18-годишна бъдеща журналистка предпочете Велико Търново пред Бургас
Любовта й към българския език я доведе в старата столица
18-ГОДИШНАТА БЪДЕЩА ЖУРНАЛИСТКА ЕЛИНА ГЕНОВА НАМЕРИ СВОЕТО ПОПРИЩЕ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО.
Момичето, което днес навършва пълнолетие, е от Севлиево, а от две години учи в Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ и вече активно сътрудничи на специализираното тийнейджърско приложение на „Борба“.
Елина попада във Велико Търново заради голямата си любов към българския език. Преди да дойде в старата столица, тя учи в Бургас, но специалността не й харесва, защото часовете по БЕЛ се оказват твърде малко. Затова започнала да търси друго подходящо за нея училище. Така се спряла на великотърновската Хуманитарна гимназия и се преместила в паралелка „Журналистика и връзки с обществеността“.
ЕЛИНА НЕ Е ОТ МОМИЧЕТАТА, КОИТО МЕЧТАЯТ ДА СТАНАТ ЖУРНАЛИСТИ ОЩЕ ОТ ДЕЦА. ТЯ СЕ ВЛЮБИЛА В ПРОФЕСИЯТА ЕДВА КОГАТО ЗАПОЧНАЛА ДА УЧИ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО.
Преди това не се интересувала от новините. Сега е много доволна от специалността си, както и от своите учители в старата столица.
Най-вече одобрява факта, че часовете по български език преобладават. Преди година открила, че сериозно я вълнува и журналистиката. Харесва й факта, че чрез текстовете авторът може да въздейства пряко на читателите по положителен начин. Допада й бързината в професията, процеса по създаване на текстовете, разговорите с хората и неограничените възможности за контакти и срещи с интересни личности.
ДНЕС ЕЛИНА СИ ДАВА СМЕТКА, ЧЕ Е ПОПАДНАЛА В ЕДНА ОТ НАЙ-СТАРИТЕ ГИМНАЗИИ В БЪЛГАРИЯ.
Впечатлена е, че на чиновете преди нея са стоели колоси като Асен Разцветников, Ангел Каралийчев, Константин Кисимов, Антон Дончев, Борис Денев, Рафаел Михайлов и много други. Преди да се запише, се срещнала с директора на училището Павлин Витанов, който я запознал с историята на школото.
Допреди 2 години Елина е идвала във Велико Търново само на разходка. Много я впечатлила сградата на гимназията. Архитектурата й подействала пленяващо, а първите й трудности били свързани с баирите в града. Твърди, че стръмните склонове са й „врагове“, но в същото време според нея притежават очарование, което може да бъде видяно само във Велико Търново.
СЕГА ЕЛИНА ОЦЕНЯВА ВИСОКО ПОДГОТОВКАТА В УЧИЛИЩЕТО ПО ВСИЧКИ ПРЕДМЕТИ, ВКЛЮЧИТЕЛНО ПО ЖУРНАЛИСТИКА.
Чрез тях тя получава възможност за среща с много хора и така необходимата практика за всеки бъдещ журналист. Чрез учителката си по журналистика Таня Мишева Елина се свързва и с вестник „Борба“, където са публикувани вече няколко нейни статии.
В специалните часове тя пише текстове, редактира статии, монтира и се подготвя за бъдещата си реализация като репортер. В момента й е най-интересно да пише за културни събития. Твърди, че предпочита да прави новини, отколкото да ги гледа по телевизията.
В бъдеще Елина Генова вижда себе си като редактор, учител и журналист по едно и също време. Обожава и трите професии, които са свързани с българския език. Те са различни от детските й мечти да бъде певица и ветеринарен лекар. Но това не е случайно, защото обича книгите. Любимият й автор е френският писател и журналист Албер Камю. От българските предпочита Емилиян Станев, Атанас Далчев, Георги Господинов и разбира се, Никола Вапцаров. Всеки ден от живота й преминава в четене на книги, учебници или други материали в интернет.
ЕЛИНА ГЕНОВА Е СКРОМНА И ТРУДНО ГОВОРИ ЗА КОНКУРСИТЕ, В КОИТО Е УЧАСТВАЛА.
Често пише философски есета. Интервю за стереотипите с психоложката Лидия Хаджийска й носи второ място в Националния конкурс за журналистика „Стоян Михайловски“. Елина заема и девето място в България на миналогодишната олимпиада по български език. Така се нарежда в топ 10 на най-добрите ученици в страната. Печели и трето място от конкурс за есе към Великотърновския университет, както и второ от философската конференция „Човек. Свят“ в Бургас. Също така Елина се нарежда на първо място с есе за народните будители от конкурс в село Баячево.
Тя завършва училище през следващата година. Все още не е избрала университет, но е категорична, че иска да учи българска филология. Обича котките, спокойствието и кафето. Затова след 10 години вижда себе си с хубава работа, да живее във Велико Търново, да има голяма библиотека и котка.
Убедена е, че в момента технологиите са прекалено много навлезли в ежедневието на младите хора и им влияят негативно. В същото време обаче тя смята, че им дават много възможности. Твърди, че сегашното поколение има много голям потенциал и съвременните млади хора не са толкова лоши, колкото възрастните ги изкарват. По думите й в момента има много възможности за развитие. Елина не се определя като бунтарка, въпреки че има много неща в обществото, които не й допадат.
Михаил МИХАЛЕВ
Сн. личен архив
Бъдеща мисирка