Общество

След 53 месеца приключи проектът „Интегриран градски транспорт на В. Търново” за 12,6 млн. лева

Със заключителна пресконференция и дни преди последния възможен срок бе обявено успешното приключване на проекта „Интегриран градски транспорт на Велико Търново”.

На нея присъстваха инж. Динко Кечев – ръководител на мащабния проект, зам.-кметът Георги Камарашев и Мариела Цонева – директор на дирекция „Проекти и програми”. Неговата реализация започна на 19 юли 2019 г. и след 2 анекса за удължаване вместо за 36 месеца изпълнението му продължи 4 години и 5 месеца. Краят на проекта е на 19 декември тази година, до която дата Общината трябва да плати последните 2 млн. лева.

Общата му стойност е 12 662 579 лева, от които европейското финансиране е 9 410 801 лева, от националния бюджет – 1 660 729 лева, а собственият принос е 1 591 048 лева. Партньор е „Организация на движение, паркинги и гаражи” ЕООД.

Като най-обемният и обхватен инфраструктурен проект, с който Общината се е захващала, с много компоненти и придружен с много трудности, го определи Георги Камарашев.

Основната му цел е постигане на ефективен, бърз и екологичен градски транспорт, за което би трябвало да допринесат всичките 9 обекта.

През времето от почти 4 години и половина беше основно рехабилитиран бул. „България”, построен пешеходният надлез на ул. „Магистрална”, или т. нар. пасарелка, изградени буферните паркинги „Сержантско училище” и „Френкхисар”, реконструирани са кръговите кръстовища на „Беляковско шосе” и под Летния театър. Модернизирани са светофарните уредби на 4 кръстовища – двете на ул. „Н. Габровски” с ул. „Славянска” и ул. „Г. Измирлиев”, кръстовището ул. „Магистрална” – ул. „Мармарлийска”, както и на пешеходната пътека на бул. „България”. Закупени бяха и 3 електробуса, които ще обслужват новата туристическа линия Т 100. Към „нестроителните” обекти в проекта спадат доставката и монтажа на 22 електронни информационни табла на едни от най-натоварените спирки, създаване на Контролен център и внедряване на паркинг система и информационни табла за паркиране. И всичко това е насочено към целевите групи – над 90 000 жители на Общината, близо 260 хиляди пътници месечно, ползващи градския транспорт, над 18 000 шофьори, преминаващи ежедневно през кръстовища1 и 4825 лица с увреждания, за които ще се подобри достъпността. Крайни бенефициенти, които ще се възползват от подобрената инфраструктура, са и туристите във Велико Търново, над 50 действащи малки и средни предприятия, работещи в индустриалните зони, стопански субекти, ученици и студенти.

„В тези 53 месеца успяхме да договорим 3 анекса за актуализация на бюджета предвид индексацията на строителните материали. Разплатени са 90% от средствата, остават 2 млн. лева, които ще платим до 19 декември. По време на проекта са сключени 38 договори с изпълнители”, уточни Мариела Цонева.

 

НЕ Е ЯСНО КОГА ЩЕ ЗАРАБОТЯТ ЕЛЕКТРОННИТЕ ТАБЛА ПО СПИРКИТЕ

 

Първата проверка не се оказала особено успешна. Някои въобще не са светнали, други не са давали актуална информация за времето на пристигащия автобус. Причината е, че все още няма връзка или синхронизация на джипиесите в автобусите и Контролния център. Може да се каже, че таблата продължават да са в тестови режим. Община Велико Търново води преговори с двата превозвача джипиеси да бъдат закупени от тях и поставени на повече от 20 автобуса, стана ясно на пресконференцията.

Ана РАЙКОВСКА

Сн. авторката

3 thoughts on “След 53 месеца приключи проектът „Интегриран градски транспорт на В. Търново” за 12,6 млн. лева

  • Браво. Всичко е много хубаво с тези проекти , но как в последния момент по проекта решиха да платят оставащите 2 млн. лева. Къде спаха тези от Общината до сега, че не ги усвоиха и отчетоха тези 2 млн.лева? Да не се окаже в последствие при една проверка че дейностите по проекта за тези 2 млн.лв. все още не са извършени и общинарите ги плащат и отчитат само за да не изтърват парата защото тогава това е направо за прокуратурата.

    Отговор
    • Ей заради тези трима общински специалисти транспорта на Търново е в това плачевно състояние: кръгови кръстовища-още не са готови след толкова обещания и отлагания на срокове; електрически автобуси-още не са пуснати и седят на някой паркинг; асфалтиране на улици- в последния момент преди избори частично асфалтиране. И тримцата са от някакви села извън Търново пък дошли да ни оправят транспорта и пътищата на града. Явно никой не иска да ги вземе на работа и са прибрани на заплати в Общината. Да си ходят по родните места на село за да почне да се оправя Търново.

      Отговор
  • Много пари, много проекти, ама реално да се вижда нещо като подобрение в трафика, градския транспорт, организацията на движение, паркирането ?

    Аз не виждам, и шофьор, и пешеходец съм.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *