонентът му Явор Маринов също ще ходят на балотаж. За Йорданов от „БСП за България“ са гласували 297, или 44%. За Маринов от ДПС 258, или 38,22%. Освен тях в битката за кметския стол се бориха Георги Стамов от ГЕРБ, който е спечелил 4,89%, и Ясен Георгиев от ВМРО-БНД/РЗС/ – 10,67%. 15 жители на Раданово са отишли, за да пуснат бюлетина, че не подкрепят нито един от четиримата. 1322 са имали право да гласуват в селото, от тях до урните са отишли 716. Интересна е ситуацията и в Куцина, където Тихомир Маринов от ИК, който управлява пет мандата, ще трябва да ходи на балотаж с Емил Георгиев от ПП-ДБ. За Маринов са гласували 100 души, или 34,60%, а за Георгиев 143, или 49,48%. Третият кандидат е била Йорданка Върбанова от ГЕРБ, която е спечелила 15,22%. 470 са избирателите в Куцина, от които на първия тур са отишли 296.
В Полски Сеновец също ще има дуел в неделя. Красимир Колев от ВМРО-БНД/РЗС/, който управлява един мандат, е спечелил 184 гласа или 49,73%. Той ще мери сили втори път с Петко Иванов от ИК, който има 179 гласа, или 48,38%. 482 са избирателите в селото, от които на първи тур са гласували 378.
По време на тази изборна кампания в община Полски Тръмбеш няма сериозни нарушения, в ОИК има депозирани няколко жалби за неправомерна агитация за определен кандидат, но на място доказателства не са констатирани.