Във В. Търново кувьози има, не достигат неонатолози и акушерки
9% от родените бебета в областната болница от началото на 2023 г. до момента са недоносени
КАДРОВИЯТ ДЕФИЦИТ Е НАЙ-ГОЛЕМИЯТ ПРОБЛЕМ В ОТДЕЛЕНИЕТО ПО НЕОНАТОЛОГИЯ В МОБАЛ „Д-Р СТЕФАН ЧЕРКЕЗОВ“, КОЕТО Е ЕДИНСТВЕНО В ЦЯЛАТА ОБЛАСТ. Липсата на лекари, медицински сестри и акушерки затруднява работния процес в бебешката реанимация, сподели началникът на звеното д-р Кина Николова. По думите й недостигът на медици ще се изостри още повече в следващите години, ако сега в редиците на болничната структура не се включат нови кадри.
„Нужни са ни поне 4 лекари и 4 медицински сестри или акушерки. Имаме знания, опит, апаратура, но човешкият фактор не може да се компенсира с техника. Грижата за бебетата изисква 24-часово наблюдение. Каним новозавършили лекари от всички медицински университети у нас да специализират неонатология в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“. Ако не запълним вакантните места, след време няма да можем да отговаряме на потребностите от неонатологична грижа в областта“, алармира д-р Николова.
Тя уточни, че от началото на 2023 г. до 16 ноември в търновската болница са родени 919 бебета. От тях пеленачетата с тегло от 1000 до 1500 г са 4, от 1500 до 2000 – 14, а от 2000 до 2500 г – 68. Общият процент на недоносените е 9%.
По думите й основните причини за преждевременно раждане са свързани с вагинални и вирусни инфекции, възрастовия фактор, хронични заболявания на майката и др. Тя увери, че грижата за недоносените не приключва след изписването от бебешката реанимация и следва да продължи поне до 2-годишна възраст.
„Неонатологията е специалност, в която се грижим и за здрави деца. Надеждата в очите на родителите е нещото, което ме мотивира да работя все по-отдадено“, сподели единствената специализантка в отделението д-р Ралица Петрова от Айтос.
Именно възнаграждението е основният минус на професията, коментират от звеното. Според медиците, ако заплатите бъдат увеличени, много повече хора ще се ориентират в направлението неонатология.
„Работата е специфична. Изисква постоянно внимание и да вършиш задълженията си със сърце и душа. Дори когато сме в почивен ден, звъним на колегите да питаме за бебетата, което сме предали на следващата смяна“, каза старшата медицинска сестра Мария Нешева.
„Ако не беше любовта, с която специалистите обгрижваха детето ми, не знам как щях да преживея мисълта, че мога да загубя рожбата си“, сподели младата майка Преслава Банкова. Тя и още няколко жени, които са преживели борбата на бебетата си за оцеляване заради недоносеност, споделиха, че цял живот ще благославят медиците от отделението.
Галина ГЕОРГИЕВА
Този недостиг се преодолява с европейски заплати.