Приложение Полски Тръмбеш

Елена Караилиева – животът й започва и завършва в библиотеката

Библиотеката е много неща. Това е място, където можеш да откриеш информация

В нея живеят книгите и се свързваш с други хора чрез тях.

Елена Караилиева

Искаш ли история – библиотеката е мястото. А библиотекарите ще ти помогнат със своите познания и дълъг трудов стаж.

Такъв човек е била и Елена Караилиева. Нейната трудова биография започва и завършва с библиотеката. Родена в Одеса през 1934 г. Семейството й се преселва в България, в Климентово, откъдето е баща й. От малка е обичала книгите, да чете за нея е най-голямото удоволствие. Сбъднала мечтата си – животът й протекъл сред книгите.

В началото винаги е трудно, искат се много работа, упоритост, а и любов към това, което вършиш.

В далечната 1950 година са поставени основите на библиотеката в гр. Полски Тръмбеш, която дотогава се е помещавала в бюфета на киното.

Разполагала е с 500 тома книги. Касиерката Елена Караилиева продава билети за филмовите прожекции, подрежда и раздава книги на ограничен брой читатели. За попълване фонда на библиотеката се провежда дарителска акция. Жителите на Полски Тръмбеш се отзовават и даряват 1000 тома книги. Читалищната библиотека развива дейност, увеличават се читателите. През 1954 г. библиотеката има фонд 4000 тома. Елена Караилиева е назначена за щатен библиотекар през 1955 г. Набавят се нови книги.

За подвижната библиотека през летните месеци Елена Караилиева слага книги в торбите и тръгва към зеленчуковите и полевъдните бригади в ТКЗС. Там чете на работниците художествена литература от български и съветски автори. Урежда изложби на книги в библиотеката, срещи с читатели и публични обсъждания на романи.

В бр. 12/8 август 1961 г. на в. ”Трудов подем” Л. Стефанова пише – „Лятната читалня към читалищната библиотека започна работа на 22 юни.

Още през първите дни привлече вниманието на младите хора. На разположение на посетителите се намира подвижна библиотека с около 100-160 тома в специална дървена беседка. Има и много вестници. Разположена е в едни от най-хубавите кътове на градината – парк, лятната читалня, от година на година става все по-любимо място за културен отдих на трудещите се от селото ни”.

В продължение на 37 години Елена Караилиева е главен библиотекар и методист на 15-те библиотеки от общината до 1990 г. Завършила е Полувисшия библиотекарски институт в София. За тези години през библиотеката минават стотици читатели – малки и големи. Елена Караилиева с любов посреща бъдещите читатели, вдъхновява ги и ги повежда в света на книгите. Под нейно ръководство се провеждат срещи с писатели, детски утра и уроци, читателски конференции, обсъждания на книги, семинарни занятия и практикуми с колеги. Тя е взискателна. Работи с ентусиазъм, предава опита и знанията си на младите колеги. Винаги е готова да помогне с думи и дела.

Елена Караилиева казва: „Библиотеката беше моят втори дом, отдадох всичките си сили и енергия да сътворя нещо, което ще остане и след мен, и мисля че успях”.

Започнала своето съществуване в една стая, днес библиотеката се помещава в собствена сграда. Притежава богат книжен фонд от над 28 000 тома. Колективът печели проекти към Министерство на културата, закупува нова литература от всички отрасли на знанието. Обслужва читатели от различни възрастови групи. Организират се срещи с писатели, детски утра, лятна работилница, изложби, кино в библиотеката и др. В читалнята се провеждат курсове за обучение по професионална квалификация към Бюрото по труда. В читалнята е обособен интернет център по програма „Глобални библиотеки”. Библиотеката е и остава място за информация, за знание, за творчество и забавление в свободното време на местната общност.

Маргарита ХРИСТОВА

Сн. архив

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *