Само 16 от 49 блока във Велико Търново санират безплатно, съмнение за манипулация около определените
Арх. Николай Миладинов от Общината: „Не е честно спрямо хората“
16 многофамилни жилищни сгради във Велико Търново на стойност 21 264 616,55 лв. ще бъдат санирани по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I” в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост, финансирана от Европейския съюз. Пълните списъци с одобрените проекти, оставените в резерва и отхвърлените бяха публикувани от МРРБ преди Коледа.
Общината подаде общо 49 проектни предложения, 30 от тях за 34 111 800,47 лв. останаха в резервния списък, а три проекта за 703 630,22 лв. са прекратени.
Лимитът бе 50 млн. лева, но той не бе достигнат и остатъкът няма как да бъде използван за целта. Блоковете на щастливците са на улиците „Димитър Благоев”, „Иларион Драгостинов”, „Борис Богданов”, „Деньо Чоканов” в кв. „Бузлуджа”, „Драган Цончев” в кв. „Зона Б”, „Бяла Бона” в кв. „Чолаковци”, „Васил Петлешков” в кв. „Картала” и „Ниш”, „Ален мак”, „Баба Мота”, „Краков” в кв. „Колю Фичето”. Вижте всички улици ТУК.
И докато собствениците с нетърпение очакват Община Велико Търново да сключи договорите за безвъзмездно финансиране с Управляващия орган, каквато е следващата стъпка, много повече са недоволните от класирането. Още в първите работни дни след коледните празници те обсипаха администрацията с въпроси как така са останали извън списъка с одобрените. „Успях да направя за себе си анализ и за мене има смущаващи неща в тази класация. На първо четене не мога да си обясня как, след като жилищният фонд на Бургас, Варна и Велико Търново не се различава много, все панелни сгради, над 100 сгради в Бургас и Варна получават максималния брой точки. И дори там има оценени най-високо, които остават в резервния списък заради лимита по общини. А във Велико Търново, където стриктно спазвахме указанията и без да лъжем и манипулираме изследванията на специалистите, останахме само с 16 сгради. За мен има манипулация на данни само и само колкото се може повече блокове да бъдат класирани по-напред в определени общини. Община Свищов е първа в областта, но тя си имаше лоби в МРРБ и това ни е известно. Ако бяхме накарали по някакъв начин фирмите, които подават данните, да впишат такива, та сградите да бъдат оценени с повече точки, и нашата община щеше да е по-напред. Ние обаче играхме честно. Според мен начинът на класиране трябва да се разчопли, защото буди съмнение и недоумение. Ние като администрация нямаме контрол над него, но хората идват при нас и искат да знаят защо техните блокове остават извън програмата. Опитвам се, но няма как да обясня с нормални аргументи, макар до им показвам по документите кое колко точки носи. У тях остава една горчивина и напълно ги разбирам. Не е честно спрямо хората и надеждите им”, коментира за в. „Борба” арх. Николай Миладинов, който отговаря за програмата.
Общинската администрация вече обмисля стратегията за обществените поръчки, които следва да обяви.
Най-вероятно първите ще са инженеринг, включващи проектиране и изготвяне на количествено-стойностна сметка на строителните дейности. После трябва да се избере строителен надзор и фирми изпълнители. Съществуват варианти за групиране в една обществена поръчка на сградите по квартали или по тип строителство. Така или иначе всички блокове и кооперации не могат да бъдат обединявани под един знаменател, защото няма да е изгодно.
Общо 756 многофамилни жилищни сгради в 102 общини на страната бяха одобрени за саниране. В мерките за повишаване на енергийната ефективност на тези блокове ще бъдат вложени 1 128 694 945,76 лева. Постъпилите проектни предложения бяха 3068 от 152 общини на обща стойност 3 972 426 084,04 лв., което надхвърли близо 4 пъти разполагаемия бюджет. 2178 сгради са включени в резервния списък, отхвърлени са 119.
Собствениците на блоковете, които са включени в резервния списък от първия етап на процедурата, могат да кандидатстват за финансиране от Етап II. Крайният срок е 16 януари 2024 г. За него е предвиден бюджет в размер на 282 470 400 лева. Одобрените сгради за участие получават до 80% безвъзмездна финансова помощ, останалото е самофинансиране. Ако няма голям интерес, срокът най-вероятно ще бъде удължен до края на февруари.
Най-много одобрени проекти, 19 на брой, има община Свищов.
Те са на стойност 29 305 881,64 лв., а 17 остават в резервния списък за 10 834 503,01 лв. Следва община Велико Търново, а на трето място е община Горна Оряховица с 9 одобрени проекта за 19 919 187,19 лв. В общините Стражица и Полски Тръмбеш има по един, съответно за 1 973 441,46 лв. и за 661 556,62 лв., а в Елена, Лясковец и Павликени по няколко са в списъка на резервните проекти.
Ана РАЙКОВСКА
От Общината за пореден път хвърлят прах в очите на хората и се оправдават с лобита, МРРБ и всякакви други чудеса. Този архитект от Общината вместо да говори неистини и да си измисля за манипулации и стратегии за обществените поръчки да беше прочел внимателно условията и системата за оценяване на проектите по санирането. Проблемът му на този архитект не са толкова самите проекти за саниране които е разработил, а в това че не е предвидил и не е информирал хората че има условия при които биха получили максимален брой точки. Например ако жилищната сграда кандидат за саниране е малка и в нея има регистрирано търговско дружество то нейния проект автоматично получава по малко точки за саниране и отива директно като резерва за финансиране. По този начин на хората за саниране им се вземат предварително пари за проект , а същевременно те още в началото нямат шанс да получат финансирането на саниране защото няма да вземат по правило максимален брой точки. Работата на тези от общината е била да информират предварително хората с малки сгради, с регистрирани търговски дружества и други ограничителни условия да не плащат излишно проектирането защото нямат шанс да получат максимален брой точки и от там че имат нищожен шанс за финансиране на саниране. Пълни некадърници и измамници
Господа, сравнете датите на въвеждане в действия на одобрените блокове за саниране със същите на неодобрените блокове от една страна, след това сравнете протоколите за гласуване на последните избори и съответно броя на гласове за ГЕРБ и ПП ДБ и тези за БСП и Възраждане и ще разберете как е извършено класирането на принципа „мой човек – наши хора“, а от тук ще разберете колко жалки и бездарни са обясненията на служителите от Общинската администрация!!!А може ли главния архитект да обясни как пред централния вход в дясно на Спортен комплекс Ивайло се строи жилищен блок?? На част от публична държавна и общинска собственост и на част от частна собственост на физически лица???Ама, че ребус за така наречения главен архитект? Та той и кмета на общината, който го е назначил са директно за затвора!!!!Хайде де!!А вие говорите за далаверите в санирането????