Великотърновският театър „Константин Кисимов“ се размина с 5 млн. евро, които щяха да го превърнат в най-модерния
И до днес не е ясно защо не беше отпуснато финансиране
5 000 000 ЕВРО БЕШЕ НАПЪТ ДА СПЕЧЕЛИ МУЗИКАЛНО-ДРАМАТИЧНИЯ ТЕАТЪР „КОНСТАНТИН КИСИМОВ“ ПРЕЗ 2015 Г. ЗА ЦЯЛОСТНА РЕКОНСТРУКЦИЯ. Със средствата храмът на Мелпомена щеше да се превърне в най-модерния в цялата страна.
Когато се подготвя проектът, директор е Христофор Йонов. Той ръководи културната институция около 2 години и заедно с неговия екип успява да разработи проект по трансгранично сътрудничество „Румъния – България“.
Съвместно с читалище в Гюргево трябваше да бъдат поделени 6 млн. евро, като за румънския партньор щяха да останат само 900 000 евро. С останалите пари сградата на театъра щеше изцяло да промени своя облик.
Проектът тогава беше подготвен само за два месеца, а в разработката на архитект Лалев беше включено цялостно преобразяване на околното пространство. От източната страна щеше да бъде изградена лятна градинска сцена с малък амфитеатър, където да бъдат играни постановки под открито небе. В място за нов тип представления щеше да се превърне стълбището пред сградата. Екипът по проекта планираше и разширяване на настоящия паркинг, който е в близост до сградата, включително да бъде изграден и да стане на няколко нива.
РАЗРАБОТКАТА ПРЕДВИЖДШЕ НЕВИЖДАНИ ДО МОМЕНТА РЕМОНТНИ ДЕЙНОСТИ И ЗА ФАСАДАТА. ТЯ ЩЕШЕ ДА БЪДЕ РЕНОВИРАНА ИЗЦЯЛО И ОСВЕТЕНА КАМЕРНАТА ЗАЛА.
Щеше също да се сдобие с нов облик. Там щяха да се събарят бетонни плочи, колони и греди, за да се появи на тяхно място напълно нова конструкция, място за оркестър и капацитет за 120 зрители.
С 1,5 млн. лв. щяха да се подменят климатизацията, отоплението и вентилацията на театъра, които са от 70-те години на миналия век. От това щяха да се спестяват до 40% от разходите за ток и отопление. С парите от проекта щеше да се ремонтира фоайето, което трябваше да стане място за изложби и културни мероприятия.
Проектът включваше още закупуване на нови столове и освежаване на голямата зала, покупка на нови музикални инструменти, сред които и арфа. Щеше да бъде направен ремонт на гримьорните, оркестровите зали и стаите за репетиции.
Към този момент обаче не е ясно защо проектът не получи финансиране. През 2015 г. бившият директор Христофор Йонов беше сменен.
„През 2015 г. аз лично в качеството си на тогавашен директор на МДТ „Константин Кисимов“ ходих до Румъния да подам документите за европейски проект „Румъния – България“, който бях разработил с моя екип. Имаше реалната възможност да бъде спечелен, като парите за театъра бяха около 5 000 000 евро. Исках да представя проекта на кмета Даниел Панов, тогавашния министър на културата Вежди Рашидов от ГЕРБ и зам.- министъра на културата Боил Банов.
Никой от тях не ме прие на многобройните ми искания за среща. Веднага след като подадох проекта, си подадох и оставката. Назначеният нов директор Васил Вълчев трябваше да завърши започнатото от мен. Доколкото разбрах, проектът е бил умишлено провален. Ако той беше реализиран, нашият театър щеше да има най-модерната сграда с най-добри условия за работещите в нея в България, в това число чисто нови инструменти от най-висок клас за оркестрантите“, сподели Христо Йонов.
ОТ НАСТОЯЩОТО РЪКОВОДСТВО НА ТЕАТЪРА ОТХВЪРЛИХА ТВЪРДЕНИЯТА МУ И БЯХА КАТЕГОРИЧНИ, ЧЕ СА НАПРАВИЛИ ВСИЧКО ВЪЗМОЖНО ДА ПРОДЪЛЖАТ ПРОЕКТА, КОЙТО ОБАЧЕ НЕ Е ПОЛУЧИЛ ФИНАНСИРАНЕ.
„Предшественикът ми не е оставил документацията по проекта. С мен се свърза консултантска фирма, която го движи, и ме помолиха да подпиша. Наложи се да се запозная с документация от стотици страници, след което подписах проекта. По никакъв начин не съм го стопирал и възпрепятствал. Направих всичко възможно да се осъществи, защото това е в интерес на всеки великотърновец. Дори арх. Лъчезар Лалев беше изненадан, че не ми беше оставена документацията по проекта и от него получих архитектурната част“, обясни за „Борба“ настоящият директор на театъра Васил Вълчев. По думите му проектът по-късно не е финансиран.
Михаил МИХАЛЕВ
Защо все на Велико Търново. На кого не сме удобни? Надявам се да преразгледат този въпрос.
Кой ти гледа театро. Театър има на всякъде в живота, и на тротоара и на работата