ПДТГ „Димитър Хадживасилев“ спечели проект за практики в европейски страни по програма „Еразъм+“
Две ученически групи и една от педагогически специалисти от ПДТГ „Димитър Хадживасилев“ ще проведат производствените си практики и обучения в европейски страни през 2024 г. Свищовската гимназия спечели проект по програма „Еразъм+“, а новината за одобрението му дойде в навечерието на коледните празници
Проектът предвижда две групи ученици да проведат двуседмична производствена практика през месец юли 2024 година в развити европейски страни и една група учители ще пътува през месец април.
Бъдещите IT специалисти от специалност „Системно програмиране“ ще пътуват до Римини, Италия, където през юли ще проведат двуседмична практика на реални работни места. Участието им цели усвояване на знания и усъвършенстване на умения по изучаваната специалност, запознаване с конкретни практики и методи на работа в областта на програмирането и усвояването на нови работни подходи. Не по-малко важни са и придобиването на увереност в практикуването на чужд език и работа в екип, адаптивност при непознати ситуации, познания за чужда страна и култура.
Учениците, обучаващи се в специалност „Електронна търговия“, ще проведат своята мобилност в Корк, Ирландия.
Младите хора ще имат възможност да се запознаят с актуален софтуер и технологии, да практикуват уменията си на английски език в развити компании, ще се запознаят с различни култури и начини на работа, които ще им помогнат да развият по-широк поглед върху света на бизнеса.
Всяка група ще е съставена от седем ученици, които ще бъдат подбрани по обективни, предварително оповестени критерии. Кандидатите за участие в мобилностите ще преминат предварителни подготовки – езикова, културна, професионална и психологическа. За двете целеви групи ученици са предвидени придружаващи лица. Те ще осъществяват мониторинг, ще следят за изпълнението на трудовите задачи и ще дадат крайна оценка за всеки ученик съвместно с наставниците в компаниите.
Третата група ще включва педагогически специалисти. Те ще бъдат запознати с основните идеи за киберсигурност, които трябва да се прилагат в класната стая. Учителите ще се запознаят и изследват различни видове зловреден софтуер, злонамерени ботове и други заплахи за кражба на данни.