Спорт

Представиха “24 крачки към историята. 100 години “Етър” в препълнената конферентна зала на комплекс „Ивайло“

Книгата вълнува с желанието и ентусиазма, с който предците ни са работили за футбола във В. Търново

 

Куп легенди на „Етър” уважиха представянето на книгата на Анатоли Петров „24 крачки към историята. 100 години “Етър”.

Залата на стадион “Ивайло” бе препълнена с хора. Книгата бе представена от спортния журналист Петко Павлов, който подчерта новите открития в нея, които хвърлят още светлина в богатата вековна история на “Етър”.

„Анатоли Петров страшно много обича „Етър“, той е от хората, които наистина силно обичат „Етър“.

Предвид факта, че е журналист, често му се карам за пристрастната любов, но тя е истинска и искрена. И тази книга е написана с много любов и желание. Това е осмата му книга, четири от тях са за футбола. Вътре има страшно много неща, които аз самият научих, отваряйки страниците й. Достигнал е до тях в архивите, с които е работил дълго и упорито. От нея разбираме колко е първият бюджет на „Етър“, как са събирани средствата… Не го казвам случайно: въпросът с приходите и разходите е стоял и пред предците ни и те е трябвало да връзват бюджет, както и сега. В книгата има много факти и снимки от вековната история на „Етър“. Беше ми изключително интересно и за името на „Етър“. Ние казваме и приключваме, че значи „бързотечаща вода“, а всъщност „Етър“ носи името на тракийски бог. Открива документи за основателите на клуба, сред които е и младият адвокат Тодор Фъртунов, който после става кмет на В. Търново. До момента не беше ясно и кой предлага името „Етър“, а това е самият Никола Илиев – човекът, на когото дължим съхраняването на цялата история. Авторът открива и много любопитни снимки, първата от които е от 1921 г. Досега не беше известна толкова ранна фотография на търновския футболен тим, информация за създаването на първата емблема на клуба. Предците ни са работили за каузата „Етър“ и са го правили с чисти сърца – това е, което ме вълнува и бе приятно да го прочета. Работата по книгата е с много труд и в местната преса отпреди век – първото съобщение за „Етър“, първият репортаж за мач на тима… Книгата продължава напред през годините – паметните мачове, националите, международните успехи, шампионската титла – цялата богата вековна история на „Етър“, разказа Петко Павлов, като постоянно задаваше и въпроси на Анатоли Петров.

Сред гостите на представянето бяха легендите:

Георги Василев, Георги Велинов, Георги Цингов, Георги Трендафилов, Красимир Калчев, Николай Тарапанов, представителите на шампионския тим Илиян Киряков и Сашо Христов, на по-младото поколение – Иван Петков, до най-младото в лицето на Радослав Найденов. В залата бе и треньорският щаб начело със Светослав Петров и треньорите Марин Стефанов, Сашо Александров, Емил Георгиев, спортният директор Стефан Атанасов, директорът на Спортното училище „Г. Живков”, Снежина Михова, ръководителите на Фенклуб “Етър”, главният редактор на в. „Борба“ Стилян Найденов, бизнесменът Мирослав Марков, Руен Хаджиниколов и още куп приятели, фенове и представители на медиите.

„Поздравление за автора за труда, който е вложил. Връщам се назад във времето и да се опитаме да си отговорим кое е най-доброто: дали да отричаме и да не фаворизираме личности, които са се доказали, или да се опрем на максимата, че нашето минало определя настоящето, а настоящето подготвя бъдещето. Затова ми се иска това, което е написано в книгата, да бъде като маяк, като звезда, която да води подрастващите, които идват“, каза Георги Велинов, бивш футболист на „Етър“, треньор и дългогодишен председател на Зоналния съвет на БФС във В. Търново.

Своето мнение изрази и Цветомир Бояджиев:

„Имах вече удоволствието да прочета книгата и мога да кажа, че ще бъде много интересна за хората, които не са я чели. Хубавото и различното е, че авторът много повече залага на историята на клуба – както в научен, така и в разказвателен аспект. Изключително му благодаря за многото факти, които е успял да намери. Дори ми е странно, че правим открития за неща, които стоят в нашия Исторически музей, а никой досега не се е захванал да ги изследва. Стилът е по-различен от повечето статистически книги, няма толкова цифри, а авторът е успял да пресъздаде този ентусиазъм у първите етърци, който вълнува. Аз като футболен привърженик значително се разчувствах от желанието и ентусиазмът, който е горял у хората тогава. Със сигурност ще намерите доста интересни неща, а книгата докосва емоционално. Пожелавам на Анатоли Петров да продължи да я надгражда с още повече материали и се надявам с удоволствие да прочета следващото издание!“.

„Смятам, че историята на „Етър“ трябва да остане в книга, която да може да бъде четена и след време. Тази памет е нужна, защото касае едновековна история. Надявам се тимът отново да има и по-добро бъдеще. Има една поговорка, в която се казва „Където е текло, пак ще тече“ и аз съм сигурен, че във В. Търново тепърва ще се радваме на успехи“, коментира Анатоли Петров.

Постепенно представянето се превърна в откровен разговор за миналото, настоящето и бъдещето на “Етър”…

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *