Водещи новиниОбщество

Започва масово кастриране на женските бездомни кучета в Горна Оряховица, ще се строи приют

„Най-вероятно сме единствената община, в която има убит от кучета човек,

от тогава мина почти година и никаква стъпка за справяне с проблема не е била направена – нито за приют, нито по кастриране. Не търпи повече отлагане, няма да жалим средства за това, започваме масова кастрация на женските бездомни кучета“, заяви кметът на Горна Оряховица Николай Рашков на среща – дискусия за справянето с популацията от безстопанствени животни с ветеринарни лекари и специалисти.

На нея присъстваха зам.-кметовете по ТСУ и по бюджет и финанси инж. Анелия Христова и Даниел Божанков, и експерти от общинската администрация.

Настаняването на животните в приют и последващата целенасочена работа, за да бъдат осиновявани, е най-добрият начин да се реши проблема със скитащите кучета и да се предотвратят прояви на агресия от някои животни. Това е единодушното становище на ветеринарите.

В сегашната ситуация обаче, дори и куче, нападнало човек, няма къде да бъде държано в изолация,

а по закон, след задължителните кастрация, обезпаразитяване и изследване за болестта бяс, се връща обратно на улицата.

Проблемът непрекъснато се задълбочава, особено през последните 2 години, съобщиха ветеринарите.

Те обясниха, че още на 7-месечна възраст женските кучета са достигнали физическа зрялост и започват да раждат, а малките на една майка могат да стигнат 9 на брой.

Към момента това е първата конкретна мярка, която може да бъде предприета, е мнението и на специалистите.

На срещата присъстваха и представителите на фирмата, наета да извършва кастрации след възлагане от страна на местната администрация.

Оказа се обаче, че през последната почти година те са били търсени да кастрират едва по две кучета месечно. Като причина е била изтъквана  липсата на средства.

Кметът Рашков оповести, че провежда разговори с Община Стражица, където вече са преполовени процедурите за изграждането на общински кучешки приют.

Партньорство между двете администрации ще даде добро решение на проблема.

Междувременно от горнооряховската Община оглеждат и подходящи терени с постройки, лесни за приспособяване. Вече има два набелязани обекта, които биха довели до трайно разрешаване на наболелия въпрос.

Масовото изхвърляне на домашни кучета, също е сериозен фактор за увеличаване на популацията, посочиха ветеринарите.

Затова кметът съобщи, че Община Горна Оряховица ще финансира кастрирането и на домашни кучета, чиито собственици искат да направят това, но не разполагат със средства.

Николай Рашков беше категоричен, че местната администрация започва стриктен контрол по съблюдаването на закона за Ветеринаро-медицинска дейност, според който всеки домашен любимец трябва да бъде чипиран и паспортизиран при ветеринарен лекар, а след това регистриран и в Общината.

А според последните промени в Закона за управление на етажната собственост кучетата-компаньони трябва да бъдат вписвани и в Книгата на етажната собственост.

Отскоро е започнало чипиране и на бездомните кучета, информираха експертите от Общината.

Администрацията очаква да получи сканиращо устройство, което да разчита номера на идентификатора на кучето.

С него ще бъде извършвана проверка за идентификация и на кучетата, които се разхождат със стопаните си, като превантивна част от комплекса мерки за справяне с проблема.

 

2 thoughts on “Започва масово кастриране на женските бездомни кучета в Горна Оряховица, ще се строи приют

  • Браво на кмета на Горна Оряховица! Дано се получат нещата, защото в Търново, макар че има приют, казват, че бил пълен, а по улиците се разхождат глутници. Има поне две места (в Асенова махала и около автогара Запад и Елмот) с по 7-8 бездомни кучета, някои доста агресивни. Община Велико Търново изобщо не се трогва от сигнали и проблемите на живущите и преминаващите през тези райони си остават за тяхна сметка! И така е вече години наред! Ще следя развитието в Горна Оряховица с интерес!

    Отговор
  • Я започнете проверките на кучетата от къщата на ул. Генерал Гурко 23 и съседната на Шейново 18, в Г.О. Само че рано сутрин трябва да дойдете. После кучетата се пущат на улицата да си търсят ядене сами, може да ги видите най често край заведението на ъгъла ул.Шейново и Св.Княз Борис. Колко хора са изпохапани от тия цигански кучета, жалби писахме, нищо не се променя от години. И това е в Центъра на Г.О. Няма оправия.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *