Бивш преподавател от ВТУ определи точната рождена дата на обесения от турците св. Йоан Нови Търновски
В три служби споменаха светеца на 7 януари
БИВШИЯТ ПРЕПОДАВАТЕЛ ОТ ВЕЛИКОТЪРНОВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ СТОЯН ДОЛАПЧИЕВ ПОСОЧИ ТОЧНАТА РОЖДЕНА ДАТА НА СВ. ЙОАН НОВИ ТЪРНОВСКИ.
Той обосновава своята научна хипотеза с редица документи и изследвания през годините, които му служат за основа при обосновката.
Стоян Долапчиев е убеден, че светецът е роден на 7 януари, след като преди повече от две десетилетия академик Иван Радев определи и рождената му 1804 година. По думите на бившия преподавател от ВТУ в момента са познати три важни документа, които са свързани с живота на светеца.
Те са известни на християнския свят благодарение на монасите Никифор и Еротей. Те предават на поколенията житие за светеца, стихотворение на говорим новобългарски език в негова прослава и служба от църковен хор. По-късно сръбски професор ги отпечатва.
Стоян Долапчиев изследва запазените през годините документи, които му дават основание за научното предположение. Най-много му помага обаче родословното дърво на св. Йоан, който е един от малкото с живи родственици.
ПРЕЗ ДАЛЕЧНАТА 1982 Г. СТОЯН ДОЛАПЧИЕВ Е УРЕДНИК НА МУЗЕЯ В ОМУРТАГ, ОТКЪДЕТО Е РОДОМ СВЕТЕЦЪТ.
Той организира родова среща по случай 160 години от гибелта на св. Йоан Нови Търновски. На срещата присъстват и негови родственици в лицето на Михаил Хараланов и Станьо Пейчев. Последният, тогава над 80-годишен, разказал спомени от своята баба Пея, когато бил още малко момче. Тя споделяла историята на св. Йоан, а впоследствие Михаил Хараланов и Станьо Пейчев правят родословното дърво.
От него става ясно, че дядото на светеца се казвал поп Слави, той имал двама сина, които се казвали Вълко и Димо. По-големият, Вълко, имал три деца, едното от които носело името на дядо си Слави. А по-малкият брат кръстил своя син Иван, известен по-късно като св. Йоан Нови Търновски.
„Преди 220 години в Омуртаг традицията при кръщаването на децата е била много ясна – след като вече има кръстени деца на дядото и бабата, следващото дете в рода се кръщава на името на светеца, на чиято дата е родено. Поради тази причина св. Йоан идва с името си“, сподели за „Борба“ Стоян Долапчиев.
ТОЙ ПРИПОМНИ И ДРУГА ЛЮБОПИТНА ИСТОРИЯ. ПРОЧУТИЯТ ВЕЛИКОТЪРНОВЕЦ ПАНДЕЛИ КИСИМОВ, ПОЛУЧАВА ОТ ТЪРНОВСКИЯ ТЪРГОВЕЦ НИКОЛА ДОНЧЕВ ЖИТИЕТО НА СВ. ЙОАН.
По-късно известният възрожденец го публикува във в. „Отечество“, който се издава на български език в Букурещ.
В ново време най-големи заслуги за популяризирането на светеца имат академик Иван Радев и уредникът на музея в Омуртаг след 1990 г. Калинка Тончева.
Тази година за пръв път на 7 януари светецът беше споменат в службите на три православни храма. Това се случи в Катедралната църква на Велико Търново от отец Марин Маджаров и в храмовете в Омуртаг и Търговище от свещениците Красимир Андонов и Славчо Проданов.
Стоян Долапчиев е председател и на Инициативния комитет с Национално родово сдружение „Свети великомъченик Йоан Нови Търновски“. Преди четири години членовете му започват изследователската си дейност за живота и делото на свети великомъченик Йоан Нови Търновски, резултатите от проучванията бяха оповестени на научна конференция във Велико Търново.
ПРЕЗ НАСТОЯЩАТА ГОДИНА ОРГАНИЗАТОРИТЕ ПОДГОТВЯТ ПОХОД ПО СТЪПКИТЕ НА СВЕТЕЦА ПРЕЗ МЕСЕЦ ЮНИ.
Той ще започне от родното му място – Омуртаг, ще премине през Камбурово, Изворово, Ястребино, Антоново, Черни бряг, Кесарево, Джулюница, Козаревец и Лясковец. Финалът на поклонническия тур ще бъде край Петропавловския манастир, Ксилифор, крепостта „Царевец“ и Катедралния храм „Рождество Богородично“ във Велико Търново.
Михаил МИХАЛЕВ
Комунето Стоян Долапа станал религиозен. Мили Боже
А пък аз нарисувах икона ,поръчана от Иван Радев и той не ми плати уговореното…Голем открехвател на науките,честен лъжец.Що се отнася до иконата на Пламен Събев,то просто не е икона,а илюстрация за детска книжка.Иконата съдържа по правило извънвременни ,следователно,извънпространствени похвати на изобразяване.