Откриха средновековна църква и кръст реликварий в подножието на крепостта „Ряховец“
Новият кмет на Горна Оряховица Николай Рашков разгледа археологическия обект и обеща подкрепа за разкриване тайните на калето
Средновековна църква на 8 века с некропол и изключително интересни находки е открита в подножието на средновековната крепост „Ряховец“ край Горна Оряховица. Изследователите се натъкнали на забележителната християнска сграда през деветия археологически сезон. Той продължи 28 работни дни с финансиране от близо 47 000 лева, осигурени от Министерство на културата.
Археологическите проучвания на емблематичната горнооряховска крепост продължават без прекъсване вече девета година.
В периода 2015 – 2022 година екип от специалисти с ръководител Илиян Петракиев от РИМ – Велико Търново, зам.-ръководител Мая Иванова от ИМ – Горна Оряховица, и научен консултант проф. д-р Хитко Вачев от РИМ – Велико Търново, разкриват структури и материали от III–II хил. пр. н. е. до ХIII век. С цел изясняване хронологията на изграждане и преустройствата на съоръженията вече са изследвани три сектора – северна крепостна стена с участък от вътрешността, главната югоизточна порта и южното подградие на твърдината.
„На финала сме на изключително интересен и плодотворен сезон. Разкрихме цялата главна порта с голямата ранна сграда. Ясно е, че става въпрос за изключително мащабно съоръжение с размери 15 м/10 м. Според една от работните хипотези на този етап е, че това може да е виденият през 15-и век от немския поет Михаел Бехайм замък „Рахауч“.
Той казва, че през 1414 г. кръстоносците превзели и опожарили замъка „Рахауч“. Възможно е да е видял точно крепостта „Ряховец“, защото това е било кула, която се издига и се вижда от километри“, обясни Илиян Петракиев.
В последния ден от разкопките на обекта пристигна новоизбраният кмет на Горна Оряховица Николай Рашков, придружен от проф. Хитко Вачев и директора на Историческия музей в Горна Оряховица Пламен Мадемов.
Рашков прояви сериозна заинтересованост към мащабната дейност на проучвателите и знаковия обект. Градоначалникът разгледа археологическия терен, разговаря с изследователите и работниците и обеща подкрепа за разкриване на тайните, които пази древната крепост, както и за опазване на културно-историческото наследство.
„На този етап не можем да потвърдим, че става дума именно за замъка „Рахауч“, за който говори немският хроникьор, защото нямаме материал, датиращ от 15-и век. Налице са единствено писмени сведения и тази сграда, която е разрушена от земетресение и вероятно и от артилерийски стрелби. Свидетелство за това са откритите множество взриватели там“, подчерта Петракиев.
Той и екипът му са разкрили над 10 средновековни ями, които съдържат големи количества керамика, кости, битови предмети и значително количество монети от 13-и век.
„Голямата ни загадка беше ровът от еленистическата епоха, който успяхме да проучим. Излезе още една дръжка от амфора с имитационен печат. Намерихме още две монети, за които предполагам, че са от типа „имитационни монети“ като най-много такива екземпляри са открити именно на крепостта „Ряховец“. Това е доказателство, че крепостта през II-I век пр. н. ера е представлявала голям градски и търговски център“, разясни Илиян Петракиев.
През този археологически сезон проучвателите отворили и нови четири квадрата, като идеята е те да бъдат готови за изследване през идната година.
„Всички структури и зидове ще бъдат покрити с геотекстил и така ще бъде извършена полева консервация до следващия сезон“, обясни пред кмета Николай Рашков археологът.
Последната значителна находка на екипа му е средновековна църква в подножието на крепостта от северната и страна.
„Известният проучвател Карел Шкорпил е обикалял местността през 1906 г. и през 1910 г. публикува наблюденията си, като описва наличието на църква в подножието на крепостта „Ряховец“. От тогава до тази година редица изследователи са издирвали посочената от него древна църква. Тепърва ще се установява дали този храм, на който попаднахме, е същия, за който говори Карел Шкорпил“, казва Илиян Петракиев.
Археолозите се натъкнали на останките през декември миналата година, когато намерили база от колона. За да я опазят, я прибрали в Историческия музей в Горна Оряховица и изчакали търпеливо до настоящия археологически сезон.
Още първия ден от старта на проучванията се очертал зид с посока изток-запад. След няколко дни
изследователите открили и стенописи. Фрагментите вече са почистени от доц. Пламен Събев от отдел „Християнско изкуство“ към Регионалния исторически музей във Велико Търново.
Разкрити са останки от южната и северната стена на храма, както и малка част от абсидата, която е попаднала в близкото дере. Открит е и некропол с 10 гроба. Осем от гробовете са на възрастни индивиди, а два на деца. В тях е намерен интересен инвентар – две обеци, пръстен, сребърна халка. Един от скелетите е на жена, която е погребана със забрадка, украсена с над 100 стъклени мъниста. В друг гроб са открити текстилни останки с втъкана медна нишка по ръкавите и наподобяват ръкавели. Тези находки ще бъдат изследвани от реставратора Иван Чокоев.
Под пода на църквата попаднали и на кръст енколпион.
По думите на Илиян Петракиев това са нагръдни кръстове за съхраняване на мощи или частица от Христовия кръст. Такива кръстове реликварии често са били вграждани в храмовете. В четирите края бронзовият кръст е бил украсен с емайл. Върху него има изображение на светец и се чете името „Георги“ на старобългарски език. Това е породило работна хипотеза, че свети Георги вероятно е патронът на новооткритата църква.
„След заснемането, рисуването и документирането на църквата се прави специален навес, който да предпазва архитектурните останки през зимата. Идеята ни е през идната година е да проучим западната част и да кандидатстваме по проект за консервация и реставрация“, съобщи Петракиев.
„Ще съдействам с каквото трябва, защото без издадена виза за проектиране от главния архитект на общината това не може да се случи“, подчерта Николай Рашков пред изследователите и разпореди незабавно да бъде сменен трибагреникът, който се вее на върха на крепостта, защото е разкъсан от ветровете.
„Това е унижение на националните символи и не трябва да се допуска“, категоричен е Рашков.
Средновековната крепост, от чийто връх се разкрива невероятна панорама, е обозначена с три информационни табели, които социализират разкопките и обвързват знаковия обект с туристическите маршрути.
Вече има и организирани посещения, като преди броени дни са пристигнали две групи от 50 ученици от София и Габрово. „Учителите им бяха много впечатлени и изявиха желание през следващия археологически сезон възпитаниците им да участват в разкопките в продължение на седмица. Мислихме по тази идея и вероятно ще използваме хижа „Божур“ като леглова база за младите проучватели“, информира Илиян Петракиев.
Веселина АНГЕЛОВА
Снимки авторът