Водещи новиниЗдраве

Медсестри в МОБАЛ: “Стресът е най-голямата трудност в работата“

С общи усилия на държавата, общините и университетите може да се реши кадровата здравна криза, твърдят от бранша

 

ПРЕД МНОЖЕСТВО ТРУДНОСТИ СА ИЗПРАВЕНИ ЗДРАВНИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ В НАЧАЛОТО НА СВОЯТА КАРИЕРА.


Мария Гецова (вляво) и Теодора Миланова

Това гласи проучване на две млади медицински сестри в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“, които изготвиха доклад по темата. Трудът на Теодора Миланова и Мария Гецова беше представен на XVII национален форум на специалистите по здравни грижи, който се проведе в Шумен. За да бъде максимално обощаващ всички предизвикателства в бранша, двете медсестри са анкетирали свои колежки от различни възрастови групи и отделения.

Теодора Миланова и Мария Гецова са завършили филиала на Варненския медицински университет във Велико Търново. Избрали са да се развиват в две от най-тежките звена на великотърновската болница. Теодора е анестезиологична сестра в реанимация, а Мария работи в операционна зала.

Един от акцентите в доклада е необходимостта от приемственост в клиниката.

„Наблегнахме и на стреса, който преживяват здравните специалисти в интензивните отделения, операционните зали и родилните отделения. Знаете, поради кадровата криза, много често на смяна е една сестра, което е огромно натоварване и напрежение“, споделят те.

Момичетата уточняват, че не бива да се подценява и проблемът с финансовата страна по време на следването.

„Отнема четири години и после още година и половина магистратура.

Това са едни близо шест години, през които бъдещият здравен специалист трябва да има осигурени средства, което принуждава много от студентите да работят нещо друго, докато учат“, разказва Теодора Миланова.

Според проучването на двете млади медицински сестри е необходима сериозна работа между държавата, общините, болниците и между университетите, за да се насърчи преодоляването на кадровата здравна криза.

„Отговорност на тези институции е да намерят формулата, по която да се справят с кадровата криза.

Имаше идея образованието за здравни специалисти да стане безплатно и това според нас би помогнало повече хора да учат. Аз виждам колко много от младите здравни специалисти са мотивирани от самата работа. Това да помагаш на човек, да виждаш благодарността му, да знаеш, че си помогнал за спасяването на нечий живот, това е нещо изключително удовлетворяващо“, допълва още анестезиологичната сестра.

За подготовката на доклада, с който двете сестри се представиха на престижния форум в Шумен, принос имат и техните преподаватели от филиала в старата столица гл. асистент Янка Маркова и гл. асистент Жана Павловска.

Галина ГЕОРГИЕВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *