Водещи новиниОбщество

Великотърновското кметство скочи срещу неправилното класиране на кандидатите за саниране

Само 16 блока бяха одобрени по програмата

 

След като излязоха списъците с одобрените блокове за саниране, Община Велико Търново подготвя възражение срещу неправилното класиране на кандидатите.

За голяма община като Великотърновската, одобрените многофамилни сгради са едва 16, като при точкуването на тези извън списъка не им е помогнало, че са изпълнили и критерия за естетическа градска среда, носещ допълнителен бонус. Сдружения на етажната собственост в старата столица, чиито блокове не бяха одобрени за саниране, вече засипват Общината с възражения. „Писмено са подадени 5, но по телефона ме заливат с питания. След като в ИСУН бяха публикувани индивидуалните оценки на блоковете, вече разполагаме с конкретна информация. За всяко едно сдружение ние си правим проверка колко точки е получило според подадените при нас документи и сравняваме с това, което регионалното министерство е изчислило. Не можем да възразяваме против начина на класиране, защото методиката беше подложена и приета на обществено обсъждане. Но можем да оспорим, ако има некоректно изчислени точки. Министър Цеков каза, че точкуването става автоматично, ама не е точно така.

Едната фаза е за допустимост и комплектовка на документите, която не се прави от машина, а от комисията.

Другата е по конкретните данни и има отношение към точкуването и тя се прави автоматично. Вземат се данните от енергийните сертификати, за които министър Цеков каза, че ако има съмнения, класирането ще бъде преразгледано. Той обаче прехвърля топката към АУЕР – Агенцията за устойчиво енергийно развитие, защото тя е единственият компетентен орган, който може да каже дали един сертификат е направен професионално. Но тази агенция е към друго министерство – на енергетиката, и мисля, че няма достатъчен капацитет да провери сертификатите на 3000 сдружения“, обяснява арх. Николай Миладинов от Общината.

Ябълката на раздора се оказаха именно енергийните сертификати, които породиха съмнения за манипулации на данни.

Те се изготвят от фирмите, които правят енергийното обследване, за част от които има съмнения, че нарочно са подали данни за спечелването на повече точки и са завишавали коефициенти. Такива подозрения падат особено върху общините, които масово „пробутаха“ сградите си за саниране. „Ако не се преразгледат тези енергийни сертификати и да се види дали наистина данните отговарят на действителността, хората ще си останат с чувството, че са измамени“, коментира още отговорникът по програмата в Общината.

Ана РАЙКОВСКА

One thought on “Великотърновското кметство скочи срещу неправилното класиране на кандидатите за саниране

  • Как така само 16 блока, до кога ще сме на последно място в България, от 100 години няма магистрала, всички заводи фалират…дори хотелите не са както преди, да не говорим за старинните къщи, облика на града в какво състояние са и всичко това зависи от управлението.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *